Yazın geride kalıyor olması kültür ve sanat takipçileri için hiçbir zaman kötü bir haber değil; yeni sezon başlıyor! Arter, Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi başta olmak üzere şehirdeki birçok müze, sanat kurumu ve galeri, sonbaharı yepyeni sergilerle karşılıyor. Mimarinin geometrisinden, terk edilmiş mekanların kasvetinden, eski medeniyetlerden ilham alan, insan ve kent ilişkisine odaklanan ya da genç sanatçıların işlerini bir araya getiren sergiler ayın öne çıkanları arasında. Bu seçkide, yeni sezon açılana kadar ziyaret edebileceğiniz, İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Ali Bilge Akkaya: Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği, x-ist | 21 Eylül – 30 Ekim Konum

Ali Bilge Akkaya, Leon Şehri Oditoryumu, 2021

Kentin dokusundan ve geometrisinden, mimariden ilham alan sanat eserleri sizi de etkiliyor mu? Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi güçlü estetik görüsü ve deneysel yaklaşımıyla yorumlayan Ali Bilge Akkaya, dördüncü kişisel sergisi Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği ile üretimiyle ilgili yeni bir sanatsal döneme işaret ediyor ve fotoğrafla plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratıyor. Fotoğraflarında mekan ve insan ilişkisindeki mükemmel karşılaşmalara odaklanan sanatçı, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflar, video ve heykel gibi farklı araçlarla kendi sanat pratiğine dair dönüşümü izleyiciyle paylaşıyor.

Detaylı bilgi…

Candeğer Furtun, Arter | 16 Eylül 2021 – 17 Nisan 2022 Konum

Candeğer Furtun, Sırt, 1988 | Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Türkiye’de seramik sanatının en önemli isimlerinden biri olan Candeğer Furtun’un işleriyle henüz tanışmadınız mı? Arter’in yeni sezonu karşıladığı bu retrospektif sergi, 1960’lardan bu yana forma ve malzemeye dair özgün bir yaklaşımla, yaşamsal, felsefi, tarihsel, toplumsal ve siyasi sorunsallardan beslenerek seramik eserler üreten sanatçının 100’den fazla eserine yer veriyor. Sergi, sanatçının üretiminde sıklıkla referans verdiği kavramlardan biri olan “kabuk” kavramı etrafında kurgulanıyor. Furtun’un sanatında biçimsel ve düşünsel bir öneme sahip olan doğa ve beden temaları öne çıkıyor. Üstelik bu değerli sanatçının eserlerini keşfetmek için bilet almanıza gerek yok; Arter, giriş katından başlayarak alt kata yayılan sergiyi, ücretsiz ziyarete açıyor.

Detaylı bilgi…

Burcu Erden: Mühür, Art On | 15 Eylül – 28 Ekim Konum

Burcu Erden, isimsiz, 2021

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bünyesindeki Eski Şark Eserleri Müzesi’ni ziyaret ettiyseniz, sizin de Sümer ve Hitit eserlerinden etkilendiğinizi ve ilham aldığınızı tahmin ediyoruz. Burcu Erden de bu hissi yaşayanlardan. Sanatçının heykel üretimindeki malzeme ve teknik geleneklerden yola çıkarak heykelin görünürlüğüne ilişkin problemleri araştırdığı, Art On‘daki sergisi Mühür’de, mermer silindirler, seramik rölyefler ve polyester heykeller bir arada sunuluyor. Geleneksel seramik rölyef üretim tekniklerini kullanan rölyef ve silindirler ile çamurdan, kaya parçasını andıran büyük ölçekli heykeller, sergide görebilecekleriniz arasında.

Detaylı bilgi…

Gurur Birsin: Zamanın Enkazı, Mixer | 10 Eylül – 23 Ekim Konum

Gurur Birsin, Müze, 2020-2021

Yeni bir sanatçıyla tanışmaya hazır olun; Mixer, yağlıboya tablolar, desen ve gravür çalışmalarıyla, Gurur Birsin‘in ilk kişisel sergisini sunuyor. Sanatçının sergide yer alan çalışmalarında ayrıntılı teknik detayların yanı sıra ilk bakışta karamsar algılanan, terk edilmiş mekanlar göze çarpıyor. Resimler birbirinden bağımsız olsa da serginin bütünündeki izlenim bir felaket sonrası senaryosunu andırıyor. Zamanı ve mekanı tanımlanamayan imajlarda yer yer nesneler ve kişiler ile karşılaşıyoruz ve her bir resim alışılmışın dışında belli anlatısı olmayan bir filmin parçaları gibi izlenebiliyor.

Detaylı bilgi…

REDIMEYD, Ferda Art Platform | 7 Eylül – 24 Ekim Konum

Şakir Gökçebağ, Reorientation, 2021

Halıları hiç böyle görmediniz! Süpürge, mandal, hortum, tuvalet kâğıdı, halı, askı… Hayatın içinden objeleri gündelik kullanımlarından kopartıp yeniden yorumlamasıyla tanınan Şakir Gökçebağ, yeni sergisi REDIMEYD‘de bir kez daha izleyicisine çevresini başka yönlerden görme imkanı sağlıyor ve yeni düşünce biçimleri yaratıyor. Bu yeni serisi için çoğunlukla halıları kullanan sanatçı, sanatını ‘’hayatın içinden bilinçaltına, bilinçaltından hayata uzanan tanıdık ama farklı bir dünya’’ olarak tanımlıyor.

Detaylı bilgi…

Yüzleşme, Pera Müzesi | 7 Eylül – 24 Ekim Konum

Hazal Fırat, Sanat Günlükleri Serisi, 2015 – 2019

Siz de Pera Müzesi‘ni yaz aylarında daha bir başka sevenlerden misiniz? Müze, yıllardır olduğu gibi yaz aylarını genç sanatçıların ve tasarımcıların işlerine ayırmaya, güzel sanatlar fakültesi öğrencilerini ağırlamaya devam ediyor. Yüzleşme başlıklı sergi, kuruluşunun 25. yılını kutlayan Yeditepe Üniversitesi‘nin, Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin üretimlerinden oluşuyor. Sergideki sanat ve tasarım işleri, öğrencilerin doğa-kent ilişkisi ve birey-toplum ilişkisi gibi konulara yaklaşımını ortaya koyuyor. Sergi, güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi ve mutfak sanatları yanında sanat ve kültür yönetimi alanlarının etkileyici dünyasını keşfetme şansı veriyor.

Detaylı bilgi…

Dün Bugün İstanbul, SSM | 3 Eylül – 28 Kasım Konum

Aslı Narin, Bir Dirniş Olarak Oyun, 2021 | Fotoğraf: Murat Germen

İstanbul sizin için ne ifade ediyor? İstanbul’a dair düşünceleriniz, çağrışımlarınız ve durum tespitleriniz neler bilemiyoruz, fakat Sakıp Sabancı Müzesi‘ndeki Dün Bugün İstanbul başlıklı sergi, düşünce akışınıza en iyi şekilde yön verecek, eminiz. Yolu Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programından geçmiş 22 sanatçının, İstanbul’a dair eserlerini bir araya getiriyor. Mekâna özel hazırlanan çalışmalardan oluşan sergi, çevre, hayvan popülasyonu, kentsel dönüşüm, toplumsal yaşam, tarihi mekânlar, su kaynakları, ulaşım ve ütopya / distopya kavramlarının da aralarında bulunduğu temalar ışığında, kent dinamiklerine dair yorumlar içeriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Aslı Narin, Didem Erbaş, Serkan Taycan ve Sinan Tuncay gibi isimler yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Artists’ Film International 2021, İstanbul Modern | 14 Ağustos – 30 Eylül Konum

Sena Başöz, Kutu, 2020

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International seçkisini geçtiğimiz aylarda çevrim içi sergilemişti. “Özen göstermek” temalı seçki, şimdi de İstanbul Modern‘in veda etmeye hazırlandığı, Beyoğlu’ndaki geçici mekanında fiziksel bir sergiye dönüşüyor. Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 22 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ederken, İstanbul Modern’in küratöryal seçimiyle belirlenen sergide dokuz video yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Volkan Aslan: Sağlıcakla Kal, SALT Galata | 4 Ağustos – 17 Ekim Konum

Volkan Aslan, “Sağlıkcakla Kal”, 2021

SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan üçüncüsü, Volkan Aslan’ın SALT Galata’nın çatısından -1 katındaki sergi mekânına, oradan da sokağa uzanan işlerinden oluşan Sağlıcakla Kal sergisi. Serginin merkezinde, iki arkadaş arasındaki hayalî mektuplaşmalara dayanan Sağlıcakla Kal (2021) ve En İyi Dileklerimle (2019) filmleri yer alıyor. Başta bu iki film olmak üzere sergideki kolaj, müdahale ve diğer eserler, sizi şehir yaşamının buhranları, yas ve sonsuzluk döngüsü gibi kavramlar ve duygular üzerine düşünmeye itecek.

Detaylı bilgi…

Gelecek Zaman, Elgiz Müzesi | 12 Temmuz – 23 Ekim Konum

Gelecek Zaman: Elgiz Müzesi 13. Teras Sergisi, 2021

Yaz aylarını Teras Sergileri serisiyle renklendiren, terasındaki geniş alanı heykel ve land-art sanatçılarına ayıran Maslak’taki Elgiz Müzesi‘nin, bu yılki başlığı Gelecek Zaman. Çoğunluğu akademik üyelerden oluşan bir danışma kurulu tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilen sergide, 48 sanatçının işleri yer alıyor. Maslak’taki gökdelenlerin arasında bir sanat vahası diyebileceğimiz müzenin terası, farklı malzemelerle çalışan, farklı disiplinlerden sanatçılara alan açıyor.

Detaylı bilgi…

Parallel Universe, DasDas | 11 Haziran’dan itibaren Konum

Ouchhh Stüdyo, Osman Hamdi Bey Eserleri

Van Gogh’un ya da Osman Hamdi Bey’in eserlerinin içinde dolaşmak, Göbeklitepe’ye bambaşka bir bakış açısıyla bakmaya ne dersiniz? Şu ana kadar 50’den fazla şehir ve ülkede, bilim-sanat-teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan ödüllü Ouchhh Stüdyo‘nun eserleri, şimdi de Türkiye’de, Ataşehir’deki DasDas‘ta sergileniyor. Stüdyonun DasDas’a özel olarak ürettiği, yapay zeka ve veri eserlerinden oluşan Parallel Universe sergisinde sizi “Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi“, “Şiirsel Yapay Zeka“, “Göbeklitepe Mimari Veri” ve “Osman Hamdi Bey Eserleri” başlıklı üzere dört eser ve dört deneyim bekliyor.

Detaylı bilgi…

Tedbir, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022 Konum

Tedbir sergisi, Arter, 2021 | Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Arter Koleksiyonu‘ndan bir araya getirilen yeni bir seçki, Emre Baykal‘ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi Tedbir‘de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan ve 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergi, pandeminin biçimlendirdiği sıra dışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açıldığından, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” sözcüğünün açılımlarından esinleniyor. 20 Şubat 2022’ye kadar ziyaret edebileceğiniz sergide, Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur gibi, birçoğuyla daha önce Arter sergilerinde tanıştığımız ya da buluştuğumuz sanatçıların işlerini görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Füsun Onur: Opus II – Fantasia, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022 Konum

Füsun Onur, Opus II – Fantasia (detay) 2001 [2021] | Fotoğraf: flufoto

Füsun Onur‘un, diğer pek çok yapıtında olduğu gibi doğrudan müziksel referanslar taşıyan yerleştirmesi Opus II – Fantasia‘yı, Arter‘de görebilirsiniz. Bu yerleştirmede sanatçı, dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekanı ve zamanı ritim ve varyasyonlarla yorumluyor. Füsun Onur‘la bu buluşma, her zaman olduğu gibi gözlerinize ve ruhunuza olduğu kadar kulaklarınıza da hitap edecek.

Detaylı bilgi…

İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, SALT Beyoğlu | 7 Nisan – 24 Ekim Konum

Cooking Sections, Exhausted, 2021

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken nasıl beslenilmesi gerektiğini inceleyen İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, hem bir sergi hem de iş birliklerine dayalı bir kamu programı olarak SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Londra merkezli Cooking Sections’ın bu proje için ürettiği beş işten meydana gelen sergi, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi…

Düş Suda, Kuruçeşme – Emirgan Boğaz Hattı | 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022 Konum

Boomoon, Boğaz’da Balık Oyunu No.8, 2018

Borusan Contemporary, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle, yeni medyanın sınırları aşan gücünden beslenen, heyecan verici bir sergiye yer veriyor. Adını bir Edip Cansever şiirinden alan Düş Suda sergisiyle Borusan Contemporary koleksiyonu bu kez Perili Köşk’ün dışına taşıyor ve koleksiyonda yer alan 12 eser, Kuruçeşme-Emirgan hattında belirlenen rotada seçili noktalarda sergileniyor. Yeni medya sanatının, görsel sanatlara getirdiği yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alan sergi, şiirin evrensel dili ile çağdaş imgeler arasında kurduğu bağın gücüyle size unutulmaz bir deneyim yaşatacak – üstelik, Boğaz havası alırken!

Detaylı bilgi…