Bir proje kapsamında yakından tanıma fırsatı bulduğum, erkek giyimin başarılı tasarımcılarından Niyazi Erdoğan’ı yedi soru ile tanıyalım.

fft99_mf5523853
Niyazi Erdoğan: 7 Soruda Tanıyın

Sizce Türkiye’de moda endüstrisi nasıl bir gelişme gösteriyor?

Henüz çok çok yeni bir endüstri, ama geleceği çok parlak. Özellikle genç ve yeni neslin modaya olan ilgisi umut vaadedici.

Mimarlıktan moda tasarımcılığına geçiş yolculuğunuzu özetler misiniz? Mimarlık eğitimi almış olmanızın, tasarımlarınız üzerindeki faydaları nelerdir?

2003 yılında İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda finale kaldım ve sektörde çalışmaya başladım. Dört yıl süren mimarlık kariyerim son bulmuştu ve moda endüstrisine giriş yapmıştım. Aldığım mimarlık eğitimi analitik ve çok yönlü düşünmemi geliştirmiştir. Yaptığım koleksiyonların tasarım altyapısında hep bir mimari yapı görebilirsiniz.

İlham aldığınız yerli ve yabancı tasarımcılar var mı?

Bir tasarımcı olarak diğer tasarımcılardan ilham almıyorum. İlham kaynaklarımı hayatın kendisinden seçiyorum.

9
Niyazi Erdoğan: 7 Soruda Tanıyın

Erkek modasının biraz gerilerde olduğu bir coğrafyada erkekler için tasarım yapmak nasıl bir duygu?

Bu coğrafyada erkek modasının gerilerde olsuğunu düşünmüyorum. Türkiye’de  erkekler için tasarım yapan moda tasarımcıları dünya standardında işler çıkarıyor. Sokaktaki erkeklerin stil anlayışı henüz çok gelişmemiş ve karmaşık. Buna çok kafa yormuyorlar. Biz tasarımcıların öncelikli görevi onları eğitmek, daha sonra onlara uygun tasarımlar geliştirmek.

2015 Sonbahar- Kış Koleksiyonunuz hakkında bilgi veriri misiniz?

11
Niyazi Erdoğan: 7 Soruda Tanıyın

Türkiye’nin yetiştirdiği çok önemli değerlerden birisi olan İlham Koman ve onun sonsuzluk heykelinden ilham aldım. İlham Koman’ın tasarım anlayışı ve kendi tasarım anlayışım arasında kurduğum paralellik beni çok etkilemişti. Ben de tıpkı onun  gibi fonksiyonu her zaman formdan önde tuttum. Onun  tasarımlarında kullandığı matematiksel altyapı hem kullandığım sembollerde, hem de koleksiyonun matematik tutkunu akademisyen stilinde ortaya çıktı.

Sektörde rüştünü ispatlamış, başarılı bir tasarımcı olarak gelecek planlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz? 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Yaptığım her işi Türkiye’deki moda ekolünü geliştirmek ve yurt dışında bilinir hale getirmek için yapıyorum. Gelecek yıllarda da misyonumun artık sonuç vermeye başladığını görmek beni mutlu edecektir.

14
Niyazi Erdoğan: 7 Soruda Tanıyın

Son olarak modaya ilgi duyan stil sahibi erkekler için önerileriniz nelerdir?

Kendilerini ve vücutlarını çok iyi tanısınlar. Tanımadığınız ve bilgi sahibi olmadığınız hiçbir şeyi yönetemezsiniz.