Viski tadımı nasıl yapılır sorusunu cevapladığım yazımda görme, koklama ve tat alma duyularının her birinin kullanıldığı bu süreçle ilgili birçok ipucu vermiştim. Bugünse viski tadımının her aşamasında büyük önem taşıyan bir araçtan bahsedeceğim: Viski bardakları! Tabii ki herhangi bir bardak kullanmak viskinin tadını çıkarmaya engel değil; fakat viski tadımı için özel olarak tasarlanmış bir viski bardağı kullanmanız tadım deneyiminizi çok daha anlamlı kılacak. Üstelik viski bardakları birçok farklı çeşit ve tasarıma sahip…

Viski bardağı denildiğinde birçoğumuzun aklına oldukça basit bir tasarım geliyor aslında. Ağır bir tabana sahip, kalın, kısa ve silindirik bu bardaklara tumbler adı veriliyor ve dünyanın en yaygın olarak kullanılan viski bardakları bunlar. Ama aslında tumbler‘ların viski tadımı için ideal bardaklar olduğunu söylemek güç. Bu bardaklar ağızları geniş olduğu için kokuyu içinde hapsetmekte pek başarılı olmasalar da, en basit ve en sevilen viski bardakları olduğundan, tadım dışı zamanlar için her eve lazım!

Viski tadımları için en uygun, en tercih edilen bardakların ilk özelliğinin ne olduğu konusunda ilk ipucunu vermiş oldum aslında. Ağızları gittikçe daralan bardaklar, kokuyu ve aromayı içlerine hapsedebiliyor. Birçok uzmana göre tadımlar için ideal viski bardağı, adını İskoçya’daki üreticiden alan Glencairn bardağı. Laleyi andıran şekliyle bu bardağın alt kısmı geniş, yukarıya doğru daralıyor ve ağız kısmında yine biraz açılıyor. Bardak söylediğim gibi daralarak kokuyu ve aromayı içine hapsediyor, geniş kısmına bakarak viskinin rengi ve kıvamı değerlendirilebiliyor, açılan ağzı sayesinde de yudumlaması kolaylaşıyor. Bardağın şekli viskiyi bardakta döndürerek yapısını, rengini ve kıvamını gözlemek için de oldukça uygun.

Ayaklı lale bardaklar, snifter bardaklar, ya da (adını İspanyol şeri bardaklarından alan) copita stili bardaklar, birbirine çok benzeyen bardak çeşitleri ve ortak özellikleri lale şeklinde ve farklı uzunluklarda ayaklara sahip olmaları. Şarap kadehleriyle karıştırılsa da, bu tür bardaklar genelde şarap bardaklarına kıyasla daha kısa ayaklı ve ağızları yukarıya doğru daha fazla dar oluyor. Bardakların ayaklı olmasının amacı, daha aşağıdan tutulabilmesi ve içen kişinin elinin (ve elindeki olası yabancı kokuların) mümkün olduğunca burundan uzak tutulması. Viski tadımı için koku alma duyusunun ne kadar önemli olduğunu söylemiştim, değil mi?

Viski tadımı için özel tasarlanmış, son teknoloji bir bardak olarak bilinen NEAT bardağı, aslında bir cam fabrikası hata sonucunda tesadüfen tasarlanmış! NEAT’in açılımı Naturally Engineered Aroma Technologyyani doğal olarak tasarlanmış aroma teknolojisi. Ağzı oldukça geniş olan bu bardak, alkolün buharlaşmasını hızlandırırken, bir yandan da dar boğazı sayesinde aromayı içeriye hapsediyor. Viskiyi yudumlarken ise yine geniş ağzı sayesinde koku dağılarak burnunuza ulaşıyor. NEAT bardağının özellikle ilk kez tadılacak viskilerdeki gizli aromaları keşfetmek için ideal olduğunu söyleyebilirim.

Viski kokteylleri içmekten zevk alıyorsanız, tumbler bardakları kullanabileceğiniz gibi highball bardağını da kullanabilirsiniz. Daha uzun ve daha geniş bir tumbler diyebileceğimiz bu bardakların görünümü su bardağına da yakın oluyor. Highball, bol miktarda buz almaya da müsait oluyor.