Yaşadığımız bu sürecin ne zaman biteceğine dair bir bilgimiz ne yazık ki yok. Dolayısıyla ben, küresel bir sorun haline gelen Covid-19’le evde kaldığımızda da aslında savaştığımızı düşünüyorum. Nasıl mı? Psikolojik olarak elbette. Bu süreçi zihinsel olarak da sağlıklı kalarak nasıl atlatabiliriz diye düşünürken, benim de son zamanlarda meraklısı olduğum bir tekniği önermek geldi aklıma: One line drawing yani tek çizgi tekniği.

One Line Drawing
One Line Drawing | Fotoğraf: Vectorstock

One line drawing’i özgürce çizim yapmak olarak tanımlayabilirim. Hata yapma derdi olmadan elini özgürce hareket ettirerek yapılan çizim ruha gerçekten çok iyi geliyor. Resim çizmek elbette ki bir yetenek ve bazı insanların ne yazık ki bu yeteneği yok. Bu teknik aynı zamanda, yeteneği olmadığı halde resimden kopamamayan, bir yanında hep resim aşkı olan insanlara da hitap ediyor, çünkü kimse sizi eleştirmiyor. Bunun da rahatlığı sayesinde, one line drawing bence herkesin hayatında en az bir kere denemesi gereken bir hobi.

Peki ben bu teknikle nasıl tanıştım? One line drawing tekniğini, ilk olarak sosyal medyada gördüm ve hemen araştırmaya başladım. Karşıma bu teknikle ilgili atölyeler düzenleyen sevgili Ekin Anıl çıktı. Kendisinin bu tekniğe hayatını verdiğini söyleyebilirim. Türkiye’nin birçok yerinde atölyeler düzenliyor ve bu atölyeler sayesinde tekniğin temellerini, uygularken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgileri almış oluyorsunuz. Hem bilgi alıyor hem çiziyorsunuz hem de sosyalleşiyorsunuz. İsterseniz Ekin Anıl’la sosyal medya aracılığıyla da iletişim kurabilirsiniz, yeni başlayanlara destek olma konusunda kendisi bir harika. Ayrıca malzeme konusunda da aklınıza takılan her şeyin cevabını Instagram hesabında bulabilirsiniz.

One Line Drawing
One Line Drawing | Fotoğraf: maezae.com

Bu tekniğin bir de şöyle bir yönü var: Uygulayanlar, daha sonra ortaya çıkardıkları sanata farklı bir hava katabiliyor. Çizdikleriniz yastık, tabak ya da bardak modellerinde ve özellikle çerçeve olarak da evinizin bir parçası haline gelebiliyor. Bu işin daha profesyonel kısmı tabii ki. Son zamanlarda birçok mobilya sektörünün de bu tekniğe dekorasyon amaçlı showroom’larında yer verdiğini görüyorum. Hadi, bir an önce deneyin!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @ekinanil

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Scrapbooking