Çocukken reklamlarda duyduğumuz o meşhur “çıtırtı” sesiyle ağzımızı sulandıran, en pahalı dondurma olma özelliğiyle hepimize daha da bir çekici gelen Magnum dondurmalarını bilirsiniz. Reklamlarda hala kullanılan o sesin, yaşım büyüdükçe artık dondurmadan geldiğine kesin olarak inanmamaya başladım ama büyüyünce, o meşhur sesin aslında tam olarak dondurmaların hatta birçok yiyeceğin hayallerimizi süslemesi, dolayısıyla daha çok satılması için yapıldığını öğrendim.

Meşhur Çıtırtı
Meşhur Çıtırtı | Fotoğraf: advocate.com

Yiyeceklerden Gelen Ses Lezzeti Arttırıyor

Oxford Üniversitesi’nde gastrofizik alanında çalışan ve “Yeni Yeme Bilimi” kitabının yazarı olan Charles Spence, yediklerimizin tadını sadece ağzımız, ellerimiz ve gözlerimizle değil, kulaklarımızla da aldığımızı söylüyor. Spence’e göre tüm sesler yeme deneyimimizi etkiliyor. Yiyeceklerin çıtırdaması, paketten çıkan gürültüler, tabak ve kaşığın buluşmasındaki ses hatta yemek yerken dinlediğimiz müzik bile yiyeceklerin tadına etki ediyor.

Spence bu deneyimleri araştırmak için aralarında İspanyol Ferran Adria ve İngiliz Heston Blumenthal’in de bulunduğu ünlü şeflerle işbirliği yapmış. Öncelikle patates cipsi ile bir deney yapılmış. Cipsin çıkardığı sese bağlı olarak tadının değişip değişmeyeceği araştırılmış. Aslında deneklerin hepsine aynı patates cipsi verilmiş fakat bazılarına cipsi yerken elektronik olarak üzerinde oynanmış bir patates cipsi sesi dinletilmiş ve yiyenler bu yapay ses geldikçe çok daha fazla tat aldıklarını söylemişler.

Çıtırtı | Fotoğraf: CBS News

Spence 2009’da bu deneyi yaptıktan sonra araştırmalara devam edilmiş ve yiyeceklerin çıkardığı seslerle birçok deney yapılmış. Aslında çıkardığı çıtırtı sesine bağlı olarak yiyeceklerin “daha taze ve lezzetli” algılandığı kanıtlanmış. Beynin neden bu algıyı geliştirdiğinin sebebi tam olarak belli olmasa da, çıtırtı çıkaran yiyeceklerin herkese daha çekici geldiği kanıtlanması, abur cubur yiyeceklerin çoğunun çıtır çıtır olmasının sebebini açıklıyor. Gıda sektörü tarafından sıkça kullanılan bu ayrıntıdan, sadece yiyecek seslerinde değil paketlerde de faydalanılıyor. Cips paketlerinin hepsinin standart bir paketi olması ve çıkardıkları ses, bir tesadüf olmasa gerek…

Magnum Çıtırtısı

Magnum Crack
Magnum Crack | Fotoğraf: Eatbook

Gıda sektöründe faydalanılan bu algı, sadece cipslerde değil dondurmalarda da sıkça kullanılıyor. Özellikle Magnum’da… Hepimizin aşina olduğu o ses, daha duyduğumuz anda Magnum yeme isteği uyandırıyor. Magnum’un son çıkardığı yeni lezzetinde bu haz ağzımızdan parmaklarımıza taşınıyor. Dişlerimizle parçaladığımızda reklamlardaki kadar gürültülü olmasa da oldukça haz veren o çıtırtı sesini, Magnum Crack’te dondurma üzerinde erimiş ve donmuş çikolatayı kaşığımızla kırarak çıkarıyoruz.

Yeni Tiktok ünlüsü: Evde Sihirli Magnum Crack Tatlısı

youtube play youtube play

Tiktok’ta ve Instagram’da son zamanlarda oldukça fazla karşılaştığımız Magnum Crack tatlısının yapılışı ise çok basit:

Malzemeler:

1 büyük boy donmuş muz

Hindistan cevizi yağı

İstediğiniz çeşitte çikolata

Yapılışı:

Öncelikle muzları birkaç saat önceden dilimleyip buzluğa koyuyoruz. Donmuş muzları mutfak robotunda püre haline getirip, bir kaseye koyuyoruz. Erittiğimiz çikolata ve hindistan cevizi yağını muzların üzerine döküyoruz. Hazırladığımız kaseyi bir saat kadar buzlukta bekletip donduruyoruz. Sihirli Magnum Crack tatlımız hazır, artık kaşığımızla üzerindeki çikolatayı kırabiliriz! Keyifli çıtırtılar…

Kapak Fotoğrafı: Nesliay Ocakküçük

İlginizi çekebilir: Nesliay Ocakküçük’ten Feta Peynirli Makarna