Modern hayatın yoğun temposu ve bitmeyen tatminsizlik hissi… Pek çoğumuzun yakından deneyimlediği bu durum ABD merkezli sanatçı Enoch Ku’ya ilham oluyor. Ku, hayatının çok meşgul ve sürdürülemez hale geldiğini fark etmesiyle yavaşlamaya kararı alan bir fotoğrafçı. Yaşadığı mahalleyi bambaşka bir perspektiften algılamaya çalışarak, gözden kaçırdığı sıradan anları deneyimlemeye karar veriyor. Bu fotoğraf yolculuğunu da “Ordinary Sacramento” projesiyle Instagram hesabı üzerinden izleyicilerle buluşturuyor.

Ordinary Sacramento | Fotoğraf: Enoch Ku (ordinarysacramento.com)

Ordinary Sacramento

Bir süreliğine Seul ve Los Angeles’ta yaşayan Enoch Ku, bu iki büyük şehrin kaotik ve stresli temposuna uyum sağlayamadığını fark ediyor. Çevresiyle daha samimi bir bağlantı kurma ihtiyacı hisseden sanatçı, yoğun tempolu yaşamını sadeleştirme kararı alarak doğup büyüdüğü şehre; Sacramento’ya geri dönüyor. Hikâye de burada başlıyor.

Sıradan mahallesinin estetik detaylarına odaklanan Ku, elinde kamerası ile Sacramento’nun sokaklarını yeni baştan keşfe çıkıyor. Hayatını daha sakin bir ritimde yaşamaya başlamasıyla da şehrin kendi halindeki canlılığını keşfedebildiğini ifade ediyor. Yoğun tempolu işine ara vererek tamamen projesine odaklanıyor.

Sanatçı, kamusal alanda karşılaşılan gündelik nesne ve çevresindeki sahneleri ilginç açılar ve eğlenceli bir perspektifte tasvir ediyor. Böylelikle yaşadığı şehirden de keyif almaya başladığını ifade ediyor.

Doğanın Şehre Tesiri 

Kamerasını sıradanlığa odaklayan sanatçı her fotoğrafın basit bir sahneden oluştuğuna inanıyor. Mağaza penceresindeki buruşuk bir poster ya da yemyeşil ağaçların gölgesi…

Her gün gördüğü, deneyimlediği anları fotoğraflayarak adeta iç yaşamının özgün bir kaydını alıyor. Fotoğraflarından da hissedilebileceği gibi doğanın şehre ve yaşantısına tesir eden huzurlu etkisini başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Enoch Ku, projesini “My Neighborhood Rosemont, CA” adıyla fotoğraf kitabı formatında da yayınladı. Sanatçının projesi @ordinarysacramento Instagram hesabı ve web sitesi üzerinden takip edilebilir.

Kapak Fotoğrafı: Enoch Ku (ordinarysacramento.com)

İlginizi Çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi