Viyana’nın Müzeler Bölgesi olarak adlandırılan lokasyonda sadece tarihin verdiği doğal bir kentsel dönüşüme değil, lokal halkın ve kent ziyaretçilerinin kaliteli zaman geçirmelerine tanık olunuyor.

Konum

Bir kaleyi andıran 60.000 m2’lik yapısı, müzeler için alışılagelen “tarih” kavramından sıyrılmış modern dönemi yansıtan fuayeleri, geniş bir avlu ile kentsel oturma alanı ve birçok güzel kafe ve dükkanlara sahip yaklaşık 70 kültürel tesisi olan, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki “Museumsquartier” isimli müzeler bölgesi, dünyanın en büyük kültür komplekslerinden biri olarak literatürde yer alıyor.

1473803291071
Museumsquartier

Geçmişi 1700’lere kadar uzanan Müzeler Bölgesi, 2000 yılından itibaren şimdiki haline dönüşüm süreci yaşamış. 18. ve 19. yüzyıllardan kalma Barok tarz cepheli tarihi binalardan oluşan Musemusquartier’deki mimarlık müzesi Architekturzentrum Wien, müzik ve sahne sanatları için oluşturulmuş etkinlik noktası Halle E + G, sanat müzeleri Kunsthalle Wien ve Leopold Museum, modern sanat müzesi Mumok, çağdaş dans ve etkinlik merkezi Tanzquartier Wien, bölgeyi canlı tutan önemli müzeler. Leopold Müzesi, Mumok (Museum Moderner Kunst) ve Kunsthalle Wien, ana avludaki en büyük üç enstitüye ev sahipliği yapıyor. Bu binalar birbirleriyle etkileşimde olup kentin ve 7. Bölge’nin kentsel tasarım durumuna atıfta bulunuyor.

mumok_aussenansicht__c__mumok_web_01
Museumsquartier

Mumok | Fotoğraf: mqw.at

Modern Sanatlar Müzesi Mumok, modernizmden bu yana Orta Avrupa’daki en büyük müze olarak biliniyor. Bölgenin ortasında, kubbeli çatı ve antrasit renkli bazalt bir cepheye sahip koyu gri küboid yapıda, Pablo Picasso’dan Andy Warhol’a kadar koleksiyon ve özel sergiler, Klasik Modernizm, Pop Art, Fluxus ve Wiener Aktionismus akımlarından günümüzdeki film ve medya sanatına kadar önemli eserler içeren bir koleksiyon mevcut.

1-Kunsthalle-Wien-Museumsquartier_2014_Foto-Stephan-Wyckoff_01
Museumsquartier

Kuntshalle Wien | Fotoğraf: mqw.at, Stephan Wyckoff

Kunsthalle Wien, yapımında tamamen kırmızı tuğla kullanılmış, dış görünüş olarak her iki ucundan dilimlenmiş yatay dikdörtgen bir blok gibi görünen bir mimariye sahip. Uluslararası çağdaş sanat ve deneysel sergiler konusunda Viyana’nın tercih edilen sergi mekanı. Kunsthalle Wien, sanatla ilgili temalar ve toplum açısından güncel konuların farkındalığını arttıran çalışmalara yer vermekte. Sanatsal algıyı arttırmak için de yapay aydınlatma sürekli olarak kullanılıyor.

AzW_c_AzW_PezHejduk_web
Architekturzentrum

Architekturzentrum Wien | Fotoğraf: mqw.at, Pez Hejduk

Bir nevi mimarlık ansiklopedisi olan, Avusturya’nın ana mimarlık müzesi olan Architekturzentrum Wien, 1993 yılında mimarlık ve bina kültürü üzerine sergiler, etkinlikler ve araştırmalar için açılmış. Mekan, profesyonel sunumlar, panel, kongre ve sempozyumlar için olanaklar sağlıyor. Bir araştırma merkezi olarak da kullanılmakta olup zengin bir kütüphane, geniş veritabanı ve çevrimiçi mimarlık yayınları barındırıyor. Ayrıca Fransız mimarlar Anne Lacaton ve Jean-Philippe Vassa tarafından tasarlanan Architekturzentrum Wien’in restoranı, Türk sanatçı Asiye Kolbai-Kafalier tarafından tasarlanan bir çini tavana sahip.

308
Museumsquartier

Leopold Müzesi | Fotoğraf: leopoldmuseum.org

Schiele’in evi Leopold Müzesi’nde Viyana Art Nouveau’nun başyapıtları ve Avusturya Ekspresyonizmi’nin temsil çalışmalarının yanı sıra en dikkat çeken bölüm, kağıt ve el yazısıyla üretilen belgeler üzerinde 40’dan fazla tablo ve 200’ün üzerinde eser içeren Egon Schiele koleksiyonu… Müze, Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Alfred Kubin, Richard Gerstl ve Albin Egger-Lienz’in 20. yüzyılın başlarındaki Avusturya sanatının temel eserlerini sunuyor.

TQWStudio2_c_AngelaBedekovic
Tanzquartier, Viyana

Tanzquartier Wien | Fotoğraf: tqw.at, Angela Bedekovic

Performans gösteri alanlarından Tanzquartier Wien ilk olarak 2001 yılında açılmış ve çağdaş dans ve performans türüne sanatları bakımından Avusturya’daki ilk üretim ve etkinlik merkezi.

Halle-E_G5__c_-Rupert-Steiner_web_01
Hall E+G , Viyana

Halle E + G | Fotoğraf: mqw.at, Rupert Steiner

Halle E + G, Wiener Festwochen Festivali, Tanzquartier Wien ve Genç Viyana Müzik Tiyatrosu için popüler bir etkinlik mekanı. Birçok uluslararası müzik, tiyatro ve dans yapımı da burada sunuluyor. “Beton” adı altında uzun süreli bir sergiye de ev sahipliği yapmış.

Museumsquartier Wien, halka açık bir sanat, yaşam ve yaratıcılık alanı olarak sanatın yalnızca çeşitli kültür kurumlarında ve sergi mekanlarında değil, aynı zamanda kompleksin geniş açık alanlarında gösterilebileceği bir mekan. Tüm yıl boyunca film festivalleri, dans gösterileri ve sergi projeleri arasında değişen avluda kapsamlı bir kültürel etkinlik ve etkinlik programı yer alıyor. Bölge içerisindeki pasajlar, bireysel sanat türlerine (çizgi roman, ses sanatları, sokak sanatı, tipografi, edebiyat) göre çeşitli yol üstü ücretsiz sergi salonlarından oluşuyor.

6870ffbefd
Museumsquartier

Müzeler Bölgesi’nin avlusunda yer alan, bölge ziyaretçilerinin serbest zamanlarını geçirebilmeleri için Mimar PPAG Anna Popelka ve Georg Poduschka‘nın 2003 yılında tasarladığı mobilyaların rengi her yıl değişiyor.

Kentin dönüşümünün sanat ve yaratıcılıktan yana olması gerektiğini gösteren Museumsquartier, tüm Viyana ziyaretçilerine ve halka yenilikçi ve modern bir dinlenme alanı imkanı sunuyor. Tüm müzeleri ziyaret etmek için ise bir günden fazla vakit ayırmanız gerekebilir.