“The greatest inspiration comes from the simplest things in life.” Francoise Hardy’nin bu sözleri sanattan modaya aklımıza gelebilecek tüm yaratıcı işleri kusursuz biçimde özetliyor. Tam da bu yüzden yaşamın sade anlarından ilham alırken bunu bir sanatçı gözüyle zenginleştiren yaraatımlara ve bunların multidisipliner buluşmalarına büyük hayranlık duyuyoruz. İşte Les Benjamins’in Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçılarından Ara Güler’e saygı duruşunda bulunan son koleksiyonunu da bunun mükemmel bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınmış bir fotoğrafçıya adanan ilk müzesi olan Ara Güler Müzesi ile Les Benjamins işbirliğinde ortaya çıkan koleksiyon, Les Benjamins’in kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın Ara Güler’e olan derin hayranlığı ve eserlerinin kendisi üzerindeki etkisini temel alıyor. Aydın, Güler’in eserleriyle lise yıllarında tanışıyor ve bu sayede yaşam boyu süren bir hayranlık başlıyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları” koleksiyonu, ilhamını Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi ‘’Kumkapı Balıkçıları’’ndan alıyor. Ara Güler’in önemli foto röportajlarından biri olan ve artık var olmayan Kumkapı semtindeki Küçük Deniz Sokağı ve balıkçı barınağına, burada çalışan insanlara ve bir yaşam tarzına ışık tutan bu fotoğraflardan beslenen koleksiyon Les Benjamins’in sokak giyim kodlarıyla ile harmanlanmış avangart parçalardan oluşuyor. Böylece de Aydın’ın titiz ve çağdaş yaklaşımını Güler’in fotoğrafçılığının tarihi derinliğiyle birleştirerek geçmişi ve modernliği onurlandıran tasarımlar ortaya çıkıyor.

Koleksiyonun moda nüsanslarını mercek altına aldığımızda; ‘Ara Look’ ve ‘Fisherman Look’ adlı iki nadide defile görünümü içerdiğini ve unisex parçalar ile aksesuarlar sunduğunu görüyoruz. Kavramsal ama giyilebilir olan Ara gömlek, farklı kumaş ağırlıklarının blok kullanımı ve geleneksel Türk ‘sargı nakış’ işlemeleri ile ek bir boyut içeriyor. Görsel olarak çarpıcı görünümü tamamlayan Ara pantolon ise, geleneksel terzilik unsurları ve modern ve klasik stilleri yansıtan yenilikçi kumaş stillerini bir araya getiriyor. Aksesuarlar arasında Güler’in kendi şapkasından esinlenen bir Bucket şapka ve yüksek zanaatkarlığı sergileyen karmaşık çift taraflı halı desenli nakışa sahip Ara şal tasarımı karşımıza çıkıyor. Son olarak; koleksiyon, Les Benjamins’in ‘urban’ (şehirli) yaşam tarzını ve sürekli hareketini yansıtan bir tote alışveriş çantası ile tamamlanıyor.

Ayrıca Kumkapı Balıkçıları fotoğraf serisinden alınan çarpıcı kareler de giyim koleksiyonun birer parçası. Alt temalar arasında ‘Pembe Rüya’ ve ‘Balığı Yakala’ bulunuyor; Ara Güler’in kendi anotasyonlarıyla büyük ve cesur tasarımlar dikkat çekiyor. Ara Güler’in imzasının koleksiyon boyunca benzersiz kullanımı, iş birliğine verilen onur ve ayrıcalığı vurgularken özel tasarımlar önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Günün sonunda, “Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları” sanatla modayı bir ara getireni geleceğin moda arşivlik koleksiyonlarından biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Daha fazlası içinse Chic Magger olarak markayı takipteyiz!