Evlerimizi ve hayatlarımızı paylaştığımız kediler aslında kendi içlerinde bir çok minik sır barındırıyor. İlk gördüğümüzde anlamlandıramadığımız kedi davranışlarına gün içinde hepimiz rastlamışızdır. Kedi davranış bilimi uzmanı Jackson Galaxy’nin Youtube kanalı ve programları kedilerin ilginç davranışları hakkında bize yardımcı oluyor. Gözlemleyerek fark edilen detaylar ve biraz araştırma sayesinde karşılaştığım ilginç kedi davranışlarına ve mantıklı sebeplerine birlikte bakalım.

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf: Unsplash / Jari Hytönen

Kedi Davranışları

Sevgileri Gözlerinde Saklı

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf:  prime.peta.org

Kediniz eğer gözlerini yavaşça kısarak size bakıyorsa bu “Seni Seviyorum.” anlamına geliyor. Gözlerimi dünyaya kapatacak kadar sana güveniyorum ve seni seviyorum demek yerine sadece gözlerini kapıyor minik dostlarımız. Siz de onlara bu mesajı aynı şekilde iletebilirsiniz.

En Sevdiği Oyuncak

Kedi
Kedilerin Minik Sırları | Fotoğraf: telegraph.co.uk

Kedinizin belli oyuncaklarını su veya mama kabına koyduğunu hiç fark ettiniz mi? Bunun sebebi sevdiği oyuncakları güvenli bir yerde korumak istemesi. Tüm inatlaşmalar sonucunda kediniz ısrarla “o oyuncağını yemek kabına koyuyorsa bilin ki en değerlisi o…

Kediniz Sizi Yukarıdan Mı İzliyor?

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf: modishcat.com

Kediniz sizi merdiven, asma kat veya dolabın üstünden izliyorsa özgüveni yüksek bir kediyle aynı evi paylaşıyorsunuz anlamına gelir. Kediniz, alana hakim olarak evde olup bitenleri izleyeceği güvenli bir bölgede, üstün bir şekilde sizi izler. Eğer özgüveni düşük bir kediniz varsa, hep saklanıyor ve duvar kenarlarında oturuyorsa, ona yüksek bir noktada oturma alanı yaratarak özgüvenli bir kediye dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Musluktan Su İçmek

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf: flocktrends.com

Su kabı ağzına kadar dolu olmasına rağmen musluktan su içen kedilere rastlamışız olabilirisiniz. Sanki günlerdir susuz kalmışçasına her musluk açılışına koşmalarının aslında basit bir açıklaması var: İçgüdüler ve güvenlik. Atalarının doğada suyu akar vaziyette içmelerinden kaynaklı genetik yatkınlık onlara bu dürtüyü veriyor. Aynı zamanda akan suyun kaptaki suya göre daha taze, sağlıklı ve güvenli olması da bu davranışın kuşaklar boyu aktarılma sebeplerinden biri.

Kuş Bekçisi

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf: Unsplash / Karina Vorozheeva

Kedinizin camdan bakarken kuş, sinek veya arı gördüğünde çenesini titreterek miyavladığını fark ettiniz mi? Gözleriyle hedefe kitlenip, kuyruğunu hızlıca sallaması, kısa kısa ve titrek bir şekilde miyavlaması aslında kedinizin avına karşı içgüdüsel bir tepkisi. Heyecanlandığı ve kendini ava hazırladığı için bu sesi çıkarıyor. Bazı farklı görüşlerse çene kaslarını avlanmaya hazırlamak için bu hareketi yaptığını öne sürüyor.

Kediler Sadece İnsanlara Miyavlar

Kedilerin İlginç Davranışları
Kedilerin İlginç Davranışları | Fotoğraf: Unsplsh / Jonathan Cooper

Yetişkin kediler miyavlamayı insanlarla iletişime geçmek için kullanırlar. Kendi türleriyle anlaşabilmek için vücut dillerinden, kokularından, yüz ifadelerinden ve dokunma duyularından yardım alırlar. Sadece yavru kediler annelerinin ilgisini çekebilmek için miyavlarlar, büyüdüklerindeyse insanlara merhaba demek, acıktıklarını söylemek, bir istekte bulunmak veya sorunlarını anlatmak için miyavlarlar.

Üç Renkli Kediler
Üç Renkli Kediler | Fotoğraf: Unsplash / Clark Young

BONUS: Üç renkli kedilerin büyük bir çoğunluğunun dişi olduğunu biliyor muydunuz? İstisnai mutasyonlar hariç, X kromozomu inaktivasyonu sebebiyle sadece dişi kediler üç renkli olabiliyorlar. Bu örneği genellikle siyah, beyaz ve turuncu renkler üzerinden konuşabiliriz; siyah ve turuncu renk geni X kromozomunda, beyaz ise başka bir kromozomda taşınır. Dişi kedinin iki adet X kromozomu vardır ve vücudun bazı bölgelerinde birinci X kromozomu aktifken diğer bölgelerinde ikinci X kromozomu aktiftir, böylelikle lekeler halinde üç farklı renge sahip olabilirler. Erkek kedilerde sadece bir adet X kromozomu olduğu için, turuncu veya siyah renklerden sadece birini taşıyabilirler.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Emil Widlund

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Kedi Filmleri