Yeldeğirmeni Mahallesi’nde son zamanlarda birçok mekan açılmaya başladı. Muhtemelen yakın bir zamanda artık Moda’ya alternatif olmaya başlayacak. Bu mahalleye adım attığınızda Kadıköy’ün karmaşasından huzurlu bir ambiyansa giriş yapıyorsunuz. Tıpkı dünyanın en mutlu insanlarına sahip olan İskandinavya ülkelerini gezdiğinizde yaşadığınız huzuru hissedebileceğiniz, bir yandan da Smörrebröd’leri tadabileceğiniz muhteşem bir de mekan var: Palegg.

Anlatmaya Palegg’in yaratıcısı Samet Şef ile başlamak istiyorum. Kendisi hem İskandinavya ve Uzakdoğu mutfakları konusunda oldukça tecrübeli; birçok farklı Michelin yıldızlı restaurantlarda çalışmış. Tabaklarda Asya esintilerini bir baharattan, ya da tavuğun yapılması sırasında kullanılan teknikte anlayabiliyorsunuz. Kısacası Samet Şef, farklı kültürleri oldukça yenilikçi bir şekilde birleştirmiş. Tabaklar hem ruhunuzu, hem gözünüzü hem de midenizi fazlasıyla doyuracak şekilde kurgulanmış. Özellikle ilk gördüğünüzde füzyon mutfağı esintileri de göze çarpıyor.

Palegg’in Anlamı Nedir?

İskandinavya ülkelerinde ekşi mayalı çavdar ekmeği üzerinde birçok farklı lezzeti deneyimleyebiliyorsunuz ve bunlara da palegg veya smörrebröd de deniyor. Palegg’deki tabakların hepsinde oldukça büyük, ekmek üstü lezzetleri tadıyorsunuz. Her damak zevkine uygun, antrikotlu, tavuklu ve deniz mahsüllü çeşitler var. Sadece ana yemeklerle değil tatlılarda da sizleri birçok sürpriz bekliyor.

Tavuk Falan
Tavuk Falan | Fotoğraf: Pelin Zorlu

İlk olarak ana yemeklerle başlamak istiyorum. Menüyü detaylı olarak incelediğinizde alışık olmadığımız bileşenlerin birlikte kullanıldığını görüyorsunuz ve bu bile tek başına merak uyandırıyor. Ben tercihimi Antrikot ve Tavuk Falan’dan yana kullandım. Buranın en popular tabağı kesinlikle Tavuk Falan. Pane Tavuk göğüs bugüne kadar hiç böyle lezzetli olmamıştı! İlk farklılık ‘coleslaw’da beyaz lahana yerine mor lahana kullanılması. Tavuğun üzerinde Humus, Aioli sos, kavrulmuş leblebi ve Asya baharatları kullanılması Tavuk Falan’ı adeta bir ‘fine dining’ tabağına dönüşüyor. Antrikot tabağı ise 130 gram et, ekşi krema, brokoli, 3 çeşit mantar ve sonrasında üzerine dökülen yanmış tereyağ ile damak çatlatan bir tabağa dönüşüyor.

Antrikot
Antrikot | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Tatlılarda ise tercihimizi Beignet’den kullandık. ‘Choux’ denilen profiterol toplarında alışık olduğumuz hamur toplarına yeni bir soluk gelmiş. Hamurun içerisinde kabak çekirdekleri ve haşhaş var. İçindeki kremada ise karamel var. Buraya kadar her şey normal. Tabağın yanında bir de süt buzu geliyor, hem de Jack Daniels’lı. Ağzınıza bir adet Beignet attıktan sonra hemen hoop bir kaşık da buzdan. Bu iki lezzet birleşince de ağızda şölen başlıyor.

Palegg, gastronomik bir deneyim isteyenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Rezervasyon yaptırmaya unutmayın çünkü tanınırlığı her geçen gün daha da artıyor!

Kapak Fotoğrafı: Pelin Zorlu

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Boho Bakery