Pokemate ve Sükha adlı bu mekanların tek bir yazıya konu olduğuna bakmayın, ikisi de apayrı havalarda; ancak bir ortak özellikleri var ki, sabahlarımızı güzelleştirecek denli tatmin edici menüleri ile leziz kahvaltıların uğrak mekanları olacak gibiler!

Pokemate
Pokemate, Nişantaşı

Fotoğraf: @pokemate.nisantasi

Pokemate, Nişantaşı                      Konum

Topağacı’nın en yenisi Pokemate, Kozmonot’un hemen karşısında yer alıyor. Sokaktan girdiğiniz an dikkatinizi çekebilecek bir iki merdivenden inip pembe-beyaz dekorun etkisine kendinizi bırakabileceğiniz ferah bir alana sahip. Menüde taptaze PokeBowl, Smoothie Bowl, Sushi Roll ve ekmek üstü seçenekleri var. Masaya gelen her bir tabak rengarenk ve iç açıcı; ama her şeyden önce belirtmeliyim, bir işletme için en güzel şey güleryüzdür ya, Pokemate’te ‘mutlaka birkaç kez daha gelirim’ hissi yaratacak bir misafirperverlikle karşılanıyorsunuz.

Sabah saatlerinde gelirseniz özellikle fresh granola kaseleri ve taze ürünlerle hazırlanan smootie’ler ilgi çekici. Benim gibi ekmeksiz güne başlayamayanlardansanız, avokado tost veya mozarella ile hazırlanan brioche ekmek üstünü tadın derim. Özellikle bu tabağın fotojenikliğine vurulabilirsiniz; ama asıl olan lezzeti. Hele yanındaki humus ve pancar ezmesi enfes! Bu arada belirteyim, bir Hawaii yiyeceği olan Poke Bowl’ları kendi damak zevkinize uygun şekilde oluşturmanız da mümkün! Şiddetle tavsiye ederim:)

Instagram

Sükha, Teşvikiye                           Konum

Sükha Nişantaşı
Sükha, Nişantaşı

Sükha, Teşvikiye’de ara sokakların birine gizlenmiş, gerçekten lezzetli kahvaltı seçenekleri bulabileceğiniz bir mekan. Özellikle pazar günlerine renk katacak geniş bir kahvaltıları mevcut; ama benim için asıl iştah açıcı ürünleri kahvaltı kaseleri sanırım. Hem sağlıklı hem de lezzetli bu kaselerde yok yok! Humustan tutun avokadoya, peynirinden, salatasına dek bir kasenin içinde her şey bulunabiliyor ki, bu epey de hoş bir görüntü oluşturuyor. Ben avokadoyu tek başına isterim diyenelerdenseniz menüde avokado tost da mevcut. Bununla da bitmiyor, Samsun’da bayıla bayıla yediğim ve her yerde bulunmayan enfes çakallı menemeni, Yine Karadeniz’in en sevilen yiyeceklerinden olan muhlama (ki Nişantaşı’nda çok da bulunmuyor) ve el açması katmer de mekanın yıldızlarından. Sükha, Salı’dan Pazar’a dek, 09:00 – 17:30 saatleri arasında açık. Siz de deneyin derim:)

Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “Biraz Mola: Nişantaşı Cafeleri”