Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden Coen Kardeşler’in, tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan Fargo’su mini dizi oldu. Emmy Ödülleri’nde hak ettiğini almaya hazırlanan ve yılın en iyi eleştirilen dizilerinden biri olan yapımı hala izlemeyenleri ikna etme vakti şimdi!

Fargo

Her sinemaseverin azıcık ucundan da olsa mutlaka takdir ettiği yönetmenler arasındadır hep Coen Kardeşler. Kimisi No Country for Old Men’i öve öve bitiremez. Kimisi popüler olandan kaçıp Blood Simple ve Miller’s Crossing gibi seçenekleri tercih eder. The Big Lebowski’den Barton Fink’e, A Serious Man’den Burn After Reading’e kadar sayısız klasiğe imza attı Joel ve Ethan Coen. Geçtiğimiz yıl da Inside Llewyn Davis ile yılın en iyileri listelerini yine yalnız bırakmadılar. İşte bu dahi ikilinin en büyük Oscar başarılarından birini elde eden Fargo, geçtiğimiz ay bir FX dizisi olarak ekranlara gelmeye başladı. Frances McDormand’a ödül kazandıran orijinal filmden farklı olarak Coen Kardeşler sadece işin yapımcılık kısmında görev alıp, senaryoyu Noah Hawley’nin ellerine bırakmış. Bir nevi devam niteliği taşıyan hikaye Minnesota’da geçiyor. 10 bölüm olarak planlanan ilk sezon sonrası yeni bir kadroyla Fargo’nun devamının getirilip getirilmeyeceği ise şimdilik kesinleşmiş değil. Kısa bir zaman içerisinde Fox grubunun elinde olan FX kanalı Louie, Sons of Anarchy, The Americans, Justified ve American Horror Story sayesinde prestijli networklerden birine dönüştü. Fargo ise sanıyorum önümüzdeki Emmy Ödülleri için kanalın en büyük şanslarından biri. Öyle ki ATAS’ın televizyon filmleriyle mini dizileri birbirinden ayırmış olması (ve True Detective’in drama olarak yarışması), Fargo’nun önünü epey açıyor. Çünkü Noah Hawley’nin başarılı hikayesi Coen Kardeşler’den esinlenmelere sahip olmasına rağmen, uzun zamandır televizyonda görmediğimiz kadar orijinal bir işleyişe ve anlatıma sahip. Her ne kadar hikayenin özü, son dönemdeki suç dizisi trendlerini takip ediyor gibi gözükse de muazzam bir prodüksiyona sahip.

2

Dizinin her bölümü devam eden hikayeye yeni bir soluk getirdiği için konuyu özetlemek çok güç. Ama eğer ki pilot bölüm üzerinden Fargo’yu özetleyecek olursak, Duluth’da gerçekleşen birkaç cinayet üzerine polisin açtığı sorgulama ve bu olaya bir şekilde buluşmuş birbirinden enteresan karakterleri anlatıyor Fargo. Dizinin en büyük özelliği herhangi bir oyuncusunu feda etmekten kaçınmıyor oluşu. Tamamen gerçek olaylara dayanan ve sadece ölenlere olan saygılarından isimleri değiştirdiğini her bölümde hatırlatan dizi, benzersiz bir gerilime sahip atmosferiyle de bildiklerimizi dahi unutturup her şeyin çözüme ulaştığı anı merakla beklememize sebep oluyor. Açılış sahnelerinin neredeyse hepsinin birer kısa film kalitesinde olduğunu ve Jeff Russo imzalı müziklerin, 96 tarihli filmdeki Carter Burwell melodilerini zaman zaman hatırlattığını da ekleyeyim. Bundan 10 yıl evvel endüstride bir film oyuncusunun televizyonda yer alması büyük bir düşüş olarak görülmesine rağmen, HBO’nun başlattığı altın TV dönemiyle birlikte artık tüm dengeler değişti. Fargo’da da birbirinden ünlü aktörler yer almakta. Billy Bob Thornton ve Martin Freeman hikayenin kilit karakterlerini canlandırıyor. Allison Tolman, dizinin en güzel keşiflerinden biri. Bundan sonra adını daha çok duyacağımıza ve Tolman’ın tıpkı Margo Martindale gibi televizyondaki aranan yüzlerden biri olacağına şüphem yok. Ayrıca Adam Goldberg, Colin Hanks ve Oliver Platt gibi tanıdık simaların da Fargo ekibinde yer aldığını eklemeyi unutmayalım. Breaking Bad kadrosunun unutulmaz Saul Goodman’ı Bob Odenkirk de teşkilatta yer alan polislerden birini canlandırıyor. Belki bu detay Breaking Bad’in fanatiklerini Fargo’ya çekmemize yardımcı olur.

3

The Normal Heart ile birlikte bu yıl Emmy Ödülleri’nin mini dizi / TV filmi ayağını silip süpürmesi bekleniyor Fargo’nun. Giderek artmakta olan hayran kitlesi de cabası. Özellikle son yayınlanan bölümlerinde belirgin bir reyting artışının görüldüğü ve dizinin kalitesinin de giderek yükseldiği konuşulmakta. Eleştirel anlamda büyük bir başarıya ulaşan Fargo’nun Metacritic’den 87 gibi yüksek bir puan kopardığını da yazıyı sonlandırmadan eklemek istiyorum. Eğer her hafta Coen Kardeşler’in dünyasında bir saat geçirmek istiyorsanız Fargo tam da aradığınız şey olabilir. Ama Joel ve Ethan Coen’e özel bir ilginiz yoksa da FX’in bu türde yükselttiği çıtayı görmek için bile izlemeye değer. Özetle, şu an 2013/14 sezonunun en iyi yeni dizisine bakıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Coen Kardeşler Filmi