Önce Hygge girdi hayatımıza, Danimarkalıların gözünden evde huzurlu olmanın yöntemlerini okuduk, araştırdık bir süre. Sonra Lagom’la İsveçlilerden mutlu yaşam sırlarını öğrenmeye çalıştık. Şimdiyse bambaşka bir akımı inceliyoruz: Hollandaca “hiçbir şey yapmama” anlamına gelen Niksen’i. Özellikle son dönemde tavan yapan sürekli üretimde olma ve verimli yaşama takıntısına bir çözüm olabilir belki de.

Niksen | Fotoğraf: Polina Kovaleva (pexels.com)

Çok uzun zamandır “Nasıl üretken oluruz?”, “Nasıl her şeyi aynı anda yapabiliriz?” ya da “Nasıl aynı anda yüzlerce işi yapıp yine de motivasyonumuzu koruyabiliriz?” tarzında içerikler yazıyor, okuyoruz. Özellikle pandemi döneminde bu içerikler çok daha arttı, hatta bizler de bu tarz araştırmaları okumak için daha istekli hale geldik.

Bu durumun sebebi ise basit; daha iyi hissedebilmek için her türlü yolu deniyor, içinde bulunduğumuz boşluğu, sürekli meşgul olarak unutmaya çalışıyoruz. Bu cümleleri yazarken, bir yandan kendime de öz eleştiri yaptığımı hissediyorum açıkçası. Çünkü ben de hayatım boyunca “Boş duramıyorum, boş durmayı sevmiyorum.” diyen insanlardan olmuşumdur. Boş durduğunda, sadece oturduğunda hayatı kaçırdığını, mutsuz olacağını ya da zamanını boşuna harcadığını düşünen benim gibi pek çok kişi olduğuna da eminim. Oysa bu üretkenlik takıntısının da fazlası hiçbirimiz için sağlıklı bir düşünce biçimi değil. 

Niksen | Fotoğraf: Ivan Samkov (pexels.com)

Niksen Nedir?

Üretkenlik ve kendini iyi hissetme üzerine uzun uzun düşündüğüm günlerde karşıma çıkan “Niksen” kavramı bu nedenle ilk duyduğum anda beni çok etkiledi. Hollanda temelli bir kelime olan Niksen, çok basitçe “Hiçbir şey yapmamak.” anlamına geliyor aslında. Peki bu “Hiçbir şey yapmamak.” tıpkı Hygge, Lykke ya da Lagom gibi bir “Yaşam Sanatı” haline gelebilir mi?

Umutsuzca “Verimli olmayalım!” diyenler sakın endişelenmesin, hayatımız boyunca dünden farklı bir insan olmak için çaba gösterme istediğimizi susturmaya çalışan kimse yok.

Niksen’le vicdan azabı duymadan, bir çıkar elde etme kaygısı içine girmeden kendinize zaman ayırabiliyorsunuz çünkü. Diğer hiçbir alışkanlığınızdan ödün vermeden, belki sancılı bir süreçle, kendinize hiçbir şey yapmama zamanı ayırmış oluyorsunuz kısacası. Tıpkı çok üretken olmak için ayrılan zaman gibi Niksen zamanı da insanın ruhunu besleyen, stres seviyesini düşüren bir süreç.

Niksen | Fotoğraf: Polina Kovaleva (pexels.com)

Dahası, Niksen’le bilinçaltımıza ittiğimiz bazı gerçeklerin su yüzüne çıkmasını da sağlayabiliyoruz. Dikkat ettiyseniz en özgün, en şaşırtıcı ya da beklenmedik fikirlerimiz aslında hiçbir şey yapmazken ortaya çıkıyor. Bulaşık yıkarken ya da duşta. Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini bulduğu anı hatırlayın, ya da Newton’un yer çekimini fark etmesini…

Kapak Fotoğrafı: Ivan Samkov (pexels.com)

İlginizi Çekebilir: Ece Yılmaz’dan Gezellig Nedir?