Yılın tam bu zamanlarında bahar enerjisiyle ilgili güzel şeyler okumayı ve yazmayı planlarken, şu an beklenmedik şekilde hayatımıza giren biraz karanlık, biraz da klostrofobik günler yaşıyoruz. Hepimiz tatil planlarımızı bir kenara bırakıp akıl sağlığımızı korumanın ve anksiyeteyle mücadele etmenin yollarını arar olduk. Hayat gerçekten de biz plan yaparken başımıza gelenlermiş demekten kendimizi alamıyoruz. Ama Magger’lar olarak her zaman anda kalmanın ve kendimizi motive etmenin yollarını bulduğumuzu görüyorum. Öyleyse gelin, favorim olan motive edici uygulamalar ve dijital platformlara yakından bakalım.

Motive Edici Uygulamalar
Motive Edici Uygulamalar | Fotoğraf: Yura Fresh

Anksiyete, zaten uzunca bir zamandır hayatımızda olan, hakkında çokça konuşup yazdığımız bir konu. Multi-tasking’le başa çıkmak, sosyal medyadaki yarıştırma kültürü ve baskılamaya çalıştığımız tüketim arzumuz bizleri bile bile strese sokabiliyorken, üzerine bir de pandemi eklendi. Evde kalan ya da zorunlu olarak işe gitse bile kendini asla odaklayamayanlarımızın sayısı oldukça çok eminim ki. Durum böyle olunca, anksiyeteye kapılmamak için bu süreci kendimize zaman ayırma ve yatırım yapma dönemi olarak neden değerlendirmeyelim ki? O zaman başlıyorum…

Motive Edici Uygulamalar

Google Arts & Culture

Google Arts & Culture
Google Arts & Culture | Fotoğraf: Digitaltrends.com/

Önerimlerden ilki, Google’ın Arts & Culture uygulaması. Google Playstore‘dan ve AppStore‘dan indirebileceğiniz uygulamayla müzeleri ziyaret edebilir, günün spesifik sanat eserleri hakkında bilgi edinebilir, farklı kültürlerin yemeklerinden yaşayış biçimlerine kadar çeşitli bilgileri her gün kolaylıkla okuyabilirsiniz. Sanatla ilgili daha fazla şey öğrenmeye ve farklı kültürler tanımaya meraklıysanız, bu uygulamaya kesinlikle şans vermelisiniz bence.

Brit + Co

Brit + Co
Brit + Co | Fotoğraf Kaynağı: BRİT + CO

Yalnızca 30 Mart’a kadar tüm eğitimleri ücretsiz olan Brit + Co; modadan sanata, sulu boya tekniklerinden psikolojiye, pek çok konuda inanılmaz başarılı eğitimler sunuyor. Siteye üye olduktan sonra eğitim ücreti kaç dolar olursa olsun, promosyon kodu olarak “SELFCARE” yazmanız durumunda sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Beni bu süreçte en heyecanlandıran platformlardan biri olan Brit + Co, bence tüm hafta sonunu bilgisayar başında ya da evde geçirmek için yeterince iyi ve başarılı bir sebep. Siz de hemen bilgisayarınızdan sisteme girerek ücretsiz videoları ve eğitimleri izlemeye başlayabilirsiniz.

Meditopia

Meditopia
Meditopia | Fotoğraf: Meditopia

Sakinleşmenin, kendini dinlemenin ve stresten arınmanın en güzel yollarından birisi de meditasyon. Meditasyon, hayatınızda hala yoksa bu dönemde Meditopia uygulaması size çok iyi gelecek diye düşünüyorum. Uygulamayı uzun zamandır kullanan biri olarak kullanıcı dostu arayüzüyle insanı yormayan bu uygulamayı gönül rahatlığıyla öneriyorum. Diğer yandan içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde #Evdekal etiketi altında Küresel Kaygı, Zor Duygularla Yaşamak gibi yardımcı kısa seanslar düzenlemeleri çok güzel.  Uygulamayı ücretsiz kullanmak isterseniz kısıtlı içeriğe ulaşabildiğinizi belirtmekte fayda var. Ancak içeriklerin Türkçe olması nedeniyle bence çok değerli bir kaynak. Uygulamayı Google Playstore‘dan ve AppStore‘dan indirebilirsiniz.

Kelly Robinson

Kelly Robinson
Kelly Robinson | Fotoğraf: Unsplash / Alexandra Gorn

Kelly Robinson, dünyanın sayılı Feng Shui uygulayıcılarından biri ve aynı zamanda başarılı bir iç mimar. Kendisi, evde kaldığımız bu dönemde; herkesin kendi evi için faydalı değişiklikler yapabileceğini düşünerek, yaşam alanlarımızı değiştirmemiz için hazırladığı 90 dakikalık ücretsiz video aracılığıyla bizlere tasarım desteği sunmayı amaçlıyor. Eğer siz de benim gibi iç mimarlığa, ev düzenine ya da değişikliğe değer verenlerdenseniz Robinson’un anlattıklarına kulak verebilirsiniz.

Bunun dışında pek çok Magger’ın yazmış olduğu evde keyifli ve verimli zaman geçirme önerilerine göz atmayı unutmayın. 🙂 Benimse, ilham veren dijital platformlar yazımda da bahsetmiş olduğum Ruhun Doysun ve Artsy uygulamasına da göz atabilirsiniz. Kaçırdığımız tüm filmleri izleyip bolca kitap okuduğumuz bol keşifli günler! 🙂

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Christian Fregnan