Apple TV+ yapımı Losing Alice, Goethe’nin klasik eseri Faust’tan esinlenerek yaratılan, İsrailli bir psikolojik gerilim dizisi. Senaryo, çocuklarının doğumu sonrası kariyerine ara veren, geçmişte başarılı bir yönetmen olan Alice’e ve etrafında yaşanan garip ilişkilere odaklanıyor. İç içe geçmiş kurgusal anlatıda Ayelet Zurer karşımıza Alice karakterinde çıkıyor ve kariyerine devam edebilmek için her şeyi göze alan bir kadını canlandırıyor.

Alice (Ayelet Zurer) | Fotoğraf: tv.apple.com

Losing Alice

2020’de yayınlanan dizinin yönetmeni ve senaristi Sigal Avin, başrol oyuncuları ise Ayelet Zurer, Lihi Kornowski, Gal Toren gibi isimlerden oluşuyor. Sinematografi, set tasarımı ve tren yolculukları hikâyeye tamamlayıcı bir etki sağlıyor.

Sophie (Lihi Kornowski) | Fotoğraf: tv.apple.com

Sekiz bölümlük dizide Alice, trende yolculuk ederken senaryo yazarı Sophie’yle karşılaşıyor. Lihi Kornowski’nin canlandırdığı Sophie, Alice’in hayranlarından biri olduğunu ifade ederek başlıyor konuşmaya. Alice’e yazdığı bir senaryodan bahsediyor. Alice’in eşi ve aynı zamanda oyuncu olan David’e de bu senaryonun gönderildiğini, başrolde onun yer alacağını da ekliyor. 

209 Numaralı Oda

“209 numaralı oda” adındaki senaryo ve Sophie, Alice’in ilgisini çekmeyi başarıyor. Eve gider gitmez senaryoyu okuyan Alice, hikâyeye kendini kaptırıyor. Senaryoya ve Sophie’ye olan ilgisi zamanla bir takıntıya dönüşüyor. Trendeki karşılaşma bilinçli miydi, yoksa rastgele yaşanan bir şey miydi? İzleyici olarak anlayabilmek biraz zor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki diziyi izlerken kendinizi her şeyden ve herkesten şüphelenirken bulabilirsiniz.

Alice (Ayelet Zurer), Sophie (Lihi Kornowski) | Fotoğraf: tv.apple.com

Senaryosuyla çok beğenilen “209 numaralı oda” filmi çekilmek üzereyken Sophie ani bir karar değişikliği yaşar. Alice’le karşılaşmasından sonra yönetmen koltuğunda onun yer almasını ister. Sophie’nin ısrarcı karakteri ve yaşanan birtakım olaylarla birlikte (spoiler vermemek adına yazamıyorum) Sophie’nin isteği gerçek olur.

Gal Toren’in canlandırdığı David karakteri ise senaryoyu okuyup çoktan rolü kabul etmiştir. Çekilecek filme eşi Alice’in dahil olması fikrinden rahatsız olur. Hem eşiyle aynı işte yer almak istemez, hem de onun tarafından yönetilme fikrini kabullenemez. Cinsiyetçi bir tavırla çocuklarını dahi bahane olarak gösterir. Alice, David’in çabalarını sonuçsuz bırakır ve yönetmenliğe olan tutkusundan asla vazgeçmez. İkilinin sallantıdaki evliliği filmin çekilmeye başlamasıyla birlikte frekansını iyice yitirir.

Alice, Sophie ve David

Sophie (Lihi Kornowski), David (Gal Toren) | Fotoğraf: tv.apple.com

Alice film çekimlerinde Sophie ve David’in yakınlaşmasına şahit olur. Olan biten her şeyin farkında olmasına rağmen herhangi bir aksiyon almaz. Çünkü onun önemsediği tek bir şey vardır: Tekrar film yapabilmek ve kaldığı yerden kariyerine devam edebilmek. Başarılı olmak için ailesinden, evinden ve evliliğinden vazgeçer. Faust’a yapılan göndermenin de burdan geldiği söylenebilir.

“Faust, şeytanla bir anlaşma imzalar, anlaşmaya göre, şeytan, Faust’a yaşadığı sürece bilgi, zenginlik, gençlik ve büyü yapma gücü verir. Buna karşılık olarak Faust da öldüğü zaman, ruhunu şeytana teslim eder.”

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: tv.apple.com

İlginizi Çekebilir: Zeynep Cemre Şahin’den Behind Her Eyes