Yıl 1932… İstanbul’da insanlar yeni yeni ehliyet alırken ve kadınlar henüz hiç ehliyet almamışken İstinye-Zeytinburnu arasındaki 10 kilometrelik parkurda yapılan otomobil yarışında Samiye Cahid Morkaya bütün erkek sürücüleri geride bırakalar birinci oluyor. Ne kadar etkileyici değil mi?

Samiye Cahid Morkaya
Samiye Cahid Morkaya | Fotoğraf: haberturk

Samiye Cahid Morkaya, gazeteci- yazar Burhan Cahid Morkaya’nın eşi. 1897 yılında İstanbul Silivrikapı’da doğmuş. İlköğretimini Alman Mektebi’nde tamamlamış. Eğitimli, meraklı ve azimli bir kadın.

İlk merakı çok ilginçtir ki kemençeye oluyor. Kemençe çalmayı öğreniyor ve sonra bu merakı sadece bir merak olmaktan ileriye gidiyor, kemençe öğretmenliği yapmaya başlıyor.

Takvimler 1930’ları gösterdiğinde İstanbul’da otomobil sayısı artmaya başlıyor. Şehadetname adı verilen kurumlardan ehliyet veriliyor. Ve yeni şeyler öğrenmeye meraklı Samiye Hanım otomobil kullanmak için çok güçlü bir merak duyuyor. O dönemde, henüz hiçbir kadının otomobil kullanmadığı günlerde bir kadın olarak Pangaltı Amerikan Garaj’ına ehliyet almak için başvuruda bulunuyor. Sınavda başarılı olan Samiye Hanım, eşinin otomobiliyle İstanbul sokaklarında gezmeye başlıyor.

Samiye Cahid Morkaya | Fotoğraf: ntv

Aynı kemençe hobisinde olduğu gibi otomobili sadece kullanıyor olmak ona yeterli gelmiyor. Üyesi oldukları Turig Kulubü’nün her yıl düzenlediği otomobil yarışlarına büyük bir ilgi duymaya başlıyor. Her türlü kınamaya karşı eşinin de desteğiyle ilk olarak 1931’de otomobil yarışına katılıyor ve dereceye de giriyor. Bazı kesimler onu alkışlarken büyük bir çoğunluk bu duruma karşı çıkıyor. Samiye Cahid Morkaya, buna rağmen yine de yarışlara katılmaya devam ediyor.

Ve yıl 1932 olduğunda bütün erkek yarışmacıları geride bırakarak birinciliği kazanıyor. Ödülünü dönemin belediye reisi Muhiddin Üstündağ ‘ın elinden alıyor. Ancak yarışta geride kalan yarışmacılar tarafından mahkemeye veriliyor. Buna rağmen hakim birinciliği Samiye Hanım’a veriyor ve böylece Cumhuriyet tarihinin birincilik kazanan ilk kadın otomobil yarışçısı oluyor.

Türkiye’nin ilk kadın ralli yarışmacısını hikayesi tesadüfen karşıma çıkana kadar hiç merak etmemiştim. Ama merak ve coşkusunu kaybetmeyen herkesin hikayesi beni çok etkiler. Samiye Hanım’ın hikayesi de bunlardan biri…

Kapak fotoğrafı: ntv

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Türk Kadın Yönetmenler