İçerisinde bulunduğumuz dönem, geçmiş zamanı keşke daha çok seyahate ve keşfe ayırmış olmamı dilememe sebep oldu. Ertelenmiş olan seyahat hayalleri, geriye bakıldığında pişmanlık duygusu uyandırıyor, lakin günümüzde seyahatler imkansız olmasa da kısıtlanmış durumda. Öncesinde rahatlıkla gezip görülebilen yerler şu an ya kapalı ya da bazı şartlar dahilinde gezilebiliyor. Bu kısıtlamalar doğrultusunda ve bulunduğumuz mevsimi fırsat bilerek seyahatten vazgeçmek istemeyen okurlar için Lizbon güzel bir fırsat olabilir.

Lizbon’da Konaklama

Pandemi öncesi Lizbon’da Airbnb’ler bolca bulunmaktaydı, fakat turizmin durgunlaşmasıyla çoğu Airbnb normal daire olarak kiralanmaya başlandı. Alternatif olarak çok büyük özellikler taşımayan, fakat yine de kaliteden pek ödün vermeyen, bütçeye uygun oteller bulunuyor. Şehrin telaşından kaçıp Atlantik okyanusuna yakın olmayı dilerseniz Cascais ve Oeiras taraflarında otel bakmanızı tavsiye ederim.

Kalacak yer sorununu çözdüğümüze göre gelelim gezilecek yerlere ve püf noktalarına. Lizbon gezi rehberi mantığıyla yapacak olduğum yorumlar pandemi sürecini kapsıyor çünkü normalde Lizbon’daki turistik yerler genelde oldukça kalabalık, fakat bu son zamanlarda görülecek yerler o kadar sakin ki, illa bir yere seyahat etmek istiyorsanız, oranın Lizbon olmaması için pek bir sebep göremiyorum.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Sintra

Palácio Nacional da Pena
Palácio Nacional da Pena | Fotoğraf: Nilüfer Kundakçı

Lizbon gezi rehberinin başında bence Sintra bölgesi geliyor. Mart ayına kadar yerli yabancı herkesin sokakları cıvıl cıvıl doldurduğu tarihi bölge, şimdilerde daha sakin durumda. Vaktinizin kısıtlı olduğunu varsayarsak ve Lizbon’un büyük bir müze şehri olmadığını da düşünürsek Sintra’daki tarihi yapıların içlerini görmek için ekstra vakit harcayıp, ayrıca bilet almanıza gerek yok. Binaların eşsiz yapıları ve doğası sizi büyülemeye yeterli olacaktır.

Bunların başını çeken ise dağın tepesinde bulunan, harika manzaralı Palácio Nacional da Pena (Pena Sarayı). Yani Pena Sarayı için park bileti almanız çoğu yerini gezebilmeniz için yeterli olacaktır. Ulaşmak için araç ve ‘tuktuk’ seçenekleri kullanabilmenin yanı sıra, yürümek de gayet uyun bir opsiyon. Yürümeyi tercih ederseniz ormandan yürümenizi tavsiye ederim, zira çevrenizdeki doğa harikaları zamanın nasıl geçtiğini fark edememenizi, ağaçların gölgeleri ise serinlemenizi sağlayacak.

Sahiller

Lizbon, Paque Natural da Arrábida
Lizbon, Paque Natural da Arrábida | Fotoğraf: Nilüfer Kundakçı

Lizbon gezi rehberinde sırada muhteşem güzellikteki sahiller var. Normalde size Carcavelos’taki Windsurf Cafe tarafındaki sahili önermek isterdim fakat ulaşım kolaylığı nedeniyle orası kalabalıktan nasibini fazlasıyla alıyor. Değerli ve kısıtlı zamanınızı yanlış sahillerde huzur arayarak geçirmenizi istemem. Bu yüzden sizi doğrudan Guincho Beach’e ve hemen yanındaki Praia da Cresmina’ya yönlendirmek isterim. Aracınızı çoğu yerli gibi yolun kenarına park etmektense, 2 €’ya otoparka gönül rahatlığıyla park etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Guincho Beach
Guincho Beach | Fotoğraf: Unsplash.com/@portuguesegravity

Guincho’nun yanında Cresmina oldukça küçük kalıyor, ama Cresmina’da bulunan o minik Cafe’nin somonlu tostu açığı kapatıyor. Sahilleri incecik kum tanelerinden oluşuyor, fakat çok rüzgarlı, dolayısıyla deniz de çok dalgalı ve gerçekten cesaret ister. Lizbon bölgesi boyunca okyanus suyu çok soğuk. Ne kadar sıradan bir söylem olsa da, girince gerçekten alışılıyor 😄.

 Paque Natural da Arrábida
Paque Natural da Arrábida | Fotoğraf: Pinterest

Bu sahillerin yanı sıra, ayrıca güneyde bulunan Sesimbra ve Setubal bölgelerin sahilleri de kesinlikle gitmeye değer. Ulaşmak için arabayla yayla yolu benzeri dağ yollarından egzotik ağaçlar arasında ve eşsiz bir manzara eşliğinde sakince ulaşılabilir. Setubal’da bulunan Praia do Portinho da Arrabida sahilini görmeden dönmeyin. Arabayı yolun kenarına bırakmanın yanı sıra iki adet otopark seçeneğiniz var, bunları değerlendirmekte oldukça fayda var çünkü sahile yürüme mesafesi oldukça fazla ve gidişiniz ne kadar yokuş aşağı da olsa, dönüşünüz yokuş yukarı olduğundan ve okyanusun yorgunluğunu da taşıyacağınızdan epey yorucu olacaktır. Bu sahiller için oldukça erken saatte varmanızı tavsiye ederim çünkü park sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Yukarıdaki otopark muhtemelen dolu olacaktır bu yüzden size aşağı giden yolda aracınızla beklemenizi tavsiye ederim. Beklenenden çabuk yer açılacaktır, zira aşağıdaki otopark çok büyük.

Bu okyanus diğer bölgelerdeki gibi dalgalı değil. Havlunuzu yere sermektense şezlongda uzanmak isterseniz şemsiye altındaki şezlong başına 6 € ödemeniz gerekiyor. Gitmişken de küçük bir ücret karşılığında belki kayak veya paddle board deneyimini kaçırmak istemezsiniz.

Lizbon’da Yeme İçme: Deniz Ürünleri

Lizbon gezi rehberine yeme-içme ile devam ediyorum çünkü bu kadar yorucu bir günden sonra da illaki yemek yemek isteyeceksiniz ve Lizbon’a gelip deniz ürünleri yemeden dönmek de olmaz. Lizbonlular büyük restoran zincirlerinden çok yerli restoranlar tercih ediyor. Bunların arasında en iyilerinden biri Parede tarafındaki Eduardo das Conquilhas. Deniz ürünleri oldukça taze ve kilo ile ücretlendiriliyor. Istakoz ve yengeç denemenizi öneririm (yer ayırtıp gitmeniz kolaylık sağlayacaktır).

Pizzeria Gordinni
Pizzeria Gordinni | Fotoğraf: Zomato

Cascais Marina’da bulunan Pizzeria Gordinni de biraz daha lüks olup muhtemelen rezervasyonsuz da sorunsuzca yer bulabileceğiniz bir restoran. Ne kadar “pizzeria” olsa da balıkları da çok lezzetli ve garnitür olarak servis edilen sebzeler de ayrı bir renk katmakta. Aynı bölgede bulunan Baia do Peixe’de çeşitli midye türlerini tatma fırsatını da bulabilirsiniz. Geç saatte de Cascais’ın çarşısını elinize külahta dondurma alarak veya sahilde oturarak tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar dışında vaktiniz kalırsa LX Factory’yi de ziyaret edebilirsiniz. Normalde çok kalabalık olan ve şehrin en ünlü kitapçısını bulunduran, fakat turizmin azalmasıyla ıssızlaşan bu dar sokak, bir tur atmanıza değecektir. Pandemi öncesi binaların içerisine girip kaybolmak, yolunu bulmaya çalışmak, Nata isimli kafede oturup Espresso ve Pastel de Nata yemek, vazgeçilmez olsa da durumu sizin değerlendirmeniz daha mantıklı olacaktır. Şimdiden iyi yolculuklar.

Kapak Fotoğrafı: Nilüfer Kundakçı

İlginizi çekebilir: Müge Güldaş’tan Lizbon Yeme-İçme Rehberi