90larda en büyük eğlencemiz olan kutu oyunları gelişen teknolojinin ürünleri olan bilgisayar, telefon, oyun konsolları karşısında popülerliğini yitirmişti. Evde geçirilen vakit arttıkça kutu oyunları arkadaş ve aile buluşmalarında yeniden (!) eski yerini almaya başladı. İnsanları bir araya getiren, biraz olsun sosyal medyadan uzaklaşıp beraber vakit geçirmenin ruhunu hatırlatan kutu oyunlarının geri dönüşü beni çok mutlu ediyor. NeoTroy sayesinde Türkçe versiyonlarına ulaşabildiğimiz son zamanların en sevilen kutu oyunlarından bazılarını bu yazımda sizlere tanıtmak istiyorum. 

NeoTroy Games Kutu Oyunları
NeoTroy Games Kutu Oyunları | Fotoğraf: neotroygames.com

Kutu oyunları sektörüne Türkiye’de yepyeni bir bakış açısı getiren NeoTroy Games’in geçmişi 2015 yılına dayanıyor. Türkçeye çevirdikleri oyunlarla bu yolun sevdalılarını her geçen gün daha çok sevindiren markanın en azından birkaç tane oyununu evinizde bulundurmalısınız. Önceden uyarmalıyım ki bağımlılık yapıyor! 🙂 Oyunlar; aile, strateji ve parti kategorilerinde sınıflandırılıyor. Kendinize uygun olanı seçip sevdiklerinizle harika vakit geçirebilirsiniz.

NeoTroy Oyunları

Ticket To Ride Europe

Kutu Oyunlar
Kutu Oyunları | Fotoğraf: neotroygames.com

Bu oyunu günlerce bıkmadan usanmadan oynayabilirsiniz diye düşünüyorum. 30dan fazla uluslararası ödül alan (ki bunlardan biri “En İyi Kutu Oyunu Ödülü”) şahsına münhasır Ticket to Ride’ın yalnızca 5 dakikada öğrenilebildiğini okuduğumda inanmamıştım ama gerçekten bu oyunu öğrenmek çok kolay. Kendinizi geliştirmek ise bir ömür sürebilir. Oyun hızla akıyor ve insan tekrar tekrar oynamak istiyor. Kendi stratejilerinizi geliştirdikçe, rakiplerinizin yolunu kestikçe oyun sizi daha da heyecanlandırıyor. Oyunu kazanmak için yapmanız gerekense oyun başında seçtiğiniz hedefleri gerçekleştirmek ve en yüksek puanı toplamak. Ticket to Ride 20. YY Avrupa’sının şehirleri arasında trenle yolculuk yaptığınız, tünellere girdiğiniz, yeni tren istasyonları ve tüneller inşa ettiğiniz, Avrupa’nın en uzun tren yollarına hakim olabileceğiniz bir kutu oyunu. Tarihteki muhteşem başkentlerin nostaljisine kapılıp istasyonunuzu kaçırmayın!

Catan

Catan
Catan | Fotoğraf: neotroygames.com

Adaya ilk gelen kavimler siz olsanız ne yapardınız? Bu oyunda köylerinizi kurup, yollar inşa etmeye ve size kaynak sağlayabilmesi için topraklarınızı genişletmeye çalışıyorsunuz. Catan hem 1995 yılının En İyi Kutu Oyunu Ödülüne, hem de 2000 yılının Yüzyılın Kutu Oyunu Ödülüne sahip. İlk başta kutu içindeki tanıtımı okuyun ama ben Youtube üzerinde canlandırmalı anlatılan videolar ile daha iyi anladım. Oyun yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürüyor, öğrenmesi çok kolay değil ancak öğrendikten sonra çok akıcı ilerliyor. Oyunun amacı 10 zafer puanını toplamak. Bunu en uzun yolu kurarak, şövalye kartlarıyla güçlü bir orduya sahip olarak ya da şehirlerinizi genişleterek yapabiliyorsunuz. Oyun herkesin 2 küçük kasaba ve 2 yol koymasıyla başlıyor. 5 tane kaynak var ve attığınız zar her tur adada hangi kaynağın üretileceğini belirliyor. İnşa ettiğiniz binalar hangi kaynağa dokunuyorsa o kaynaktan ürün almanızı sağlıyor. Attığınız zar ile çıkan kaynağa teması olan tüm oyuncular o kaynaktan ürün kazanıyor. Hatta çoğu zaman kendi zarınız size bir şey kazandırmayıp diğer oyunculara kazandırabiliyor. Şans sizinle olsun! 🙂

 Wingspan

Wingspan
Wingspan | Fotoğraf: neotroygames.com

Oyunu sevseniz de sevmeseniz de her kartın üzerinde yer alan muhteşem kuş çizimlerini gördüğünüzde iyi ki almışım diyeceğinize eminim. Doğa sevginizi pekiştirecek bu oyun aksesuarlarının etkileyiciliği ile benim favori oyunlarım arasına girdi. Kuş yuvasından tutun, kuş yumurtalarına, kuş yemlerine kadar her şey özenle tasarlanmış. Amerika Kıtası’ndaki 170 farklı kuş türünün yer aldığı kuş kartlarındaki çizimler Natalia Rojas, Ana Maria Martinez Jaramillo, Beth Sobel’e ait. İçlerinden Ana Maria ile yapılan röportaja buradan ulaşabilirsiniz. Oyunda amacınız doğadaki muhteşem kuş türlerini keşfetmek ve koleksiyonunuza dahil etmek. Oyunu en yüksek puanı toplayan kişi kazanıyor. Puan toplamanın ise çeşitli yolları var. Örneğin; raunt sonu hedefleri, habitatınızdaki kuş sayısı, kuş yumurtası sayısı, bonus kartlarınız gibi. Sadece kuşları tanımak için bile oynanabilecek, oyunun nasıl bittiğini anlamayacağınız bir oyun. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Jungle Speed

jungle
Jungle Speed | neotroygames.com

Parti oyunları kategorisinden bir oyun olan Jungle Speed, arkadaş buluşmalarının en eğlenceli oyunu diyebilirim. Aynı zamanda benim NeoTroy oyunlarından sahip olduğum ilk kutu oyunu. İçinden çıkan bez torbası sayesinde her yere kolaylıkla yanımda götürebiliyorum. Oyunda ortada bir totem var ve herkes onu kapmaya çalışıyor. Bu oyun için hızlı olmak yetmiyor, aynı zamanda çok da dikkatli olmanız lazım ve mümkünse tüm algılarınız açık olmalı. Birkaç kez oynadıktan sonra reflekslerinizi geliştirecek ve heyecan sevenler için vazgeçilmez olacak bu oyun, en fazla 8 kişiyle oynanabiliyor. Oyun içinde önünüze açtığınız desenli kartlar bir diğer oyuncuyla aynıysa düello başlıyor, en hızlı şekilde totemi kapan kazanıyor! Burada dikkat etmeniz gereken şey desenlerin birbirine çok benziyor olması, ufak bir detayı kaçırıp totemi kaparsanız kaybetmiş oluyorsunuz ve herkesin önünde açık olan kartları almanız gerekiyor. Bu durumda tahmin edersiniz ki elindeki kartları en çabuk bitiren oyuncu oyunun galibi oluryor.

Kapak Resmi: nytimes.com

İlginizi çekebilir: Beste Yüksekova Aksoy’dan Eğlenceli Kutu Oyunları