Çoğumuzun evde boş duran defterleri olduğunu biliyorum; gezerken beğenip aldığımız ama bir türlü kullanmadığımız… Kimisi kıyamadığı için, kimisi ne için kullanacağını bilmediği için öylece bir kenara bırakıyor defterini. Ben, genelde kıyamadığı için köşeye bırakanlardanım. Size defterleri değerlendirmek ile ilgili bazı tavsiyelerim var. Gelin, yazının ayrıntılarına geçelim!

Defterleri Değerlendirmek
Defterleri Değerlendirmek | Unsplash / Neven Krcmarek

Doğum günümde hediye olarak aldığım defteri neyle doldursam diye düşünüyor ama maalesef yapacak bir şey bulamıyordum. Defteri Bullet Journal tarzında kullanmayı düşündüm ama daha önce de denemiştim ve iki ayın sonunda sıkılmıştım. Sıkılmamın dışında başka sebepler de vardı tabii; mesela resim yeteneğimin olmadığını düşünmem, uzun süreli işlerin beni sıkıyor olması, belli bir düzene uyamamam…

Daha sonra düşündüm taşındım ve en sonunda defteri içimden geldiği gibi kullanmaya karar verdim. Canım sıkıldıkça, etrafımdakilerden bunaldıkça veya bir şeyler çizmek, karalamak istedikçe aldım defteri ve içimden ne geliyorsa onu yaptım. Her gün onunla uğraşmak yerine iki günde bir uğraşıyordum ve bu sayede sıkılmıyordum da. Üstte bahsettiğim gibi çok güzel resim yapabildiğimi düşünmüyorum ama bunu sürekli tekrar edip kendimi geri çekmek yerine deneye deneye çizmeye alıştım. Hala çok güzel şeyler çizemiyorum belki ama en azından ortaya çıkardığım resim beni memnun etmeye yetiyor diyebilirim.

Defterleri Değerlendirmek
Defterleri Değerlendirmek | Fotoğraf: Ela Eroğlu

Fotoğraflardaki gibi görselleri Instagram’da ya da Pinterest’te arayıp buluyorum. Bunlar basit şeyler tabii ama sayfada çok hoş duruyorlar bana göre. Ben boyarken hızımı alamayıp dışarı taşırmışım boyayı biraz, siz daha sakin boyamaya çalışın…

Çizim dışında deftere neler mi yapıyorum? Kitap, şarkı, dizi, film gibi şeylerden alıntılar yazıyorum mesela. Ama bunları dümdüz yazmak yerine görsellik de katmaya çalışıyorum. İzleyeceğim dizileri ve filmleri ya da izlediklerimi yazıyorum, bir yerlerden bulduğum ve hoşuma giden şeyleri yapıştırıyorum…

Mesela eğer bu sayfaya alıntıyı yazıp geçseydim bana göre hoş durmazdı. Biraz renkle daha hoş sanki, ne dersiniz? Tabii size karışık gelmiş olabilir; bazen kendimi durduramıyorum.

Bir de size şunu söylemek istiyorum; evinize mutlaka davetiyeler geliyordur. Bilirsiniz, davetiyeler epey süslü olabiliyor ama birkaç gün evde bekleyip çöpe gitmek olmasın onların kaderi. Ben evdeki davetiyeleri toplayıp defterleri değerlendirmek için kullanıyorum mesela. Epey yardımları oluyor açıkçası. 

Defterleri Değerlendirmek
Defterleri Değerlendirmek | Fotoğraf: Ela Eroğlu

Örneğin yukarıda gördüğünüz davetiye süsü evde bulduğum davetiyelerin birisinin üzerindeydi ve eğer onu kullanmasaydım çöpe gidecekti. Çöpe gitmek yerine defter sayfalarını süslemesi daha mantıklı sanki.

Bu sayfayı ise alıntılar yazmak için ayırmıştım ama yazı çoğu yeri kapladığı için nasıl renklendireceğimi bilemedim ve batırmaktan korktum açıkçası. Ben de bulduğum davetiyelerden birinden ufak bi parça alıp, boş durmasından iyidir diye düşünerek onu yapıştırmakla yetindim.

Umarım size, defterlerinizi değerlendirebilmeniz konusunda yardımcı olabilmişimdir. Görüşmek üzere!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Estée Janssens

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Scrapbooking