“Birçok sanatçı eserleri ile neredeyse aynı kalitede seri baskılar üretirler ve bu makul fiyatlara, tanınmış sanatçıların eserlerine sahip olmak için harika bir yoldur.” Owning Art, Louisa Buck

zMixer_Printed_29_04_2015__(62)_177_641

Edisyon; bir sanatçının eserini, baskı kalitesi, boyutu, baskı tekniği ile belirlediği miktarda çoğalttığı çalışmalarıdır. Limitli edisyonlar sanatçının ıslak imzasını taşırlar ve sanatçının belirlediği sayıda çoğaltılırlar. Owning Art kitabında Judith Greer ve Louisa Buck’un özellikle değindiği bu tür eserler tanınmış sanatçıların eserlerine daha uygun fiyatla ulaşmak için önemli bir yoldur. Özellikle fotoğraf sanatında alıcılar için avantaj olan bu durum, koleksiyonerlere önemli müze, kurum ve bireyler ile aynı çalışmalara sahip olma prestiji tanımaktadır.

zMixer_Printed_29_04_2015__(50)_177_640

Çeşitli baskı tekniklerinde ilk başlarda ilk basımların daha değerli olduğu inancı, çağdaş sanat basım teknikleri ile önemini kaybetmiş hatta çabuk tükenen baskıların son adetleri ilklerine göre çok daha pahalıya satılarak değer kazanmıştır. Günümüzde bir edisyonun ilk sayısına sahip olmak koleksiyonerin eseri toplama yarışında daha önce elde ettiği anlamına gelmektedir diyor Judith Greer.

zMixer_Printed_29_04_2015__(64)_177_642

Mixer Editions yıllardır Tophane’de Mixer Arts olarak edisyonlara yer verdiği gibi çevrimiçi olarak, internet üzerinden çeşitli edisyonları satan bir kurum. 14 Haziran’a kadar sürecek Printed’15 sergilerinde Dünyaca ünlü sanatçılara ait edisyon çalışmalarını hem sergiliyor hem koleksiyonerlere sunuyorlar. Yerli ve yabancı birçok sanatçının farklı tekniklerle ürettiği edisyonlu baskılarını görebileceğimiz bu sergi süresince çeşitli baskı atölyeleri ve konuşmaların olduğu bir etkinlik programı da mevcut.

zMixer_Printed_29_04_2015__(39)_177_638

Printed’15 projesinde yer alan sanatçılar; Marc Quinn, Ferhat Özgür, Orhan Cem Çetin, Komet, Serkan Taycan, Işıl Eğrikavuk, Çağrı Saray, Bahar Yürükoğlu, Liu Bolin, Li Wei, Andrew Super, Arthur Buxton, Carolyn Bunt, Paul Laidler, Richard Falle ve Stanley Donwood.

mixer_instagram_post_177_628

Seçkideki tüm sanatçıların çalışmalarına baktığımız zaman çoğunun konusunun insan ve çevre olduğu dikkatimizi çekiyor. Farklı teknikler ile ürettikleri bu çalışmalardan en tanıdık olanlar Arter’de yakın zamanda sergilenen Marc Quinn, Liu Bolin ve geçen sene Nesrin Esirtgen Collection galerisinde kişisel ilk sergisinden hatırladığımız Bahar Yürükoğlu.

Bahar Yürükoğlu

Bahar Yürükoğlu

Mixer Arts aynı zamanda her sergi için olduğu gibi harika bir katalog hazırlamış ama bu katalog Marc Quinn ve Liu Bolin söyleşileri ile iki sanatçının fikirleri ve üretimleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmemizi sağlıyor. İsminin Printed’15 olması önümüzdeki yıllarda bu serinin devamının geleceği haberini müjdeler nitelikte. Ülkemiz ve dünya sanatından önemli sanatçıların çalışmalarını görmek ve hatta koleksiyonerliğe başlamak için oldukça önemli bir fırsat olan bu sergiyi pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Başka galerilerde kolay kolay karşılaşmayacağınız sıcakkanlı çalışanları her türlü sorularınızı cevaplamak için orada olacaklar.

5721_event_horizon_8122

Marc Quinn

Mixer Arts Adres: Boğazkesen Cad. No:45 Tophane, Beyoğlu / İstanbul