Bazen bazı değişimler çok keskin olur. Alışmaya fırsat bulamazsınız. Tıpkı sıcak yaz günlerinin sert kış aylarına dönüşmesi gibi. Kendinizi ruhen ve bedenen soğuk havalara hazırlamanız kolay olmayabilir. Eğer ki gizli formülü bilmiyorsanız. Şimdi size soğuk kış günlerinde iyi gelecek; hem içinizi hem de ruhunuzu ısıtacak gizli bir karışımdan bahsetmek istiyorum. Hindistan’lı baharat zengini Masala çayı. 

Masala Çayı
Masala Çayı | Fotoğraf: Unsplash/@adijoshi11

Masala çayı, Hindistan’ın en favori karışımlarından biri. Zaten kelime olarak “karışık baharatlı çay” anlamına geliyor. Hikayesinin yaklaşık 5000 yıl kadar öncelere uzandığı söyleniyor. Hint kültüründe ve Asya’da çokça tüketiliyor.

Masala çayı, ilk olarak Hindistan’da doğuyor. Tüccarlar ve seyyahlar sayesinde ünü Uzakdoğu ülkelerine kadar yayılıyor. Hatta son yıllarda bizim ülkemiz de dahil olmak üzere bu çayı pek çok yerde bulabiliyorsunuz. Tabii tarif kıtalararasında dolaşınca, kültürlere göre de farklılık göstermeye başlıyor. Örneğin; Starbucks’ta içtiğiniz “Chai Tea Latte” aslında Masala çayının farklı bir yorumu olarak karşımıza çıkıyor.

Masala: Çayın En Faydalı ve En Lezzetli Hali

Masala
Masala | Fotoğraf: Unsplash/@prachipalwe

Masala çayının içinde doğada kolayca bulunabilen pek çok baharat var. Baharatların vücudu ateşleyen, ısıtan bir yapısı olduğu söyleniyor. İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler ile size doğal bir antibiyotik kaynağı sağlıyor. Bu baharat zengini çayın, şifa verici özelliğinin yanında zihni canlandırıcı etkisinden dolayı sakinleştirici bir yapısı olduğu da biliniyor.

Bunların dışında; düzenli olarak tüketildiğinde vücudu zararlı toksinlerden arındırması, sindirimi kolaylaştırması, şişkinlik-gaz gibi sorunları önlemeye yardımcı olması, şekeri dengelemesiyle tokluk hissi vermesi, kan dolaşımını düzenlemesi ve tansiyonu dengelemesi gibi faydalarının da olduğu söyleniyor.

Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

Masala çayının hazırlanışı ve içeriği aslında bilinen çaylardan biraz farklı. Üç ana malzemesi var; manda sütü, baharatlar ve çay. Hindistan’da çoğunlukla manda sütüyle yapılıyormuş ancak siz inek sütü ya da diğer sütlerle de çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bu çayın malzemelerini nereden bulacağım diye endişe etmeyin. Çünkü içeriğindeki tüm baharatları aktarlarda bulabiliyorsunuz. Şimdi hazırsanız; kışın sevilen içecekleri sahlep ve sıcak çikolatayla kıyasıya yarışacak, bu şifalı ve lezzetli çayın yapılışından bahsedeyim.

Masala Çayı | Fotoğraf: Unsplash/@nipananlifestyle

Masala çayı için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 3-4 adet kakule
 • 2-3 adet karabiber tanesi
 • Yarım çay kaşığı zencefil
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 2-3 adet yıldız anason
 • 4-5 adet karanfil
 • 2 adet kabuk tarçın
 • 2 su bardağı süt
 • 2 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı siyah çay/yeşil çay
 • Tatlandırmak için bal/şeker

Öncelikle tarçın, kakule ve karanfili rondoda çekerek toz haline getirin. Ardından büyük bir demliğin içinde suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine toz haline getirdiğiniz baharatları, karabiber tanelerini, zencefili, zerdeçalı, kimyonu, anason ve siyah çayı ekleyin. Yaklaşık 4-5 dakika daha kaynattıktan sonra 2 bardak sütü içerisine yavaş yavaş ilave edin. Tercihinize gör bal ya da şekeri de ekleyerek iyice karıştırın. Sonrasında kısık ateşte demlenmeye bırakın. Ardından ocağın altını kapatın. 10 dakika dinlendirin. Ve çayınız hazır; afiyetle ve keyifle içebilirsiniz.

Bu tarif, aslında Masala çayı’nın en bilinen tarifi. Ama araştırdığınızda ya da farklı ülkelere seyahat ettiğinizde bu çayın farklı tariflerine de rastlayabilirsiniz. Ben dün akşam bu tarifi evde uyguladığımda çıkan sonuçtan büyük keyif aldım. Kış mevsimini sevmeyen bir insan olarak bu kışın bu çay sayesinde keyifle geçeceğine inanıyorum.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@nipananlifestyle

İlginizi çekebilir: Ece Yılmaz’dan Moon Milk