Yıllardır magnet, anahtarlık vb toplamaktan, “tanesi şu kadara” gibi turist tuzaklarından, valizimizde kalan magnet kırıklarından sıkılmadık mı? Magnet tutkunlarını tenzih ederek söylüyorum, biraz daha özgün olabiliriz! Hele ki Stockholm gibi tasarım cenneti bir şehirden dönüyorsak.

Stockholm
Stockholm

İskandinav ülkeleri ve halkı bizlere pek çok konuda ilham oluyor. Yaşam stillerini beğeniyoruz, saygı duyuyoruz ve sakinlik, keyif, yalınlık üzerine kurulu hayatlarını, mutlu yaşam sırlarını anlatan kitapları bestseller raflarına taşıyoruz: Hygge, Lykke ve İsveçlilerin tarzı olan Lagom. Lagom kelime anlamı olarak ”ne çok az, ne çok fazla” yani dengeyi kurmak demek.

Stockholm, sokak modasına yön veren başkentlerden biri. Çabasız, minimal, soft renkli ve kullanışlı birden çok parçanın ahenkle kombinlendiği sokaklar bir açık hava podyumuna dönüşüyor. Belki bu sebeple İsveç’in dünya çapında birçok tekstil mağazası var. İsmini çokça duyduklarımızın yanında Türkiye’de hiç bilmediklerimiz de mevcut. İskandinav tarzı iç mimari ise Stockholm’u ziyaret edenlerin estetik duygularını harekete geçirmenin yanında ülkemizde de oldukça revaçta.

İskandinavların tasarım zekasına aşinayız ve günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün kökeni de özellikle İsveç’e dayanıyor; Tetra Pak’ın patenti de buna dahil, uzun IKEA kuyrukları da bu ürünlere yaklaşımımız yansıtıyor.

Stockholm gezilecek yerler açısından çok zengin! Stockholm’deki turistik yerleri gezdiniz, müze kültürlerine hayran kaldınız, bol bol “cinnamon bun” yediniz ve hala alışveriş için vaktiniz varsa, bir de bir kültürü tanımanın yerlilerin alışkanlıklarını gözlemlemekten geçtiğine inanıyorsanız, size kendinizi ve sevdiklerinizi şımartacak, İskandinav ruhunu yansıtan ve kullandıkça da size o hissi veren İsveç menşeili markalardan ve ürünlerden, Stockholm tasarım mağazalarından bahsedeceğim.

Stockholm Tasarım Mağazaları

Design Torget Konum

design torget
Design Torget

Şehrin en işlek lokasyonlarında şubelerini bulabileceğiniz; benim alışveriş yapmaktan, bazen de sadece bakınmaktan keyif aldığım, modern, tamamıyla İsveç bazlı tasarım ürünlerini, küçük dekorasyon objelerini, kullanışlı mutfak eşyalarını, İsveç’in ünlü kahve markalarından biri olan Johan Nyström’ü bulabileceğiniz konsept bir mağaza.

Instagram

Lagerhaus Konum

İskandinavların iç mimari konusunda başarılı olduğuna şüphemiz kalmadı. Mumlar, kış aylarında pencere önüne koydukları yıldız motifli aydınlatmalar dekorasyonun demirbaşları. Bu ürünleri, evle ilgili birçok ürünü, tatlı ajandaları Lagerhaus’ta bulabilirsiniz.

Instagram

Fjallraven Konum

Hepimizin Kanken çantalar dolayısıyla sıkça adını duyduğumuz bu marka outdoor ürünleriyle meşhur, ilginiz varsa Türkiye’de bulamadığınız ürünleri ve çantaların çeşitli renklerini temin edebilirsiniz.

Instagram

And Other Stories Konum

İskandinav ve parizyen estetik algısının güçlerini birleştirmesinden doğan bu konsept mağazada kendi üretimleri olan bakım ürünleri, hoş kokulu parfümler, kıyafetler, aksesuarlar ve bunun yanında diğer markalara ait çantalar bulabilirsiniz.

Instagram

Paradiset Konum

paradiset
Paradiset

Market gezmeyi seviyorsanız, burası kesinlikle kendilerinin de adlandırdığı gibi cennet! Organik ürünleriyle ünlü olmasının yanında, insanda yemek yapma isteği uyandıran raf düzeni ile diğer marketlerden sıyrılıyor. Farklı mutfakları seviyor veya mutfak kültürüne ilgili birini tanıyorsanız uğramalısınız.

İsveçliler sosları, bazı peynirleri tüp şeklindeki kaplarda satın alıyorlar. Hatta havyarı bile! Gelmişken kendilerinin de kabullendikleri, herkesin damak zevkine uymayacağını en başından vurguladıkları Kalles Kaviar’ı tatma fırsatı bulabilir, valizinize küçük veya büyük tüplerden birkaç tane atabilirsiniz, sırf ambalajı için bir şeyler satın alma alışkanlığınız varsa bu ürün gözünüzden kaçmayacaktır.

Websitesi

Sandqvist, Happy Socks, Monki ve Acne Studios bakabileceğiniz diğer markalar. Şimdiden iyi tatiller!

İlginizi çekebilir: Gezi Giz’i’den  Stockholm’de Neler Yapılır?