Maç izlerken ya da yoğun geçen bir mesai sonrası kendimizi ödüllendirmek için kokoreç, hamburger ya da sosisli yemek isteyebiliyoruz. Aşina olduğumuz tatları bazen de daha farklı yorumlarla denemeye yönelebiliyoruz. Tam da bu durumlar için yeni bir keşifle karşınızdayım! Alışılmışın dışında sokak lezzetleri arayanlar için adeta biçilmiş bir kaftan olan SUGO Street Food…

Konum

img_7127-kopyasi
SUGO Street Food| Fotoğraf: Pelin Zorlu

SUGO Street Food

Berkay Bey ve Nil Hanım tarafından işletilen SUGO Street Food, Kozyatağı’nda sakin bir lokasyonda konumlanmış, sokak lezzetleri konusunda sizi serüvene çıkaran bir mekan. Berkay bey, yeme içme sektörüne dair birçok farklı alanında edindiği tecrübelerini SUGO’ya aktarıyor. Mutfağın planlanmasından tutun da menünün tasarlanmasına kadar tüm süreçlerine hâkim olan Berkay Bey ve Nil Hanım şimdiden isimlerini duyurmaya başladılar.

SUGO Street Food, alışılmışın dışında sokak lezzetleri arayanlar için adeta biçilmiş bir kaftan. Buna ilaveten hem vejetaryen hem de vegan seçenekleri ile birçok farklı profildeki lezzetseverlere hitap ediyorlar. Biz hem eve paket servis olarak hem de Kozyatağı’na gidip bu güzel lezzetleri mekanında deneyimledik.

SUGO Street Food’un bahçesinde ve iç mekanında oturabiliyorsunuz. Açık mutfak olduğundan dolayı da pişirilen tüm yemekleri görebiliyorsunuz. Ayrıca ekip olarak da ilgililer, sizi tercihlerinize göre yönlendiriyorlar. Eve serviste ise özenli bir paketleme ile yemekleriniz dağılmadan ve sıcacık olarak size ulaşıyor.

Menüdeki her detay kesinlikle en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve aslında farklılıkları da burada açığa çıkıyor diyebilirim. Sos ve baharat kombinasyonlarında bir yandan Asya esintilerini, bir yandan da geleneksel tatlarımızı deneyimleyebiliyoruz.

Neler yediğimize gelecek olursak başlangıç olarak biz Coco-Balls tercih ettik. Sizde bununla başlayabilirsiniz. Coco-Balls, kokoreçin sadece ekmek arası bir lezzet olmadığını başka şekillerde de yenilebileceğini bizlere kanıtladı. Kuzu kokoreç toplarının üzerinde biber ve domates eşlikçisi ile benzersiz bir tat yakalanmış. Biz bu lezzeti oldukça inovatif bulduk.

Ve ikinci başlangıç olarak Kuzu Sosis var. Bu ufak ve tek lokmada bitirebileceğiniz kuzu sosis Antep fıstık rendesi ve Antep fıstıklı Ailoi sos ile taçlandırılmış. Antep fıstığı ve sosis gerçekten muazzam bir ikiliymiş, bunca zamandır haberimiz yokmuş.

Sırada ise falafel var. Falafelleri hem bakla hem de nohut ile hazırlıyorlar. Yanında muhammara ve kuru cacık ile servis ediliyor. Kuru cacık içerisinde bulunan farklı baharatların canlandırıcı etkisi falafelin tadını hafifletiyor.  Muhammara ve kuru cacıkla beraber farklı ve hafif bir falafel deneyimine hazır olun.

Falafel | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Hamburgerlere gelecek olursak. Evde Burger No: 1’i deneyimlerken, mekanda ise Burger No: 2’nin tadına baktık. Burger No: 1 hamburgerde yoğun bir et arayışında olanlar için efsane lezzetli. Birkaç günlük hazırlama aşamasından sonra tiftik kaburga eti, üstünde cheddar peyniri ve barbekü sos ile servis ediliyor. Bu arada eğer kaburga eti muhtemelen ağırdır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yerken ve sonrasında en ufak bir ağırlık hissetmedik. Hatta sonrasında keşke bir tane daha söyleseydik bile dedik.

Burger No: 2, dana ve kuzu etinden hazırlanan, Brioche ekmeğinin içine patlıcanlı mayonez, köftesinin ise erik sos ile taçlandırıldığı bir lezzet furyası. Bu burgeri de başarılı bulduk hatta erik sosun ete ne kadar yakıştığını öğrenmiş olduk.

Sıradaki lezzetimiz ise eşi benzeri bulunmayan bir sosisli… Bildiğiniz tüm sosisli sandviçleri unutun. Bir sebzeli sosis düşünün ve içinden Trakya’nın meşhur Saganaki peynirinin aktığını hayal edin. Bu sosislinin üzerinde tupturuncu bir aioli sosun aktığını ve ekmeğine ise biber reçelinin sürüldüğünü hayal edin. Normalde sosisli sandviç tercih etmeyenler Saganaki Peynirli Dana Sosisi yedikten sonra fikrini değiştirebilir.

Son olarak İstanbul’da yediğimiz ve tartışmasız en güzel Cannoli’den bahsetmek istiyorum. Cannoli’nin sırrı Alaçatı’dan tedarik edilen lor peyniri dolgusu ve üzerinde gelen Lotus Biscoff sosu ve rendelenmiş Toblerone’da saklı. Çıtır bir şekilde servis edilmesine rağmen yerken ağızda yumuşacık bir kıvama dönüşüyor. Hafif ve bir o kadar da lezzetli…

Cannoli | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Benzersiz sokak lezzetlerine özlem duyanlar muhakkak SUGO Street Food’a bir şans vermeliler. Bir sonraki ziyaretimizde vegan ve vejetaryen seçeneklerini de deneyeceğiz. Lezzetle ve sevgiyle kalın…

Kapak Fotoğrafı: Instagram @chloenoir.agency

İlginizi Çekebilir: Esra Kaya’dan Aralık Moda