İsviçre’de yapılan bir araştırmanın verilerine dayanarak indie türünün en bilinen ve en sevilen 20 parçasını derleyelim bakalım elimize ne geçecek dedik. Birçoğu çıktığı dönemde Radyo Eksen’de 11:30, 12:45, 14:55, 17:31, 19:52 ve 23:00’da istisnasız şekilde çalınmış! Peki bu en iyi indie şarkılar listesinde ne var?

20. Stone Roses – She Bangs The Drums

Subjektif bir bakış açısıyla; indie tarihinin yapılmış en iyi albümünden çıkan, asla bir sıralamaya koyamayacağım, zamanının en iyi 2-3 kaydından biri. Aynı zamanda Madchester akımının alevini güçlendirmiş ve tüm dünyaya yayılmasını sağlamıştır.

19. Arctic Monkeys – Fluorescent Adolescent

Günümüz rock müziğini ayakta tutan ve gittikçe insanların daha çok saygı duymaya başladığı bir grup haline gelen, her albümde bir öncekinin üzerine koyarak devam eden bir grup Arctic Monkeys. Ve o toz konduramadığımız Do I Wanna Know’lar yokken Fluorescent Adolescent vardı!

18. Beck – Loser

90’lar ortasında parlayan ve tam 45 yaşında, müziği demode oldu denilirken, Beyonce’nin avuçlarının içinden Grammy’i kapan adam. Loser ile bir nesli sallamış, silkelemiş ve kendine getirmiştir. Gelmiş geçmiş en eğlenceli şarkılardan biridir. İnsanı adeta dansa çağırır.

17. Blur – Song 2

Tarihin en gaz şarkılarından biridir. En ölü ortamı bile 2 dakikada Brezilya plaj partisi kıvamına getirir. İçinizdeki rock n rollcu hergelesini harekete geçirmek için en uygun an playlistte Song 2’yu seçip, play tuşuna basmak olacaktır.

16. Kasabian – Empire

Tüm bir 2006 senesini esir alan Kasabian Krallığı’nın milli marşıdır. Oldukça gaz bir şarkı olmasının yanı sıra kendisi bir dönem Premier Lig’in kadrolu soundtracki olma özelliğini de taşır.

15. Kaiser Chiefs – Ruby

Günümüzde hala radyoların vazgeçilmez şarkılarından biridir. Nakarat kısmına hep beraber eşlik edersek zamanı bükebiliriz diye düşünüyorum.

14. The White Stripes – Seven Nation Army

2003 senesinde Elephant adlı albümüyle ortalığı kasıp kavuran Jack White ve Maggie White’ın en ses getiren eseriydi. Aynı zamanda Jack White’ı zirveye taşıyan, herkes tarafından tanınmasını sağlayan bu parça 2008 yılı Avrupa Futbol Şampiyonası’nın da resmi şarkısı olarak kullanılmıştır.

13. James – Laid

Gelmiş geçmiş en muzip şarkılardan biri. Yine Madchester kültüründen çıkmış, hak ettiği ilgiyi alakayı pek bulamamış bir grup James. Çıkardıkları 2 düzine hit parça var nereden baksak. İçlerinden en çok tutulanının Laid olması ise şarkının sözlerinde gizli.

12. Pulp – Common People

Kesinlikle araba kullanırken dinlenilmemesi gereken şarkılardan biri. Kemanla desteklenmiş mükemmel bir 90’lar indie harikası. Bir çok ankette dönemin en iyi şarkısı seçilmesi bu listeye girmesi için yeterli bir sebep olsa gerek.

11. Arctic Monkeys – Do I Wanna Know

AM albümünden çıkan şarkı şimdiden indie müziğin klasikleri arasına girdi. 2 yıl önce yayınlanmasına rağmen günümüzde hala popülaritesini yitirmiş değil. Albümdeki tüm parçaların sırayla hit olduğunu göz önünde bulundurursak zor bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

10. Violent Femmes – Blister in the Sun

Tarihin en iyi debut albümlerinden biri olan, 1983 yapımı “Violent Femmes” albümünden çıkmış ve dönemin punk havasını en iyi şekilde yansıtan eserlerden biri. En kötü gününüzü bile baştan yaratabilecek 10 kaplan gücünde endorfin patlaması yaşatır.

9. The Strokes – Last Nite

2001 senesinde yayınlanan Is This It adlı albümle New York’tan yayılan indie rock çılgınlığının adıydı The Strokes. O albümün parlayan yıldızı olan mevzu bahis kayıt, Julian Casablancas’ın müthiş vokaliyle kısa zamanda efsaneler arasına girdi.

8. The Smiths – There Is A Light That Never Goes Out

Ülkemizde özellikle lise çağındaki genç kızlarımızın vazgeçilmezi olan bu romantik eserin tam gözden kaybolduğu esnada (500) Days of Summer filmiyle tekrar gündeme gelerek, cılkı çıkarılına kadar her yerde çalınması pek hoş olmadı.

7. The Verve – Bittersweet Symphony

Bir diğer 90’lar harikası olan Richard Ashcroft eseri. Meşhur yolda herkese çarparak yürümeli klibini taklit edeceğiz diye çok kez dayak yemenin kıyısından döndüğümüz güzel klipli güzel şarkı.

6. Joy Division – Love Will Tear Us Apart

Müziğe dair gönül yaramız olan Ian Curtis’in Joy Division’ınından çıkmış ve NME tarafından son 35 yılın en iyi şarkısı seçilmiş, melankolinin tanımını baştan yaratmış bir kayıt.

5. The Killers – Mr. Brightside

2004 yılında Hot Fuss albümüyle ortalığı yerle bir eden Brandon Flowers ve arkadaşlarının aşk acısı ve ayrılığı bu denli hareketli ve eğlenceli anlatması bir dönemde kavram kargaşısına yol açmıştır.

4. Franz Ferdinand – Take Me Out

Bir üstteki The Killers eseriyle aynı seneyi silip süpürmüş, neredeyse Kral FM’de bile karşımıza çıkmış, en koyu arabesk rapçiden tutunda en entelektüel klasik müzik ve caz dinleyicisinin dahi sözlerinin bir kısmını ezbere bildiği bir Franz Ferdinand başarısı.

3. The Libertines – Can’t Stand Me Know

Bir Carl Barat ve Peter Doherty projesi olan The Libertines, Oasis sonrası İngiliz tabloid gazetelerinde oluşan magazinsel boşluğu doldurma konusunda gayet başarılıydı. Bir diğer başarılı olduğu konu ise kesinlikle Can’t Stand Me Know olmuştu…

2. Death Cab For Cutie – Soul Meets Body

Kıpır kıpır bir yakın dönem indie soundu. Oldukça sevimli bir klibe sahip. Tabiri caizse umut gibi, neşe saçan, panzehir niyetine kullanılası. Sevmeyeni yoktur herhalde?

1. Oasis – Live Forever

Liam ve Noel kardeşlerin hakikatli indie takıldığı, kaldı ki sağdan soldan toplanan paralarla çıkarılan bir albüm olan Definitely, Maybe ile müzik tarihinin mihenk taşlarından biri oluvermiş, 2.1 milyondan fazla satarak 7 kez platin plak kazanmıştır. Live Forever teklisi ise o albümden çıkan en dikkat çekici kayıttı.

Bu liste üstün müzik arşivi, ekstra otantik mizah kabiliyeti, görsel meziyetleri ile benzerlerinin aksine aynı anda hem kulağa hem göze hem de böbreklere hitap eden Song For Night ekibinden Uğur Kılıç tarafından İsviçre’de yapılsa kesin çok ses getirecek farazi bir araştırmaya dayanarak hazırlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga’dan “İsveç Müzik Alemlerinde Bir Gezinti: İsveç’ten Çıkan 10 Indie Grup”