theMagger olarak yerli ve butik markaları çok seviyoruz, bu sevgimiz hem birçok yetenekli üreticiyle tanışmamıza, hem de tüketim alışkanlıklarımızı bilinçli bir seviyeye taşımamıza vesile oluyor. 17 Eylül’de Fişekhane’nin ağaçlarla çevrili avlusunda Local Makers’ın birbirinden değerli “maker”ları, Local Makers Market ile bir araya geliyor. 30 Eylül’e dek devam edecek festivalde doğaya saygılı butik üreticilerle yüz yüze tanışabilir ve markalarının hikayelerini onlardan dinleyebilme şansı elde edebilirsiniz. Hadi gelin, Local Makers Market’i hep birlikte keşfedelim!

Local Makers Market Fişekhane’de | ACT İSTANBUL

Local Makers Market Fişekhane’de

Local Makers, hayalleri ve yetenekleriyle üretimlerini gerçekleştiren “maker”ları bir araya getiren, onların hikayelerini anlatmayı amaçlayan, doğayla dost ve sürdürülebilir işleri destekleyen bir platform.

Seri üretim algısı ve kitlesel üretim alışkanlıklarının aksine el emeği değeriyle harmanlanmış ürünleri bir araya getiren Local Makers platformunun ilk festivali Local Makers Market, Eylül ayının sonuna kadar Fişekhane’nin tarihi ve huzurlu atmosferinde gerçekleşiyor. 

Local Makers Market Fişekhane’de | Fiorel Design

Local Makers Market, ev dekorasyonundan çocuklar için zehirsiz oyuncak seçeneklerine, kişisel bakım ürünlerinden el yapımı takılara ve temiz gıda ürünlerine dek farklı alanlardaki 50’ye yakın lokal üreticiyi bir araya getiriyor. Şimdi gelin hikayeleriyle bizlere ilham olan markalardan birkaçını kısa kısa tanıyalım.

Sürdürülebilir ve İleri Dönüştürülmüş Ürünler

Local Makers Market Fişekhane’de | Alakok

Alakok, kahve, çay posası, portakal ve limon kabukları gibi birçok organik atığın ikinci yaşamına, yani ileri dönüşüme odaklanan bir marka. Kendine özgü çizgileriyle mükemmel olmayanı sevmeye odaklanan, çanak, mumluk gibi dekoratif ürünlerden oluşan Alakok’un Atık Serisi’nin her bir parçası el emeği ve özenle hazırlıyor. Sizler de bu ürünleri kullanarak sıfır atık hareketine katkıda bulunabilirsiniz.

Gezegenimiz üzerinde günde 3 milyara yakın plastik pipet kullanılıyor ve tamamı da haliyle çöpe gidiyor. Eğer pipet kullanmaktan vazgeçemiyorsanız, yeniden kullanılabilir cam pipetleri tercih edebilirsiniz. İşte Cen Cam da tam bu noktada devreye giriyor. Cam atölyesinde plastiksiz hayatı kolaylaştıran cam pipetleri tasarlayan marka, bunun yanı sıra el yapımı takılara da yer veriyor. Cen Cam, sıfır atık anlayışını desteklerken üretimlerinde doğaya hakettiği değeri vermeyi öncelikli tutan bir marka olma özelliği de taşıyor.

Temiz Beslenme

Local Makers Market Fişekhane’de | Sėkla

Ailesinin Giresun’daki fındık bahçesinden çıkan mahsülleri kullanan bir kadın girişiminden, Sėkla‘dan bahsedelim şimdi de. Giresun’un verimli topraklarında, doğanın içerisindeki bir fındık atölyesi olan Sėkla, fındığın en doğal halini sofralara ulaştırmayı hedefliyor. Fındık ezmelerinin içerisinde koruyucu, katkı maddesi, gluten ve ilave şeker yer almıyor. Hatta Sėkla’nın rafine şekere tat olarak alternatif olabilecek, çok lezzetli Stevialı bir de fındık ezmesi de bulunuyor.

Doğal ve güvenilir gıdaya ulaşmak için iki arkadaşın kurduğu Kadınlar Çiftliği‘nden de bahsedelim, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden geleneksel yöntemlerle ve katkısız olarak üretilen lezzetli ürünler, hem mutfağınıza ulaşabiliyor hem de üretim yapan kadınlara destek olmanıza yardımcı oluyor. Hatay’ın meşhur halhalı taş kırma yeşil zeytininden, Çanakkale tarla domatesleriyle hazırlanan konservelere dek birçok ürünü Kadınlar Çiftliği’nde bulabilirsiniz.

El Emeğinin Gücü

Local Makers Market Fişekhane’de | Feeka Design

Feeka Design, el yapımı seramiklerin yer aldığı, eşsiz ve zamansız tasarım anlayışına sahip bir stüdyo. Feeka, hayatın kendisi mükemmel olmadığı için kusurlu dünyayı kucaklayan ve mükemmel olmayan şeylere saygı duyan bir marka bu nedenle de stüdyonun tüm ürünleri zamanla olgunlaşıyor ve bu öğretiden izler taşıyor.

Sizler de Local Makers’ın yaratan, geliştiren ve tüketmekten çok üretimin gücüne inanan “maker”larının, ilham verici tezgahlarını ziyaret etmek ve her bir markanın hikayelerini kendilerinden dinlemek isterseniz; Local Makers Market, 30 Eylül’e dek saat 12:00 ile 20:00 arasında Fişekhane’de devam ediyor!

Fişekhane sokaklarında gerçekleşen festivalde lokal üreticilerin ürünlerini keşfetmenin yanı sıra ilgi çekici atölyelere ve söyleşilere de katılabilir, DJ performansları eşliğinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmak için Local Makers‘ın ve Fişekhane‘nin Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.