Yollara düşmek en vazgeçilmez yaşam pratiklerimizden biri oldu. Bir yılın güzelliği ve gelecek günlerin motivasyonu hep orada olmanın heyecanı ile gürleşti. Hikayeleştirdiğimiz anlar dost meclislerinde tekrarlarıyla yarışırcasına keyifle paylaşıldı, çoğaldı. Kendimizi ifade ediş araçlarımızdan birine dönüşen seyahat tercihlerimiz ile mesaisi artan ön hazırlıklarımızda nice planlar yapıldı. Daha önce gitmişlerin ayak izlerinden takip ettiğimiz trendy durakları kendi sokaklarımız ile harmanlayıp o biricik hikayeleri yeniden yeniden kurguladık. İtiraf edelim hepimiz çok keyif aldık. 🙂 Use It Europe tam da bu noktada, eksik kalan yanlarımıza işaret ediyor.

Harita
Harita | Fotoğraf: Unsplash / niklas_hamann

Yıllar evvel Brüksel’de bir kafede denk geldiğim ve sayesinde Belçika şehirlerinde keyifle gezindiğim Use It Europe haritaları seneler içinde vazgeçilmez bir kaynağa dönüştü benim için. Us It Maps, gönüllü genç lokaller tarafından hazırlanıp ücretsiz olarak dağıtılıyor. Temelde küçük Avrupa şehirlerinden oluşan ve her geçen gün zenginleşen listesi ile yeni nesil gezginlere lokaller eşlik ediyor.

Use It Maps Belçika
Use It Maps Belçika | Fotoğraf: use-it.travel

Use It Europe Nedir?

Use It Maps, 70’lerin hippie rüzgarında low-budget genç gezginler için ilk defa Kopenhag’da info-desk şeklinde ortaya çıkmış ve sonraları varoluş amacı değişmeden Norveç, Hollanda ve Belçika’ya yayılan benzer insiyatifler oluşturmuş. İlk haritalaşması ise 2005’te Belçika’nın dinamik şehri Ghent’te başlamış ve hızlıca popülerleşmiş. 2008’de ise “Use It Europe” genç lokallerin gönüllü olarak bir araya geldikleri ve kendi haritalarını yaptıkları uluslarası bir platforma dönüşmüş. Kopenhag’da hazırlanıp “Huset” adlı gençlik merkezinde dağıtılan bu cep haritaları zamanla gezginlerin kalbini kazanmış ve adını da “use it” şeklinde yanlış telaffuzundan almış.

Use It Maps Ghent
Use It Maps Ghent | Fotoğraf: use-it.travel

“Peki neden bu kadar seviliyor?” derseniz, seyahat uygulamaları içinde, tamamiyle yerlisinden tavsiyeler ile ticari bir amacı olmadan gönüllü olarak hazırlanması ve birbirinden güzel çizimleriyle göz alıcı olması sebebiyle diyebilirim. Üstelik bu cep haritalarını kafelerden alarak ya da online olarak ücretsiz kullanabiliyorsunuz. En sevilesi yanlarından biriyse kentleri, bölgeleri ve yürüyüş rotalarıyla ayrıntılı bir şekilde anlatıyor olması.

“Use It Europe haritalarına nereden ulaşabilirim?” derseniz de, elinizde, kendi bastığınız haritanızla gezmek için websitesine göz atabilir ya da tüm şehirler tek bir uygulama ile cebimde olsun derseniz app‘i telefonunuza indirebilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Simon Migaj

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Tek Başına Seyahat