Pera’nın renkli günlerine tanıklık etmiş, güzelliğini, sıradışılığını ve popülerliğini koruyan tarihi Doğan Apartmanı’nı, benim gözümden görebilmeniz için biraz yazdım çizdim.

unnamed (8)

theMagger’daki ikinci yazımın konusunun ne olacağını düşünürken, en iyi bildiğim, hayatımda en çok yer tutan şeylerden bahsetmeye karar verdim. Bu da beni, her gün işten çıkıp adeta koşarak gittiğim evimle ilgili bir şeyler yazmaya itti. Belki önünden geçtiğiniz, belki bir filmde, klipte ya da dizide gördüğünüz, hiçbirinde görmediyseniz Galata Kulesi’ne çıktığınızda “Bu büyük sarı bina da neresi?” dediğiniz yer, yani Doğan Apartmanı.

unnamed (1)

Alman Lisesi’nde okuduğum yıllarda sınıflarımızın pencereleri Sarayburnu’na, Kız Kulesi’ne, kısacası mükemmel İstanbul manzarasına bakardı. Tabii ilk yıllarda yalnızca bu manzarayı okulun çatısında bulunan kütüphanesine çıktıkça görebilirdik. Yaşımız büyüdükçe ve sınıf derecemiz arttıkça okulun üst katlarına yükselmeye başladık ve artık oturduğumuz sıradan gördüğümüz hatta bir süre sonra alışıp umursamadığımız manzara bu güzel İstanbul manzarası oldu. Ancak manzarayı kesen, gözümüzün önünde dikilen kocaman sarı bir bina vardı ve o zamanlarda bile dikkatimi çekmiş, hatta üzerine bir araştırma ödevi yapmamı sağlamıştı. Araştırdıkça merakım arttı, annemi babamı ikna edip bir de yalandan sanki taşınacakmışız gibi bu apartmandan ev bakmaya sürükledim onları, zira apartmanın bahçesine girmek mümkün değildi, ancak vitraylı dış kapısından burnunuzu dayayarak bahçeyi görebiliyordunuz. O zamanlardan aklımda yer etmiş olan bu binaya üniversiteyi bitirdiğim geçen senenin sonunda taşınmış bulundum. Boş ev bulmanın son derece zor olduğu Doğan Apartmanı’nda şans eseri aynı sabah boşaltılmış olan evi öğleden sonra heyecanla tuttum ve hala burada oturmanın mutluluğunu, heyecanını ve tabii ki ayrıcalığını yaşamaktayım. Peki ne özelliği vardır bu büyük, eski sarı binanın?

1800’lerin sonunda (1894-1895) Belçikalı banker bir aile, Helbig ailesi tarafından inşa edilen Doğan Apartmanı, o zamanki adıyla Helbig Apartmanı, İtalyan Mimari tarzına sahiptir. İnşa edildiği dönemde, zamanının yabancı uyruklu seçkin ailelerine kiralık konut olarak tasarlanmıştır. Yanında bulunan tenis kortuyla, en üst katında yan yana dizilmiş her dairenin kendisine ait hizmetçi odalarıyla, sakinlerine alışılmışın dışında lüksler sunan Doğan Apartmanı, Galata Kulesi’ne çıkan Serdar-Ekrem Sokakta 30 numarada bulunur. (Ancak günümüzde bu tenis kortu yıkılmıştır ve çeşitli anlaşmazlıklar sebebiyle apartmana ait bu arsa boştur, hizmetçi odaları ise dairelerin hususi depoları olarak kullanılmaktadır.) Yeşil panjurları ve sarı rengiyle tablo gibi bir görüntü çıkarır ortaya, insanın resmini yapası, fotoğrafını çekesi gelir gördükçe. – Şahsen benim her gün eve geldiğimde ya da evden çıkarken elim telefonumun kamerasına ister istemez gidiyor :)

U şeklinde bir binadır, toplam 4 bloktan oluşur ve her bir blokun girişi farklıdır. İstanbul’un ilk asansörlü apartmanı olduğu söylenir ve tahmin edeceğiniz gibi asansörler eski, ızgara kapıları olan tarihi asansörlerdendir. Terasında ortak kullanıma açık bir kütüphanesi ve spor salonu bulunur. Spor salonu deyince bir “gym” beklememek gerek tabii. Bazı spor aletlerinin olduğu, günlük sporunuzu yapabileceğiniz basit bir salondur ve hem kütüphaneden hem de spor salonundan Boğaz manzarasını görebilirsiniz.

Avlu

Apartmana girdiğinizde sizi dünyanın en sevimli bahçesi karşılar, son derece bakımlı olan bu bahçenin her mevsim güzelliği farklıdır. Özellikle bahar aylarında ağaçlar çiçek açtığında şiirsel bir görünüm oluşturur. Apartmanın her blokundan terasa çıkmak mümkündür ve bu teras birçok filme, klibe, fotoğraf çekimine ev sahipliği yapmış, bana göre apartmanın en müthiş yeridir. Galata kulesi sağ tarafınızda olmakla beraber, arkanızda Alman Lisesi durur ve önünüzde bütün İstanbul ayağınızın altına serilmiş gibidir.

eskiya_19720

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği iki kült filme de ev sahipliği yapmıştır Doğan Apartmanı. Üstelik ikisinde de Şener Şen ve Uğur Yücel başrolleri oynamıştır: Muhsin Bey (1987) ve Eşkiya (1996).

Galata Kulesi

Apartmanın magazinsel yanı da ilgi çekicidir. Teoman’ın doğup büyüdüğü, Okan Bayülgen’in yıllardır sakini olduğu etrafta dolanan dedikodulardır ve esasen doğrudur. Ancak söylenildiği gibi Tarkan, Sezen Aksu gibi komşularımızın olduğunu söyleyemeyeceğim, en azından ben denk gelmedim. Bunun dışında özel hayatlarına girmemek adına isimlerini vermek istemediğim birçok sanatçı, tiyatrocu, gazeteci de Doğan Apartmanı’nın toplamda 49 dairesinde ikamet etmektedir. Daha sonraki yıllarda apartman, Nahid Bey, Boton Apartmanı ve Viktorya Hanı gibi isimler alır ve en son ünlü siyasetçi ve Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu olan Kazım Taşkent apartmanı satın alır ve adını İsviçre’de kayak yaptığı sırada kaza geçirip ölen oğlunun adı olan “Doğan” olarak değiştirir. Bu isim “Doğan Kardeş” çocuk dergisinin ismiyle aynı kişiden, Doğan Taşkent’ten esinlenerek verilmiştir.

Kütüphane

Apartmana girmek maalesef biraz zordur; gazeteci, mimar, yönetmen vs olduğunuzu, gerekli izinleri aldığınızı veyahutta apartmanda ikamet eden birini ziyarete geldiğinizi kanıtlamadığınız sürece dışarıdan girmek de yasak olduğu için, bu kadar överek anlattığım bu güzel apartmanın kendi çektiğim fotoğraflarını da theMagger okuyucularıyla paylaşmak istedim.

Galata Kulesi

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?