Biz baharı en çok da Monet’nin renklenen çiçek bahçelerinden, Matisse’nin hareketlenen tablolarından ve Botticelli’nin kutlama yapan mitolojik karakterlerinden takip etmeyi seviyoruz. İlk cemrelerin düşmeye ve evimizin önündeki ağaçların çiçek açmaya başladığı bugünlerde biz, şehrin nabzını sanat ile tutmaya devam ediyoruz. Beraber keşfedelim ve ilham alalım diye sezonun en yeni ve geçtiğimiz aylarda başlasa da hâlâ devam eden sergilerinden öne çıkanları derledik.

İstanbul’da sanatın farklı alanlarının nabzını tuttuğumuz theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Yeni Sergiler

Manzaradan Öte, MIXER Arts | 1 Nisan’a kadar Konum

Fotoğraf: Reyyan Kızılkaya- mixerarts.com

Mixer, farklı disiplinler aracılığı ile üretim yapan Ci Demi ve Umut Toros’u çalışmalarında kesişen noktalar ile bir araya getiriyor. İki sanatçı da üretimlerine doğadan ve şehirden parçalar katarken; Ci Demi, İstanbul’un detaylarında kendi varoluş haritasını çiziyor, Umut Toros ise kente dair nesneleri soyutlayarak üretimini gerçekleştiriyor. Bir psiko-coğrafya sunumu yapan sergide; insan-şehir-doğa arasındaki ilişkiler inceleniyor.

Detaylı bilgi…

Yeryüzü ve Strüktür, MIXER Arts | 1 Nisan’a kadar Konum

Çalışmalarını İsviçre’den yürüten sanatçı Sibel Kocakaya, on yıllık bir sürenin ardından Yeryüzü ve Strüktür kişisel sergisi ile bir kez daha Mixer’e konuk oluyor. Farklı disiplinler aracılığı ile gerçekleştirdiği üretimlerinde psiko-coğrafya temelli kavramları merkezine alan sanatçı, doğa ve çevresel kaynaklar ile mimari yapı ve malzemelerin biraradalığını geniş bir perspektiften inceliyor.

Detaylı bilgi…

WORRY NOT GREAT ADMIRAL, FOR FEAR WILL ALWAYS FIND YOU, Art x-ist | 1 Nisan’a kadar Konum

Gökhan Gökseven, Independence Day of D’Jakania

Gerçeküstücü bir yaklaşım üzerine üretimini inşa eden Gökhan Gökseven; tekinsiz, gizemli ve ucu açık bir sanat dili kullanması ile tanınıyor. Hayatının sonlarında olan bir kâşife Maori şifacısının söylediği bir sözden ismini alan kişisel sergisi; merkezine tüm organizmaların hayatını devam ettirebilmesi adına ihtiyaç duyduğu “su” ve hepimizin bilinçaltındaki en temel duygu olan “korku” kavramlarını alıyor. Seyircisini paralel bir dünyaya götüren Gökseven; buluntulardan, rüyalardan, kâbuslardan ve karmaşalardan ilhamını alıyor.

Detaylı bilgi…

Sui Generis, Dirimart | 2 Nisan’a kadar Konum

Yüksel Arslan, Sui generis

Dünya çapında özellikle Karl Marx’ın Kapital eserinden aldığı ilhamla ürettiği Kapital serisi ile tanınan Yüksel Arslan’ın kişisel sergisi Sui Generis, 9 Mart’ta Dirimart’ta başlıyor. Üretimlerini geleneksel kalıpların dışına taşıyan Arslan’ın eserlerinde sıklıkla sabun parçaları, tütün, çay, kan, kemik iliği ve idrar gibi alışılmışın dışında malzemeler yer alıyor. Dünyaya dair anlayışını mistisizm ile birleştiren sanatçı; üretimlerinde sıklıkla erotizm, ekonomi, siyaset, tarih, edebiyat gibi kavramları inceliyor.

Detaylı bilgi…

Yeryüzü Bedenim, Galeri Nev | 4 Nisan’a kadar Konum

Murat Akagündüz, İz Serisi

Farklı disiplinlerde üretimlerini gerçekleştiren Murat Akagündüz, yeni sergisi Yeryüzü Bedenim’de beden ve zihnin yüzeyle kurduğu ilişkilerin sınırlarını araştırıyor. Ürettiği figürler zaman geçtikçe temsilden uzaklaşarak daha akışkan ve geçişken formlara bürünürken sanatçı bu formlar arasında yeni ilişkiler kurguluyor. Sergide, sanatçının son dönemlerde ürettiği tuval ve kağıt üzerine gerçekleştirdiği kompozisyonlar yer alıyor.

Detaylı bilgi…

BU, Yapı Kredi bomontiada | 9 Nisan’a kadar Konum

Harun Antakyalı, BU sergisi

Yapı Kredi bomontiada, Harun Antakyalı’nın farklı dönemlerde ürettiği eserlerini bir araya getirerek ziyaretçilerine retrospektif bir sergi deneyimi sunuyor. Metropol yaşantışını büyük yüzeylerde oluşturduğu farklı figürler ile yansıtan sanatçı; eserlerinde hızlanan şehir yaşamının ve yükselen betonların insan yaşamı üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Detaylı bilgi…

Mitler ve Hayaller, Elgiz Müzesi | 19 Nisan’a kadar Konum

Fotoğraf: elgizmuseum.org

Billur Tansel küratörlüğünde gerçekleşen Mitler ve Hayaller sergisi; farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen sanatçıların iklim krizine yönelik ürettiği eserleri bir araya getiriyor. İki ayrı bölümden oluşan sergi; ilk aşamada iklim krizinin aciliyetini ortaya koyuyor, ikinci aşamada ise iklim krizine yönelik çözümler getirmeyi amaçlıyor. Sergide, sanatçıların geçmişte ve günümüzde farklı medyumlarda ürettiği eserler yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Tekinsiz Haller, Art On | 22 Nisan’a kadar Konum

Mert Diner, Blue and yellow in misery

Üretimlerini İstanbul’da devam ettiren sanatçı Mert Diner, yeni sergisi Tekinsiz Haller’de kendine dair bilmedikleri ve gizledikleri ile yüzleşiyor. Geçtiğimiz yıllarda bilmeme hâli ile yüzleşme cesareti bulduğunu söyleyen sanatçı, bilinmeyenleri açıklığa kavuşturma arzusu ile yeni bir üretim pratiği geliştiriyor. Günümüzde yoğun olarak hissettiğimiz bilinmezlik ve başarısızlık duygularına karşılık sanatçı yeni sergisinde birlikteliğin önemini vurguluyor.

Detaylı bilgi…

Post-Endüstriyel Mezbaha, Collect Gallery | 22 Nisan’a kadar Konum

Valentina Sciarra

Collect Gallery, İtalya ve Bulgaristan arasında üretimlerini gerçekleştiren çağdaş sanatçı Valentina Sciarra’yı konuk ediyor. Sanatçının yeni sergisi Post-Endüstriyel Mezbaha; yemek kavramına kültürel, ahlaki ve sembolik yaklaşımlarımızı ele alıyor. Teoride ve pratikte yemekle kurduğumuz ilişkilerdeki çarpıklığı belirten sanatçı, ziyaretçilerini zorlayıcı sorular ile baş başa bırakıyor.

Detaylı bilgi…

Cody Choi, The Soul of the Silk Road

Farklı disiplinlerde üretim yapan çağdaş sanatçı Cody Choi’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 15 Mart’ta Sevil Dolmacı Art Gallery’de başlıyor. Sanatçının, yüzyıllar boyunca Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’ndan aldığı ilham ile oluşan sergi, odağına küreselleşme ve hibritleşme kavramlarını alıyor. Üretimlerinde farklı bölgelere ve tarihlere ait teknikleri aynı anda kullanan sanatçı, sergisinde neon enstalasyonlarından mermer üzeri işlemelerine kadar birçok eserini bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi…

Yumuşak Karın, Zilberman Gallery | 26 Nisan’a kadar Konum

Fotoğraf: zilbermangallery.com

Üretimlerinde tarihi şiddet dolu kısımları ile dahil eden sanatçı İz Öztat, tarihin ara sayfalarında kalan boşluklara kurmacalar ile yanıt veriyor. Zişan Özkan karakteri ile zaman kavramının dışında bir iş birliği kuran yeni kişisel sergisi Yumuşak Karın, birbirinden farklı ama birbiriyle de bağlantılı bölümlerden oluşuyor. Kadın bedenine ve varlığına karşı üretilen normatif düşünceleri sorgulayan sanatçı, toplumsal cinsiyet meselelerini tartışmaya açıyor.

Detaylı bilgi…

Sûr, Zilberman Gallery | 26 Nisan’a kadar Konum

Fotoğraf: zilbermangallery.com

Adalet, güç ilişkileri ve toplumsal cinsiyet gibi kavramlar üzerine üretimini inşa eden Fatoş İrwen, Sûr kişisel sergisi için doğduğu topraklara geri dönüyor. İslam inancına göre Isrâfil meleğinin kıyametin geldiğini bildirmek için üflediği borudan ismini alan sergi; Diyarbakır’da tarih boyunca gerçekleşen siyasi olayları, inançları ve kültürü ele alıyor.

Detaylı bilgi…

Seni Seviyorum/ Beni Sev, Art x-ist | 13 Mayıs’a kadar Konum

Aylin Zaptçıoğlu, Kaçış II

Aylin Zaptçıoğlu, yeni kişisel sergisi Seni Seviyorum/ Beni Sev’de sevilme ve kabul görme ihtiyaçlarını araştırıyor. Farklı malzemeleri bir araya getirerek üretimlerine devam eden Zaptçıoğlu, yeni sergisinde üç boyutlu eserleri ile karşımıza çıkıyor. Sanatçı, kabul görmek amacıyla kendisine yabancılaştığı zamanlar ve duygular ile yüzleşiyor.

Detaylı bilgi…

Vizyon, Misyon, Değerler, Zilberman Gallery | 13 Mayıs’a kadar Konum

Fotoğraf: zilbermangallery.com

T. Melis Golar küratörlüğünde gerçekleşen Vizyon, Misyon Değerler grup sergisi, ekonomik krizlerin kurumsal hayat ve birey üzerindeki etkilerini araştırıyor. Mobbing, buhran, özel hayat ihlali gibi kavramları ele alan sergi, ayrıca ekonomik krizin yarattığı farklı tüketim alışkanlıklarına da odaklanıyor. Farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıları bir araya getiren sergi, zor durumlarla baş edebilmek adına öneriler de sunuyor.

Detaylı bilgi…

Turkish Delight, Pilevneli Galeri | 14 Mayıs’a kadar Konum

Frank Nitsche, Turkish Delight

Geometrik soyut üretimleri ile tanınan çağdaş Alman sanatçı Frank Nitsche’nin Pilevneli Galeri’deki ilk kişisel sergisi 8 Nisan’da başlıyor. Sanatçı, boya katmanlarını üst üste koyarak soyut geometrik şekiller oluşturuyor. Çoğu zaman üretimlerinde kaligrafi ve bilgisayar programlarını anımsatan sanatçı, ilhamını medya, popüler kültür ve tüketim alışkanlıklarından alıyor.

Detaylı bilgi…

Bir Balıkmışım Bacakları Olan, Arter | 27 Ağustos’a kadar Konum

Eva Koťátková, Hata, 2019

Prag’lı enstalasyon sanatçısı ve film yapımcısı Eva Koťátková, üretimlerinde özellikle okul, hapishane ve psikiyatri gibi normatif kurumların insan yaşantısına olan etkilerini araştırıyor. Farklı disiplinler aracılığı ile üreten sanatçı, normatif kurumlara ait sistemleri ters yüz ederek hayal gücüne ve yaratıcı ifadeye yer açan güvenli alanlar yaratıyor. Ziyaretçilerin deneyimini de üretimlerinin önemli bir parçası hâline getiren Koťátková, izleyicilerini eserlerine dokunmaya ve eserleri üzerinden hayal kurmaya davet ediyor.

Detaylı bilgi…

İstanbul Sergi Takvimi: Sezonun Devam Eden Sergileri

OyunBu, Arter | 9 Nisan 2023’e kadar Konum

OyunBu sergisi, Arter, 2021 | Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

OyunBu‘ başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Oyun ve oyuna ilişkin kavramların sanatçıların imgeleminde başlayıp sanat yapıtıyla tamamlanan yolculuğuna sergi boyunca farklı düşünme, yorumlama ve üretim süreçleri eşlik ediyor. 60’a yakın sanatçının eserlerini bir arada bulabileceğiniz sergi, sizi düş kurarken ciddiyetini hiç bozmayan çocukların ve oynamaktan asla vazgeçmeyen yetişkinlerin dünyasına götürecek.

Detaylı bilgi…

Zamane İstanbulları, Pera Müzesi | 30 Nisan’a kadar Konum

Ci Demi Her Şeyin Kötü Gittiğine Dair Emareler serisinden, 2016-2022

Pera Müzesi’nin zaman içinde değişen İstanbul’u merkezine aldığı grup sergisinde; şehirde yoğun olarak kendini gösteren yalnızlık, tekinsizlik ve öteki olma hâllerine odaklanıyor. Geçmişten bugüne doğru değişen şehrin gündeminde yer alan mega projelere de değinen sergi Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler küratörlüğünde gerçekleşiyor. Şehirle farklı şekilde ilişkilenen on bir fotoğrafçının odaklandığı hâller ve meselelere yedi farklı akademisyen, araştırmacı ve edebiyatçının katalog için hazırladığı metinler eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

Bir Avuç Güzel İnsan, Ara Güler Müzesi | Mayıs’a kadar Konum

Salih Tozan, Orhan Kemal, Muzaffer Buyrukçu, Mücap Ofluoğlu, Samim Kocagöz ve Hüsamettin Bozok Güler Apartmanı’nda.

Ara Güler arşivinden çıkarılan sanatçı portreleri, fotoğrafçının edebiyat ile kurduğu ilişkinin altını çiziyor. Ara Güler’in merceğine girenler Sabahattin Eyüboğlu, Fikret Adil gibi Türkiye Edebiyatı’nın önde gelen isimleri ile sınırlı kalmıyor; James Baldwin, Arthur Miller gibi dünya edebiyatının da değerli isimlerini içeriyor. Ayrıca sergide, fotoğrafçı Ara Güler ve edebiyatçı dostları ile ilişkilerini fotoğrafların ardından seneler içerisinde birbirlerine gönderdikleri mektuplar ve farklı belgeler ile de keşfetme şansı bulunuyor. Sergi 18 Kasım’dan itibaren altı ay boyunca pazartesi günleri hariç ziyaret edilebiliyor.

Detaylı bilgi…

UVA: Kaosun Eşiği, Borusan Contemporary | 27 Ağustos 2023’e kadar Konum

UVA, Evreler, 2022

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsarken, form ve hareketin iç içe geçtiği performanslar olarak açımlanan Kaosun Eşiği’ndeki işler, sizi kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Detaylı bilgi…

Kapak Fotoğrafı: Fatoş Irwen, Sûr sergisinden, zilbermangallery.com