Sonbahar her ne kadar yağmurlu hüzünlü bir mevsimi çağrıştırsa da aslında sıcacık hislerin sıcacık konseptlerin mevsimidir. Zira doğa bu mevsimde bizlere adeta rengarenk bir görsel şölen sunar. Yemyeşil ağaçlar bir anda kahve tonlarına ve turunculara boyanır. Bizlere ise bu güzelliklerin tadını çıkarmak kalır. Şimdi size sonbaharı karşılamak ve bu mevsimi daha güzel yaşamak adına birkaç öneri sunacağım.

Sonbaharı Karşılamak
Sonbaharı Karşılamak | Fotoğraf: Unsplash/@alexgeerts

Sonbaharı Karşılamak İçin Öneriler

Melodisi Kendisinde Saklı Olan Mevsim

Sonbahar Yaprakları
Sonbahar Yaprakları | Fotoğraf: Unsplash/@jakobowens1

Sonbaharda elimizde sıcacık kahvemizle ve güneşin ağaçların arasında hafifçe yüzümüze değdiği saatlerde çıtırdayan yaprakların üzerinde yürüyüş yapmak paha biçilemezdir. Resmen yürüdüğümüz yollarda yaprakların çıtırtısı hoş bir melodi gibi kulaklarımızı okşar. Bu yüzden tam doğaya kaçma mevsimidir. 

Sıcacık Konseptler

Mantar
Mantar | Fotoğraf: Unsplash/@anaviegas91

Doğada rengarenk ağaçların arasında mantar pişirdiniz mi? Eğer hala bu ritüeli listenize eklemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca: taze mevsim mantarı, isteğe bağlı olarak rendelenmiş kaşar, tuz ve doğada yaktığınız ateş. Mantarların içerisine rendelediğiniz kaşarları koyun üzerine tuz serpiştirin ve ateşte pişirin. Böylece doğada vakit geçirirken hem çok sağlıklı hemde çok lezzetli bir besin tüketmiş olacaksınız. Üstelik sonbahara da çok yakışan bir lezzet denemiş olacaksınız.  

Sonbaharı Karşılamak
Sonbaharı Karşılamak | Fotoğraf: Unsplash/@dearseymour

Evde kendini dinlemek için harika bir zaman… Yazın sıcacık güneş artık yerini yavaş yavaş yağmurlara ve hafif esen meltemlere bıraktığına göre evlerimizde camların ardından yağmurları izleyerek kitap okumanın tam zamanı. Zira ruhunmuzun buna da ihtiyacı var. 

Sıcacık Sonbahar Filmleri

Sonbaharı Karşılamak
Sonbaharı Karşılamak | Fotoğraf: Pinterest

Sonbaharı karşılamak demişken artık havalar da yavaştan soğuduğuna göre sıcacık ve yumuşacık battaniyeleri kaptıysanız yanına da sıcak çikolatalı kupanızı aldıysanız sıra içimizi ısıtan sonbahar filmlerinde.

youtube play youtube play

Sonbahar denince olmazsa olmaz filmlerin başında şüphesiz When Harry Met Sally gelir. Sıcacık bir aşk hikayesi ve muhteşem sonbahar manzaralarını bu filmde izleyebilirsiniz. Özellikle Meg Ryan’nın en güzel halleriyle izleyebileceğiniz filmlerdendir. 

Bir diğer önerebileceğim film ise HOCUS POCUS. Tam bir sonbahar ve Halloween konseptini evinize getiren bu film bizleri 90’lı yılların eğlenceli zamanlarına götürürken sonbaharın sıcacık hissini de yaşatan filmlerden biri.

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Sonbahar Filmleri

Sonbahar Konseptli Sofralar

Sonbahar Konseptl Sofralar
Sonbahar Konseptl Sofralar | Fotoğraf: Büşra Yemlihalıoğlu

Sevdiklerimizle sonbaharın gelişini kutladığımız sonbahar temalı sofralar içimizi ısıtmakla kalmaz ortamı daha da neşeli hale getirir. Sonbahar temalı sofralarda konsept olarak kozalaklar ve turuncu bitkiler tercih edebilirsiniz. Elektrikli aydınlatmalar yerine mumlar, şamdanlar veya ledler ortama daha sıcak bir hava katacaktır. Harika sohbetler eşliğinde lezzetli yemekler yediğimiz bir sofra ile sonbaharın gelişini en sevdiklerimizle kutlayabiliriz.

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Esra Tungut’tan Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!