Son zamanlarda hobim Dünya Mutfağından bir şeyler öğrenmek ve denemek oldu. Seyahatler de kısıtlanınca aşağıda bahsedeceğim üç kitap eşliğinde Lizbon, Paris ve Venedik’in popüler yemeklerini evlerinize getiriyorum. Malum bunları yerinde tatma şansımız ne zaman olur bilinmez!

Yeni Tarifler
Yeni Tarifler| Fotoğraf: unsplash.com/@alyson_jane

Dünya Mutfaklarından Üç Kitap

Tasting Paris: 100 Recipes to Eat Like a Local, Clotilde Dusquiler

Tasting Paris, Fransız mutfağının sanatını ortadan kaldırarak, akşam yemeği misafirlerinizi Paris’e götürecek yeni ve klasik Fransız tarifleri ile pişirme teknikleri sunuyor. Paris’in cazibesini birçok kez deneyimlediyseniz veya ilk seyahatinizi planlamayı hayal ediyorsanız, bu kitapta bu şehrin çok sevilen yiyecekleri bulacaksınız. Tarifler sabah, öğlen, öğleden sonra, akşam ve gece geç saatler olmak üzere bölünmüş. Böylelikle günün her anı bu kitapta, kolayca yapabileceğiniz yerel Paris tatları bulabiliyorsunuz.

A Table in Venice: Recipes From My Home, Skye Mcalpine

Kitabı satın almadan önce bir yorum görmüştüm. Kendimce çevirisi;  “Venedik’te iyi yemek yemek için birinin evine davet edilmeniz gerekir, bu da McAlpine’in bu kitapta yaptığı şeydir” diyordu. Gerçekten de kitabın yaptığı şey bu. Tarifler ve fotoğraflar ile size adeta Venedik havası aldırıyor. Aynı zamanda kitapta geleneksel İtalyan tarifleri de bulabiliyorsunuz. Kitapta benim şahsi favorim; acıbadem likörlü çikolatalı puding! Denediğiniz de kendinizi italyan bir şef gibi hissettiriyor.

My Lisbon: A Cookbook from Portugal’s City of Light, Nuno Mendes

Kitabın yazarı hem Lizbon da hem de dünya çapında ünlü bir şef ve orada doğup büyümüş. Makaleler ve fotoğraflar sayesinde Mendes, sadece yerel halkın bildiği içgörüleri ve kendine özgü fikirleri paylaşıyor ve okuyucuların evde yeniden yaratmaları için ikonik Portekiz yemekleri tarifleri veriyor. Açıkçası Fransız ve İtalyan mutfağı hem daha popüler olduklarından hem de ülkemizde de bu mutfakların yemeklerine daha kolay ulaşabildiğimiz için beni denemek açısından en çok heyecanlandıran bu kitaptı. Hiç tatmadığım ve duymadığım yemekleri özellikle de kitapta bulunan çok sayıda hamur işi tarifini denemek benim için çok eğlenceli biraz da bol kalorili oldu. 🙂 

Bu yazının en üzücü tarafı bu kitaplara sadece internet siparişi yoluyla ulaşabilmemiz ve Türkçe basımları bulunmaması. Ek olarak, malzemelere her an erişebilir miyiz diye düşünebilirsiniz. Evet her an erişemeyiz ama muadil geliştirebiliriz. Evde şef sizsiniz; bulamadıklarınızın yerini yerli ürünlerle destekleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın, sevgiler!

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Ünlü Şeflerin Kitapları