İşi ile evi birbirine uzak olan ve her gün yolda en az 3 saat geçiren biri olarak yolda vaktimi verimli geçirmenin bir yolunu bulmalıydım. Tam bu sırada, podcastler imdadıma yetişti! Yolda dinlediğim podcastler ve izlediğim programlardan işinize yarayabilecek minik bir liste hazırladım. Hadi gelin, program ve podcast önerileri listemin ayrıntılarına bakalım!

Podcast Önerileri
Podcast ve Program Listem | Fotoğraf: Unsplash / Jonathan Velasquez

Podcast ve Program Listesi

Nilay Örnek ile Nasıl Olunur?

Şu sıralar en çok dinlediğim podcastlerden biri, Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur” adlı programı. Aynı zamanda bir gazeteci olan Nilay Örnek, bu programda alanında başarılı olan kişilere işleriyle ilgili sorular yöneltiyor ve program daha çok sohbet havasında geçiyor. Katılımcıların yelpazesiyse oldukça geniş.

Nilay Örnek ile Nasıl Olunur
Nilay Örnek ile Nasıl Olunur | Fotoğraf: nilayornek.com

Şimdiye kadar; çizer Emrah Ablak’tan, yönetmen İlker Canıklıgil’e, koku uzmanı Vedat Ozan’dan oyuncu İbrahim Selim’e kadar birçok konuğu oldu. Bu program sayesinde, sevdiğiniz ve takip ettiğiniz kişiler ile ilgili yeni bilgiler öğrenebilir veya yeni kişilerle tanışıp onları takip etmeye başlayabilirsiniz. Mesela ben Mert Fırat’ın bir zamanlar ney çaldığını bu programda öğrendim! Bölümlerin süresi 50 dk ile 1.5 saat arası değişiyor. Şimdilik 37 bölüm var ve her geçen gün bölüm sayısı artıyor. Umarım uzun soluklu bir proje olur.

Mesut Süre ile Rabarba

Mesut Süre ile Rabarba
Mesut Süre ile Rabarba | Fotoğraf: podcast.apple.com

Yolda eğlenceli zaman geçirmek ve zihin boşaltmak için birebir program: Rabarba! Mesut Süre, yıllardır yaptığı bu programda genellikle 2 konuk ağırlıyor. Bu konuklar da genel anlamda komedi dünyasından veya bu dünyaya yeni adım atmış kişilerden seçiliyor. Programın bir sorusu oluyor ve bunun üzerine konuşuluyor. Bu sorular “Hayat standardının yüksek olduğunu nasıl anlarsın?”, “Hangi ortamda ne yaparken geriliyorsun?” gibi eğlenceli ve dinleyicilerden gelen cevaplarla daha da eğlenceli hale gelen sorular. Mesut Süre’nin aynı zamanda Youtube’da yürüttüğü bir ilişki testi projesi var. Bu programa çiftleri davet ediyor ve onlara ilişkileri hakkında sorular soruyor. Eğer kötü bir gün geçirdiyseniz ve biraz gülmeye ihtiyacınız varsa kaçırmayın derim.

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile İlk Sayfası
Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile İlk Sayfası | Fotoğraf: medyascope.tv

Bu programa her bölüm farklı bir yazar konuk oluyor. Sunucularımız, yazarların bir kitabının ilk sayfasını sesli kitap sisteminden dinleterek programa başlıyorlar ve sonrasında yazarlarla sohbet şeklinde sürüyor program. Edebiyat severlerin özellikle kaçırmaması gereken bu programda yazarlar hakkında yeni şeyler öğrenebilir ve yeni kitaplar keşfedebilirsiniz. Program toplamda 26 bölümden oluşuyor.

Ekşi Sözlük ile Buyrun Benim

Ekşi Sözlük ile Buyrun Benim
Ekşi Sözlük ile Buyrun Benim | Fotoğraf: YouTube.com

Bu programda, tanınmış kişiler ekşi sözlük yazarlarının sorularını yanıtlıyor veya yorumlarını okuyor. Ünlü siyasetçilerden tiyatroculara, gazetecilerden sosyal medya ünlülerine kadar yine çok çeşitli profillerle program yapılıyor. Bölümlerin süre ortalaması 5 dakika ile 15 dakika arasında değişiyor. 

Yekta Kopan ile Noktalı Virgül

Yekta Kopan ile Noktalı Virgül
Yekta Kopan ile Noktalı Virgül | Fotoğraf: YouTube.com

Hem müzik dünyasından hem de sinema tiyatro gibi alanlardan çok çeşitli kimselerin bir araya geldiği bu program aslında daha çok söyleşi niteliğinde ilerliyor. Bölümler genellikle ortalama 25 dakika sürüyor. 

Emrah Safa Gürkan ile Olmaz Öyle Saçma Tarih

Emrah Safa Gürkan ile Olmaz Öyle Saçma Tarih
Emrah Safa Gürkan ile Olmaz Öyle Saçma Tarih | Fotoğraf: YouTube.com

Emrah Safa Gürkan’ın, tarihçi ve yönetmen İlker Canıklıgil ile Olmaz Öyle Saçma Şey adlı bir programı daha var. Olmaz Öyle Saçma Tarih ise bu programın tarih ile ilgili versiyonu. Program soru-cevap şeklinde ilerliyor ve tarih alanında doğru bilinen yanlışlar ile ilgili konuşuluyor. Özellikle tarihe ilgi duyanların keyif alabileceğini düşündüğüm bir program. 

Tüm bu podcast ve programları Spotify, Youtube gibi platformlar sayesinde artık çevrimdışı olarak da dinleyebildiğiniz için yolda geçireceğiniz zamanı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Böylece trafikte takılsanız bile, yeni şeyler öğrenebileceğiniz anlar yaratmış olursunuz. Sanırım bu da yaşadığımız bilgi çağının bize kazandırdığı en güzel şeylerden! 😊

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Gery Wibowo

İlginizi çekebilir: Eser Altınkaya’dan Türkçe Podcast Önerileri