Her gün işte ne yiyeceğini düşünenlerden misiniz? Veya Ankara’da benzer türde yemekler yemekten sıkıldınız ve yeni tatlar deneyimlemek istiyorsunuz. Ben bu ikinci gruba dahil olan kişilerden biri olarak Coldfusion’ı geçenlerde tavsiye neticesinde keşfettim ve çok memnun kaldım. Sağlıklı ve lezzetli vegan yemek sizin de tercihleriniz arasındaysa Coldfusion ile tanışmanızın vakti gelmiştir. 

Coldfusion
Coldfusion | Fotoğraf: coldfusion.com.tr

Coldfusion, bitkisel bazlı malzemeler kullanarak haftalık menüler çıkaran bir füzyon mutfak. Yerel üreticiye destek olmak amacıyla kullandıkları ham maddeler daha çok yerel malzemelerden oluşuyor. Yine aynı amaç doğrultusunda, menülerinde ufak üreticilerin ürünlerine de yer veriyorlar. Çevre dostu bir işletme olabilmek içinse olabildiğinde az plastik ambalaj kullanma hedefini yakın zamanda benimsemişler. İçeceklerin ürün ambalajlarını daha çok cam şişe olarak tercih ediyorlar, salata ve ana yemeklerde ise karton kutu kullanıyorlar. Karbon ayak izini azaltmak içinse dağıtım yaptıkları saat aralığını genişleterek daha az araçla dağıtım yapmayı amaçlıyorlar. Günlük menüler yerine haftalık menüler kullanarak da dağıtım alanlarını genişletip önceden gitmedikleri yerlere dağıtım yapabilmeyi hedefliyorlar. Daha ekolojik bir Coldfusion olmak için hayata geçirdikleri bu küçük gözüken ama aslında etkisi büyük hedefleri ben çok beğendim. Gittikçe bu tür konulara dikkat eden işletmelerin artması umudumu yeşerttiğini söyleyebilirim.  

Nasıl işlediklerine gelecek olursak, her hafta farklı yemeklerin bulunduğu menüler çıkartıyorlar ve siparişleri öğle vaktinde yolluyorlar. Sipariş vermek istediğinizde en geç saat 10:30’a kadar vermenizi istiyorlar ve yemeğiniz öğle vaktinde elinizde oluyor. Aynı zamanda catering olarak çalıştıklarından organizasyon, kokteyl, parti gibi etkinlikler için özel vegan/vejeteryan siparişlerde bulunabiliyorsunuz. Haftalık menülerine oldukça ilgi çekici ve çeşitliliğin bol olduğu ürünler hakim. Ana yemek dışında çorbalar, antioksidan sebze suları ve “raw cake”ler de tercih edilen ürünler arasında. Ben ilk siparişimde fajitalı tatlı patates kumpir istemiştim, içinde alışageldiğimiz kumpir malzemeleri yerine çeşitli mevsim sebzeleri ve mantar bulunuyordu. Benle birlikte annem ise tahin soslu pancar & tatlı patates falafel yemişti, o da en az benim kadar memnun kaldı. Normalde birlikte kullanmayı aklıma getiremeyeceğim çeşitli malzemelerin birbirleriyle olan uyumu Coldfusion’ı sevmemdeki en büyük etken oldu. 

Kapak fotoğrafı: coldfusion.com.tr

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Piaf Cafe Ankara