Sonbahar; yenilenmenin, tazelenmenin mevsimi… Doğa kendini yenilerken, gelin biz de kendimiz için neler yapabiliriz, bir bakalım.

Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!
Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!

İşe önce kendinizi şımartmakla başlayın! Hala yazın etkisinden çıkamamış vücudunuzu sonbahara, kışa hazırlayın. Güzel bir hamam, spa veya masaj keyfi, başlangıç için harika bir tercih olabilir!

Sebze ağırlıklı beslenin, bu vücudunuz için en iyi detoks olacaktır. Şimdi karnabahar, havuç ve brokoli zamanı. Hepsini buharda haşlayın. Karnabaharı yoğurtlayın, üzerine biraz pul biber… Brokoli ve havuç ise bol zeytinyağı ve limonu hak ediyorlar. Sağlıklı ve basit salatalar yaratın kendinize! Bol suyu da unutmuyoruz tabi. Kış zamanı özellikle sabah saatleri biraz tarçın ve zencefil de atabilirsiniz suyunuza. Ama abartmayın, her şey dengede güzel…

Bedeniniz rahatlama kıvamına gelmişken, ruhunuz da bundan payını almalı! Biraz meditasyon, doğada yoga yapmak ruhunuz için paha biçilemez hediyeler olacaktır. Toprağa basın, sahilde yürüyün, ağaçların altına uzanın ve sevdiğin müziği dinleyin.

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Ruhunuza İyi Gelecek Öneriler

Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!
Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!

Yeni kitap ve uzun film gecelerinin tam zamanı! Benim size kitap önerilerim şöyle: Mesela, Sait Faik Abasıyanık benim başucumun ayrılmaz bir parçası haline geldi. Keyifli öyküleri için ilk önerim “Son Kuşlar” . Mümkünse sahilde kahvenize eşlik etsin.

Hygee, Lagom, Ikigai gibi umut ve motivasyon kitapları size iyi gelecektir. Hemen hemen hepsi, daha sade, daha keyifli, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşamdan bahsediyorlar. Peki ya evde kendinizi şımartacağınız Hygee bir güne ne dersiniz? Bol mumlu, evi kurabiye ve kahve kokularının sardığı bir gün kulağa şahane gelmiyor mu?

İlginizi çekebilir: Esra Tungut’tan Sade ve Dengeli Yaşamak

Kitap önerilerine geri dönersek, biraz nostalji ve Ernest Hemingway’i sevenler için, Paris Bir Şenliktir bu aralar elimden düşürmediğim kitabım. Kitap, Hemingway’in henüz ünlü olmadığı, Paris’te geçirdiği yıllarda yazılmış anı yazılarından oluşuyor.

Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!
Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!

Uzun ve bol popcorn’lu geceler için film önerilerim ise, absürt komedi sevenler için çok ideal bir film olan Kelebekler. Filmden sonra Tolga Karaçelik’in yazdığı ve yönettiği diğer filmlere bakmaya başlayacaksınız ki onlardan biri ikinci öneri olarak geliyor: Sarmaşık. Ağır gerilim, aşırı sinir bozuculuk ama bir dakika bile ekranın başından kalkamama durumu! Bir armatör iflas ediyor ve o sırada seferde olan gemisindeki mürettebat gemide mahsur kalıyor. Zira deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda kalıyorlar ve hiçbir yere kıpırdayamıyorlar. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine giriyor.

Yol Ayrımı filmi bir diğer önerim. Kendisini eleştirenleri eleştiriyorum! Şener Şen, Rutkay Aziz’li film kötü olur mu? Mis gibi bir hikaye, akıcı bir film. Canımız Tom Hanks’imizin Terminal filmi ise sıkıldım biraz keyiflenmeye ihtiyacım var diyenler için. Son olarak, ormana, doğaya kaçasım var diyenler Kaptan Fantastik‘i pek sevecekler.

İlginizi çekebilir: Netflix Film Önerileri

Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!
Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!

Beden ve ruhtan söz ettik, biraz da enerjiden bahsedelim. Evinizde, odanızda güzel bir temizliğe başlayın. Fazlalıkları ihtiyaç sahiplerine verin. Adaçayı, üzerlik tütsüsünü evinizde gezdirin. Hafifçe aralayın pencereleri… Eskiyen enerji gitsin, evdeki enerji yenilensin. Ayrıca adaçayının antioksidan etkisinden dolayı evdeki mikrop ve bakterileri de öldürdüğü söylenir. Aynı zamanda stresi alır ve boğazınızı açar. Adaçayını en yakın aktardan demet halinde alabilirsiniz.

Buhurdanlığa damlatacağınız birkaç damla limon ya da okaliptüs yağı size ve evinize keyif verecektir. Bu konuda Homemade Aromaterapi beni oldukça mutlu ediyor. Akşamları yatmadan önce yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Miray Süer’den “Homemade Aromaterapi Röportajı”

İlginizi çekebilir: Palo Santo

Sonbaharda bağışıklık sisteminizi korumak da önemli! Zencefil, adaçayı, ıhlamur, limon gün içinde size eşlik eden değerli dostlarınız olsunlar. Yeşil çay tüketmeyi seviyorsanız, içine bir kabuk tarçın ve bir adet karanfil atın. Hem aromatik olsun hem midenize iyi gelsin. Adaçayına limon haricinde zencefil ekleyin ve biraz da bal! Günün stresi gitsin. Peki ya canım papatya? Güzel bir uykuya dalmak için şahane bir fikir! Tabii tüm bunları dengede kullanıyoruz, bir rahatsızlığımız varsa mutlaka doktor önerisi ile içiyoruz. 🙂

Yeni tarifler öğrenin! Ben sonbahar ve kışın en çok çorba yapmayı severim. O yüzden de her sezon yeni çorbalar öğrenmeye çalışırım. Sebzeliler, mercimekler, bal kabağı… Duyunca bile içiniz ısınmıyor mu?

Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!
Sonbahar: Yenilenmenin, Tazelenmenin Zamanı!

Ve tabii ki sanat… Sanatla doyurun ruhunuzu! Yaz bitti, perdeler açıldı: İstanbul film gösterimleri, yepyeni tiyatro oyunları, filmler, kapalı salon konserleri ile sizleri bekliyor. Mesela Joker’i henüz izlemediyseniz, hemen bilet almalısın! Devlet tiyatroları Ekim ayı ile birlikte sezonu açtı. İzmir DT’de ilk izlediğim oyun “Arf Sabiti” oldu. İzmir’de olanlara tiyatro önerilerimden biri bu oyun olabilir.

Picasso Gösteri Sanatı Sergisi, İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde yer alıyor ve 5 Ocak 2020’ye kadar devam ediyor. Siz de bir hafta sonu sahilde güzel bir yürüyüş sonrası Arkas Sanat Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İstanbul Sergileri

Filmekimi İzmir’de 18 Ekim’de başlıyor. Filmler ise Konak Pier’de gösteriliyor. Konserlere gelirsek, Adnan Saygun Sanat Merkezi sezonu şahane konserler ile açıyor. Detaylar için websitelerine göz atabilirsiniz.

Bitkilere bakmak da çok güzeldir! Evinizdeki bitkilerin bakımı ile ilgilenin, yenilerini ekleyin. Evde bahar havası devam etsin.

Son olarak evet yaz güzeldi, sokakta olmak keyifliydi ama arkadaşlarla evde yapılan toplanmalar da özlenmedi mi? Hele bir de her buluşmanın konsepti farklı olursa tadından yenmez. O zaman yaz boyu yerinden çıkmayan Tabu ve Dixit kutuları açılsın artık!

Herkese keyifli bir sonbahar olsun!