Tasarım dünyasının en önemli kollarından biri olan seramiğin çağımızda ev dekorasyonu için vazgeçilmez öğelerden birine dönüştüğünü düşünüyorum. Hem şık hem de modern bir evin mutlak parçalarından olan seramik tasarımların yapım sürecine ise yeni yeni FoxmadeCeramics markası sayesinde vakıf olabiliyorum. Uzun ve sonsuz keyifli bir yolculuk bu! 

Seramik | Fotoğraf: Unsplash/@syl_charron66

Dışarıdan baktığımda ne kadar güzel dediğim, evin çeşitli yerlerine konumlandırıp hayal ederek almak için özendiğim o renkli renkli seramiklerin yaratım sürecine hiç şahit olmamıştım. Ta ki en yakın arkadaşlarımdan biri bu işe emek vermeye başlayıp a’dan z’ye her bir adımını anlatana dek. Küçüklüğünden beri çamura, çamurdan şekiller yaratıp üretmeye ilgisi olan biri için kaçınılmaz bir yoldu bu belki de. Çizim ve ebru sanatı gibi alanlardan sonra seramiğe yönelişi de böyle oldu Cannur’un. O sırada okullar bitti, mühendis oldu, çalışmaya başladı; ancak sanat ve seramik hep içinde bir yerlerde dışarı çıkmayı bekleyen ve büyüyen bir cevher gibiydi. 

FoxmadeCeramics’in yaratıcısı Cannur, içindeki bu cevheri takip etmeyi seçenlerden oldu ve çeşitli atölyelerde bu işi öğrenebileceği değerli sanatçılardan dersler aldı, derken işin mutfağına girdi ve tam bir yıl önce instagramda açtığı hesap ve ürettiği Harika seramik tasarımlar eşliğinde bizlerle buluşma kararını da vermiş oldu. Bu yolculuğa başından beri şahit olan biri olarak tüm gelişim dönemlerini gördükten sonra ne denli büyük bir emek verildiğini izlemek de açıkçası benim açımdan hayranlık uyandırıcı bir deneyimdi.

FoxmadeCeramics markasını kuran Cannur Genç, günlük hayatta evin her alanında kullanılabilecek ürünler oluşturuyor. Hem mutfakta tabaklar, bardaklar, şık kahve kupaları, sushi takımları, kaseler hem de salonun en güzel köşesinde gerçekten karşınıza koyup seyretmek isteyeceğiniz kadar güzel, renkli mumluklar, objeler, saksılar, şamdanlar.. İşin aslı yalnızca mutfak veya salon değil evin her alanında kullanılabilecek ürünler bunlar. Ve gün be gün de geliştiriyor bu anlamda kendisini, seramiğin kullanışlılığından da yararlanarak. Tüm ürünler el yapımı ve ilk çamur halinden en son sırlanıp boyandığı haline dek tüm yapımı kendisine ait. Evinin bir odasını mini bir atölyeye çevirdi ve minik de bir fırını var. Dolayısıyla tüm ürünleri birebir kendisi oluşturup, bu fırında pişirip yapıyor. Bu da her bir tasarımı daha da özel kılıp daha büyük bir özen ve emeğin yansımasını gösteriyor. Süreç uzun, zahmetli; çamuru şekillendirmek, iki kez fırınlamak, sırlamak ve son olarak aklındaki tasarıma dönüşmesi için son rötuşları yapmak gerçekten zaman alıyor; ancak çıkan sonuçlar tek kelimeyle mükemmel. Dolayısıyla zaman da alsa netice öyle heyecan verici ki sanırım bu sürenin her dakikasından keyifle bahsedebiliriz. 

Cannur: ”Seramiğin ruhuma dokunan rahatlatıcı ve öğretici bir yanı olduğunu düşünüyorum. Benim arayışım sürüyor; ancak gittiğim yol ve bu güne dek geldiğim nokta çok keyif verici. Dileğim herkesin kendi arayışını sürdürmesi”. diyor ve gerçekten benim için bir ilham kaynağı oluyor bu sözleriyle. Herkesin kendi arayışını sürdürerek, içinden geçen yolu takip edebildiği bir dünya? Hayali bile güzel ! 🙂 

Kapak Fotoğrafı: FoxmadeCeramics

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Seramik Tasarımlar