Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da 2020 yılının ilk yarısı sergisiz, etkinliksiz geçti. Sosyal mesafe önlemleriyle, pandemiyle yaşamaya alışmaya çalıştığımız şu günlerde, kültür ve sanat takviminde yeni bir sayfa, yeni bir sezon açılıyor. Müzeler, sanat alanları ve galeriler kapılarını açıyor. Coşkulu açılışlar başka bir bahara kaldı belki ama sanat izleyicisiyle buluşuyor. Bu seçkide İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız, sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde, SALT Beyoğlu | 15 Eylül – 27 Aralık Konum

Köpe Ailesi, Selanik, 1903

Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde sergisi, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve mütareke döneminden detaylı arşiv kayıtlarıyla görsel bir anlatı sunuyor. Çok uluslu imparatorluğun çok kültürlü sakinleri olan ve geriye çok kapsamlı bir aile arşivi bırakan Köpelerin yaşantılarından izler taşıyan fotoğraf ve belgeler SALT Beyoğlu‘nda sizi bekliyor.

Detaylı bilgi…

Hüseyin Arıcı: Merhamet, x-ist | 12 Eylül – 10 Ekim Konum

Hüseyin Arıcı, Merhamet Et ve Yok Et Artık Doğal Kaynaklarını, 2020

x-ist yeni sezona Hüseyin Arıcı‘nın galerideki üçüncü solo sergisi olacak Merhamet ile başlıyor. Yakarış teması üzerine kurgulanmış bu sergide, Arıcı’nın daha önceki serilerinde üzerinde durduğu gerçeklik ve yanılsama kavramlarından izler bulmak, incelikle işlediği hazır nesneler üzerinden sanatçının gerçeği sorgulayışına tanık olmak mümkün.

Detaylı bilgi…

Arter Yeni Sezon Sergileri | 10 Eylül’den itibaren Konum

Alev Ebüzziya Siesbye, İsimsiz, 2019

Arter, yeni sezonu hepsi 10 Eylül‘de açılacak yeni koleksiyon sergileri ve süreli sanatçı sergileriyle karşılıyor. KP Brehmer’in üretiminden kapsamlı bir seçkiyi bir araya getirerek sanatçının esin kaynaklarını ve çalışma yöntemlerini ortaya koyan bir retrospektif niteliğindeki Büyük Resim sergisi ve Alev Ebüzziya Siesbye‘in 2019’da bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli seramik çanaklardan oluşan Tekerrür başlıklı sergi 24 Ocak’a kadar sürüyor. 7 Mart’a dek ziyaret edebileceğiniz, 28 sanatçının işlerini bir araya getiren koleksiyon sergisi Gökcisimleri Üzerine, var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimlerini, ilişki kurma tarzlarını, birbirlerine mesafe alma ve yakınlaşma yollarını birlikte düşünmeye davet ediyor. 25 Nisan’a kadar sürecek bir diğer koleksiyon sergisi Dinleyen Gözler İçin ise, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veriyor ve John Cage’in deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alıyor. Neredeyse baştan aşağı yeni eser ve sergilerle karşılaşacağınız Arter’deki Altan Gürman sergisi de sürüyor.

Detaylı bilgi…

Murat Germen: Feyezan, Ferda Art Platform | 10 Eylül – 10 Ekim Konum

istanbul sergi takvimi - murat germen
Murat Germen, Beraberlik Manzaraları, 2020

Teşvikiye’deki Ferda Art Platform, yeni sezonu çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen‘in işleriyle karşılıyor. Fakat Feyezan (Overflow) başlıklı sergide sanatçının sadece fotoğraf çalışmaları değil, farklı medyumlardaki eserleri de yer alıyor. Sosyal ve fiziksel mesafelerle yaşadığımız bu zamandan uzaklaşarak yüzlerce kişinin dil, din, ırk, cinsiyet, kimlik ve yönelim fark etmeksizin bir arada olabildiği bir ideali sunan ve 1170 fotoğraftan oluşan Beraberlik Manzaraları ve iş dünyasına eleştirel yaklaşan Başka Tas Başka Hamam fotoğraf serilerine, bir video çalışması ve sanatçının ilk kez izleyiciyle buluşacak heykelleri eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları, Meşher | 1 Eylül – 1 Kasım Konum

istanbul sergi takvimi - meşher
Alexis Gritchenko, Galata, 1920

Meşher bu yeni sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstabul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde bir mihenk taşı olarak değerlendirilebilecek bu iki yıl, İstanbul’da ürettiği eserlerin yanı sıra ressam, yazar ve sanatçılarla kurduğu bağlantılar nedeniyle de önem taşıyor. Sanatçının İstanbul’da kaldığı süre boyunca, işgal döneminin zorlu şartlarına rağmen elinde not defteri, kalemi ve fırçasıyla sokak sokak gezdiği şehrin canlı limanları, pazarları, ibadethaneleri ve görkemli anıtlarında gözlemlediği hareketi yansıttığı 150’yi aşkın suluboya, guaş, karakalem ve yağlıboya resmi, Meşher‘de bir araya geliyor.

Detaylı bilgi…

Pilpeled, Black Flag Art | 30 Ağustos – 1 Ekim Konum

Pilpeled

2000’lerin ortasından itibaren geliştirdiği özgün tarzı ve siyah-beyaz desenleriyle İsrail sanat ve tasarım dünyasının en sıra dışı isimlerinden birine dönüşen Pilpeled, Kadıköy’deki yeni sanat mekanı Black Flag Art‘taki sergisinde, İstanbul’da ve İstanbul’dan ilhamla ürettiği işlerinin yanı sıra siyah-beyaz desenlerden oluşan bir seçkiye yer veriyor. Sergiyle eşzamanlı olarak Yeldeğirmeni Mahallesi’ndeki Talimhane Sokak‘ta bir duvar resmi de hayata geçiyor.

Detaylı bilgi…

Minyatür 2.0, Pera Müzesi | 11 Ağustos – 17 Ocak Konum

Halil Altındere, Sultanın Drone’lu Cülus Töreni, 2018

Pera Müzesi‘nin yeni sergisi Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür, minyatür sanatının güncel yorumlarına odaklanıyor. Minyatürü yalnızca tarihsel bir form olarak değil, teorik potansiyelini vurgulamayı hedefleyen güncel bir sanat pratiği olarak da sunan bu sergide Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 14 sanatçının eserlerini bir arada yer alıyor. Heykelden videoya, fotoğraftan yerleştirmeye minyatürü yüzyıllar boyunca ikâmet ettiği kitaplardan çıkarıp boyutlandıran sanatçılar, günümüz dünyasında minyatürün nasıl yaşayabileceğinin de araştırmasını yapıyor. Geçmişin çağdaşla bağlantısına tanık olmaktan büyük zevk alacaksınız.

Detaylı bilgi…

Bir Rüyanın İnşası, Pera Müzesi | 7 Temmuz – 18 Kasım Konum

Koço Vogli, Ben Bir Askerim, 1983

Pera Müzesi‘ndeki Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik sergisi, Arnavut toplumsal gerçekçiliğine odaklanıyor. Sergide, sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi sınıfında yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük döneminden resim, afiş ve çizimler yer alıyor. Arnavutluk halkının kültürünü ve kimliğini daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız sergide, dönemin gündelik hayatı, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konulara dair resimler bulacaksınız.

Detaylı bilgi…

Pandemi Günlerinde Fotoğraf, İstanbul Modern [Çevrimiçi] | 1 Haziran – 15 Kasım

Meltem Işık, Dar Alanda Paslaşmalar, 2020

İstanbul Modern, dört duvar arasında hapsolduğumuz karantina günlerinde, “fotoğrafa dair neler yapabiliriz” sorusu üzerine beraber düşünebilmek amacıyla alanın aktörlerini bir araya getiren girişimini, çevrimiçi bir sergiyle sonuçlandırmıştı. Farklı kuşaklardan 43 fotoğraf sanatçısının pandemi günlerinde gerçekleştirdiği yeni çalışmalarla katıldığı proje, içinde bulunduğumuz dönemin sanatsal mirasına ekleniyor. Sergiye, 15 Kasım’a kadar İstanbul Modern’in çevrimiçi platformlarından erişebilirsiniz.

Detaylı bilgi

Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar, İstanbul Modern | 26 Şubat – 18 Ekim Konum

youtube play youtube play

İstanbul Modern‘in Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, dünyanın farklı coğrafyalarından on sanatçıyı, İstanbul’daki zanaatkarlarla bir araya getirdi. Türkiye’nin kültürel değerlerini günümüze ait yorumlarla yeniden düşünmek ve deneyimlemek amacıyla davet edilen on sanatçı, İstanbul’daki farklı zanaatlar üzerine araştırma yaptıktan sonra, birlikte çalışmayı seçtikleri zanaatkârların atölyelerinde yeni yapıtlar ürettiler. Bu işbirliğinin sonuçlarını görebileceğiniz sergide, Faig Ahmed, Rana Begum, Benji Boyadgian, Rodrigo Hernández, Servet Koçyiğit, Outi Pieski, Randi & Katrine, Wael Shawky ve Jorinde Voigt‘in işlerini bulacaksınız.

Detaylı bilgi…