The Big Short, 2007 yılında Amerika’da patlak veren Mortgage Krizi’nin perde arkasını anlatan yoğun, çarpıcı ve düşündürücü bir film.

The Big Short
The Big Short

2007 yılında patlak veren ve tüm dünyayı endişeye sokan büyük bir krizdi Mortgage Krizi. Kredi sistemi üzerine kurulan ekonomik düzeni alt üst eden, yüz binlerin hayallerini yıkan ve Amerikan Rüyası’nın sonunu getiren büyük bir skandal. Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt’in rol aldığı The Big Short (Büyük Açık) filmi, konu olarak 2007 yılındaki çöküşe nasıl gelindiğini, hikaye olarak ise bu krizi öngören küçük bir grubu anlatan gerilimli, yoğun ve çarpıcı bir yapım.

Film dört ayrı karakteri ve bu karakterlerin öngördükleri çöküş karşısında yaptıkları hamleleri, oynadıkları “kumarı” temel alarak, sistemin sorunlarını işliyor. Ekonomiyi canlandıracak dahiyane bir fikrin nasıl fırsata dönüştürüldüğünü ve dolandırıcılık haline geldiğini anlatıyor. Bir Hollywood filmi olarak elbette ekonomiyi çöküşe hazırlayan yasal eksikliklere, hükümet politikalarına değinmekten kaçınıyor, ancak ekonomiye yön veren Wall Street’e, bankaların kurduğu sisteme belli düzeyde eleştiriler getiriyor. Yine de insanların nasıl kandırıldığı, bankaların gerçeği nasıl sakladığı gözler önüne seriliyor.

The Big Short
The Big Short

2007 yılına kadarki süreci anlatan filmin önemi, bilinenler ve yaşananlar arasındaki ilişkinin kurulmasındaki rolü. Ekonomiyle alakası olsun ya da olmasın gazete okuyan ve yaşı yeten (2007 yılını hatırlaması bile yeterli) herkesin fikir sahibi olduğu olayın bilinmeyen yanını gün yüzüne çıkarıyor. Fakat 2007’yle birlikte başlayan yeni dönemin bugün geldiği nokta da göz önünde bulundurulduğunda Amerika’nın neden güvenilirliğini yitirdiği, neden başta Almanya olmak üzere alternatif ekonomilerin güçlendiği (Almanya’nın iki Dünya Savaşı kaybettiği ve yüklü tazminatlar ödemeye mecbur bırakıldığını unutmadan) sorularının cevaplanmasında yardımcı oluyor. Obama’nın 2013’teki kepenk kapatma kararını da hatırlatarak, The Big Short’un izlenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Christian Bale Performansı 

İlginizi çekebilir #2: Emre Eminoğlu’nun filme dair incelemesi