Önümüzdeki günler için planladığınız bir yurtdışı tatili yoksa ya da artan döviz kurları nedeniyle plan yapmaya cesaret edemiyorsanız, diğer taraftan da hava değişimine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Sofya aradığınız durak olabilir…

Sofya Bulgaristan
Sofya

Döviz kurlarından bahsedip canınızı bir de ben sıkmak istemiyorum. Artan kurların tatil planı yaparken elimizi kolumuzu bağladığı, en azından bilet almadan önce yutkunup bir kez daha düşündüğümüz konusunda mutabık olduğumuzu sanıyorum. O zaman hem yakın hem düşük maliyetli ama aynı zamanda ucundan Avrupa havası aldıran Sofya için birkaç küçük önerim var.

Sofya öyle büyük beklentilerle gidilecek bir şehir değil ama gittiğinizde de sizi asla hayal kırıklığına uğratmıyor. Uzun süre kalınmaz, bir hafta sonu keyifli vakit geçirilir, dönülür. Gelelim önerilere…

Sofya’da Gezilecek Yerler

Rainbow Factory – Fabrika Daga Konum

Türkiye’den Sofya’ya giden hemen hemen herkesin kahvaltı için uğradığı mekan burası. Öyle ki “anneea” diye ağlayan çocuklu Türk ailesi profilinden kilometrelerce uzağa da gitseniz kaçamayacağınızı anlıyorsunuz.

Kahvaltı çeşidi oldukça fazla; omletten french toast’a birçok seçenek tezgahta iştah açıcı şekilde sergileniyor ve tabağınızı oradan seçerek sipariş verebiliyorsunuz. Tatlılar da oldukça başarılı. İçecek seçenekleri klasik üçüncü dalga kahveci standartında. Mutlaka uğrayın, pişman olmazsınız.

Rainbow Factory Adres: ul. Veslets 10, Sofia 1000

Instagram: @fabrikadaga

Aleksandr Nevski Katedrali Konum

Sofya’ya kadar gidip şehrin en ünlü yapılarından bu meşhur katedrali görmeden olmaz. Katedralin dışı içinden daha cazibeli, yüksek yapısına ve altın kaplama kubbelerine hayran hayran bakarken etrafında birkaç tur atmış oluyorsunuz bile.

Aleksandr Nevski Katedrali Adres:pl. “Sveti Aleksandar Nevski”, 1000

Şehir Parkı – Gradska Gradina Konum

Sofya, merkezinde geniş parklar bulunan yeşil bir şehir. Eğer Sofya’ya güzel bir bahar gününde ya da yaz mevsiminde giderseniz herkesin çoluk çocuk parklarda vakit geçirdiğine, güneşlendiğine, piknik yaptığına tanıklık edeceksiniz. Hiç gecikmeden aşağıda bahsedeceğim pazar yerinden atıştırmalıkları kapın ve çökün havuz çevresinde güzel bir köşeye.

Sakinlik ve sessizliğe ihtiyacınız varsa veya yüksek ağaçların gölgesinde yürüyüş yapmak isterseniz şehir parkına oranla oldukça büyük olan Borisova Gradina parkını tercih edebilirsiniz.

Gradska Gradina Adres: 1000 Sofia Merkez

Ivan Vazov Tiyatrosu Konum

Sofya: Komşu Kapısında Nereleri Gezmeli?
Ivan Vazov Tiyatrosu

Tiyatro binaları hep cadde üzerinde ya da şehir meydanlarında olacak değil ya! Sofya’nın ulusal tiyatrosu Ivan Vazov Tiyatrosu şehir parkının tam göbeğinde. Parkta vakit geçirip sokak müzisyenlerinin eğlenceli müziğine tempo tutarken bu güzel bina manzaranızı şenlendirecek.

Kamu spotu on. Tabii ki tiyatrolar dışardan binayı seyretmek için inşa edilmediğinden programa göz atıp uygun olan bir etkinliğe katılmakta fayda var. Kamu spotu off.

Ivan Vazov Tiyatrosu Adres: ul. “Dyakon Ignatiy” 5, 1000 Sofia Merkez

nationaltheatre.bg/

Vitosha Bulvarı Konum

Sofya’nın mecburiyet caddesi burası. Alışverişin ve yeme-içmenin kalbi burada atıyor. Cadde boyunca zincir mağazalar sıralanmış, aralarda güzel restoran ve barlar da mevcut. Güzel bir yemek yiyelim, bir şeyler içelim derseniz Happy’s Bar and Grill‘e ya da Raffy‘ye bakabilirsiniz.

Rus Kilisesi Konum

Sokaklarda şaşkın şaşkın dolaşırken karşıma çıkan bu kiliseyi gördüğümde ne kadar sevimli bir yapı diye düşündüm. Bir kilise için sevimli sıfatını kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum, özür dilerim. Konik bölümleri yeşil pırıltılı, kubbeleri altın kaplama, kendi beyaz, ağaçlar arasında küçük bir kilise.

Rus Kilisesi Adres: bul. “Tsar Osvoboditel” 3, 1000 Sofia Merkez

podvorie-sofia.bg/

Pazar yeri – Tsentralni Hali Konum

Avrupa şehirlerinden alışkın olduğumuz birkaç katlı yerleşik pazar yeri Sofya’da da var. Gösterişli mimarisi sebebiyle dışardan bakınca daha çok sanatsal aktiviteler yapılan bir mekan izlenimi bıraksa da manavıyla, kasabıyla, marketiyle kalabalık bir çarşı. Ben uğrayıp Bulgarlar ne yiyip içiyor merakımı giderdim, atıştırmalık meyve ve lezzetli hamurişleri satın aldım.

Tsentralni Hali Adres: bulevard “Knyaginya Maria Luiza” 25, 1000 Sofia Merkez

https://www.hali.bg/

Sofia Heykeli Konum

Şehir merkezinde gezerken başınızı nereye çevirseniz karşınıza bu ince uzun heykel çıktığı için gözden kaçırmanız mümkün değil. Ben de bu sebeple yazmayı düşünmemiştim. Ancak şehre adını veren azizeyi anmadan  ve heykelin baş kısmının altın kaplama olduğundan bahsetmeden geçmek nezaketsizlik olacak gibi geldi. Bu da altın kaplama evet. Bulgarlar zengin sanırım.

Sofya elbette yukarıda yazdıklarımdan ibaret bir şehir değil, en keyif aldığım noktaları paylaşmayı tercih ettim. Gezilecek birçok tarihi eser, müze, mekan; tecrübe edilecek çok fazla etkinlik var.

İyi eğlenceler!

İlginizi çekebilir: Fahri Demir’den “Bansko Rehberi: Bulgaristan’da Kayak”