Buenos Aires’in gri, renksiz ve camsız binaları içinden binlerce insan avaz avaz sesleniyor içine; kalabalık sokaklarda, çirkin mağazalarda, soğuk ofis odalarında, uzayan metrolar altında gerçek aşk duruyor olabilir mi hala? İnsanların binalara benzetildiği Medianeras filmi, iki ana karakter üzerinden bu sorunun cevabını veriyor bize.

Medianeras
Medianeras | Fotoğraf: Youtube

Mükemmel aşkı arayan sayısız film hali hazırda bulunuyor sinema arşivlerinde. Mutlu ya da mutsuz sonlanan, klasikler arasına girip aşırı sükse yapan, listeler dışı vasat kalan, mendil peçete arattıran, olmadı önce ağlatıp sonra tatlı tatlı kahkahalar attıran… Ortaçgil’den “Eylül Akşamı” tadında onlarca başka yapımlar da vardır ki, sonunda “Before” serisine dönüşen ya da “500 Days of Summer” gibi sayacı sıfırladığımız. Bu örnekleri düşününce Medianeras’ı, Türkçesi’yle Yan Pencere, klasik romantik komedi filmleri kategorisine koymak asla içime sinmeyecek ama film siteleri de bu şekilde sınıflandırmış, yapacak bir şey yok. 

İlginizi çekebilir: Gülfem Karcı’dan Before Midnight

Gustavo Taretto’nun 2011 yapımı ilk uzun metraj filmi Medianeras, birbirinden habersiz iki insanın hayatından ufak bölümler sunuyor bize. Eş zamanlı bir erkeğin ve bir kadının karşılaştığı olayları izliyoruz filmde. Modern şehir hayatının koşturmasında nefessiz kalan, duyarsızlaşan, iletişimsizliğe sürüklenen insanların küçük penceresiz evlerine kendilerini hapsedişini, minik dijital ekranlardan iletişim arayışında bulunuşunu izliyoruz üzülerek. İzlerken bolca da aklımızdan geçiriyoruz; İstanbul versiyonu olsa gerek mimari örnekleri gerek onlarca şahsına münhasır semtinden dolayı filmdeki şehir görüntüleri hayli uzayabilir, çarpıcı dakikalar yaşatabilirmiş bize.

Filmin akışı ve kahramanlarımızın aydınlanma anı bu robotik işleyişe dayanamayıp evlerinin duvarına birer pencere yaptırmaları ile gerçekleşiyor. O günden sonra minik pencereleri hayata ve kendilerine bakışı tamamen değiştiriyor. Filmografisinin yanı sıra şehir mimarisi anlamında da izleyiciyi hayli doyuran film, aldığı puanın hakkını veriyor. Medianeras’ta, arayışın ve takip eden farkındalığın gerçekçi yansımalarını izliyoruz. Filmi bitirdikten sonra en az bir kere pencereden gökyüzüne ve yaşayan kente bakacağınızı garanti ediyorum!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Kapak fotoğrafı: trigon-film.org/

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri ve Netflix Filmleri

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan 1917 Filmi