“Kiliseler, hükümet binaları veya şehir binalarıyla uğraşmayın. Bir kültürü bilmek istiyorsanız barlarında bir gece geçirin” demiş Ernest Hemingway… Gelin, adını kendisinden alan kokteyl, Hemingway Daiquiri’nin hikayesine yakından bakalım.

 Hemingway Daiquiri
Hemingway Daiquiri | Fotoğraf: Finecooking

Hemingway harika yazıları kadar, hayatındaki kadınlar ve alkole olan düşkünlüğüyle ayrı bir ikon yaratmış biri. Karizması o kadar başkaymış ki, hiçbirimiz onun çapkınlığını sadakatsizlik, aşırı alkol bağımlılığını da alkoliklik olarak sıradanlaştırmıyoruz bile. Çünkü o Hemingway; kadınları etkilemeyi bilen, içki içilecek en iyi yerleri seçen Hemingway…

Hemingway’in gittiği yerler, özellikle de barlar daha hala ünlüyken, kendisinin adına bir içki olmaması beklenemezdi zaten. Bu içkilerin arasında en bilineni birazdan tarifini de yazacağım Hemingway Daiquiri ama aslında dünyanın birçok yerinde çok da ünlenememiş bir sürü kokteylleri bulunuyor.

Hamingway Daiquiri

La Floridita
La Floridita, Küba | Fotoğraf: malloryontravel.com/

Hamingway Daiquiri, aslında Küba’da Hemingway’in en çok takıldığı yerlerden biri olan La Floridita isimli barın onun adını kullanarak çıkardığı bir kokteyl. Üstelik bu kokteyli Hemingway’in daha önce tattığına dair bir kanıt da yok.

Hikayeye göre, Hemingway bir gün La Floridita’da bulunduğu sırada barın tuvaletine giderken barmenin Daiquiri kokteyl hazırladığını görüp elinden kokteyli alıyor ve tadıyor. “Papa” lakaplı barın müdavimi olan çılgın yazar, barmene kokteylden şekeri çıkarmasını ve iki kat rom koymasını söylüyor. Böylece bu yeni tatsız ve sert kokteylin adı “Papa Doble” oluyor. Ama bu kokteyli Hemingway’den başka kimse sevmiyor.

La Floridita’nın sahipleri daha sonra herkesin damak tadına uygun olabilecek şekilde yeni ve daha tatlı bir tarif deniyorlar ve bunu Hemingway adı ile sunuyorlar. Böylece hem kokteyli, hem de barlarını pazarlamış oluyorlar!

Ben bu kokteyli henüz yerinde tatmadım ama kitaplığımın en önemli üyelerinden biri olan Assouline basımı Vintage Cocktails kitabımdaki tarifi sizinle paylaşmak istedim.

İlginizi çekebilir: Kokteyl Kitapları

Hemingway Daiquiri Tarifi

Hemingway Daiquiri Tarifi
Hemingway Daiquiri Tarifi, Vintage Cocktails| Fotoğraf: Esra Sarihan

Yılbaşı partinizde arkadaşlarınıza bu kokteyli yapıp yeni yıla oldukça havalı bir giriş yapabilirsiniz belki! İşte o pratik ve havalı tarif…

Malzemeler

Not: Orijinal tarife sadık kalmak için ölçüleri oz olarak yazıyorum. (1 oz= 29,57 ml)

  • 1 oz Beyaz Rom
  • ¼ oz Maraschino Likörü ( online sitelerde satılıyor ama bulamazsanız aynı tadı vermese de vişne likörü de olabilir)
  • ½ oz Greyfurt Suyu
  • ¾ oz basit şurup
  • ¾ oz lime suyu

Tüm malzemeleri shaker’da karıştırın ve kokteyl kadehlerinize doldurun. Partinin öne çıkanı olmak bu kadar basit!

Kapak fotoğrafı: thelittleepicurean.com/

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “İstanbul Kokteyl Mekanları: En İyiler!”

İlginizi çekebilir: Kokteyl Uygulamaları