Her konuda olduğu gibi, viskiye olan bilginizi geliştirmek için de okumak şart! Kendini ve yazarlık kariyerini viski kültürüne adamış birçok yazar, viskiye dair temel bilgileri ve uzmanlık gerektiren detayları viski hakkındaki kitaplarda topluyor. Viskiyle bilginiz her ne kadar olursa olsun bu yazımdaki kitaplardan birini ya da birkaçını edinmek isteyeceksiniz. Aralarında, salondaki sehpanızın üzerinde karıştırılmayı bekleyecek şık kitaplar da var, tadım notlarınızı uzmanlarınkiyle karşılaştırmanızı sağlayacak detaylı kaynaklar da… İşte viski hakkında kitap önerileri:

viski kitaplari
Fotoğraf: bustle.com
viski hakkında kitap önerileri – 1001 whiskies

Öncelikle viski tatmaya, viski kültürü hakkında okumaya ve kendini bu konuda geliştirmeye yeni başlayanlarla başlayayım. Hem görsel birer rehber olarak sizi tatmin edecek hem de en temek bilgileri içeren birkaç olmazsa olmazla… Sinemadan müziğe, seyahatten edebiyata birçok konuda uzmanların hazırladığı listelerden oluşan Ölmeden Önce… serisini bilirsiniz. Bu seri viski tutkunlarını da düşünmüş ve Dominic Roskrow, 1001 Whiskies You Must Try Before You Die kitabında, ölmeden önce tatmanız gereken 1001 viskiyi sıralamış. Daha az sayıda önerinin yer aldığı ama hem içerik hem de görsel anlamda en az onun kadar doyurucu bir diğer kitap Charles MacLean’in Great Whiskies kitabı. Eğer bölge ve ülke özelinde bir viski ansiklopedisi, bir viski atlası arıyorsanız ise size Gavin Smith’in Whisky Opus ve Charles MacLean’in World Whisky: A Nation-by-Nation Guide to the Best kitaplarını önereceğim.

viski hakkında kitap önerileri – the whiskies of ireland

Gelelim The Irish Spirit’in viski kitapları alanına nasıl yansıdığına… Benim gibi öncelikli tercihiniz İrlanda viskileriyse bu alanda özellikle önereceğim kitaplar da var. Peter Mulryan’ın The Whiskeys of Ireland kitabı, viskinin gerçek evi olan İrlanda’nın viski tarihini ve ürettiği viskileri uzun uzun anlatıyor. Dört yazarın (S. Muldoon, J. McGarry, T. Herlihy ve C. Kelly) ortak çalışması From Barley to Blarney: A Whiskey Lover’s Guide to Ireland ise İrlanda’yı bir damıtımevinden diğerine geziyor. Son olarak, birazdan çok daha detaylı bir şekilde bahsedeceğim ünlü viski yazarı Jim Murray’in Classic Irish Whiskey kitabını da okunacaklar listenize ekleyin. Bu üç kitapla, oturduğunuz ve okuduğunuz yerden kendinizi Dublin’deki The Irish Whiskey Museum’a ışınlanmış gibi hissedeceksiniz!

viski hakkında kitap önerileri – jim murray

Viski konusunda ileri düzeyde olduğunuzu hissediyor ya da kendinizi bu konuda ciddi bir şekilde geliştirmek istiyor, artık viski tadımı nasıl yapılır sorusunun cevabını adınız gibi biliyor ve düzenli olarak viski tadımlarına katılıyorsanız, çok daha ciddi okumalar yapmaya hazırsınız demektir. Kısacası eğer resimli, size viski kültürünün inceliklerini fotoğraf ve çizimlerle anlatacak bir kitap arıyorsanız; aradığınız kitap bu paragrafta değil. Örneğin Jim Murray’s Whisky Bible: Dünyanın en ünlü viski yazarlarından biri olan Jim Murray, her yıl 1000’den fazla viski tatmayı başarıyor ve tüm bunları her yıl yeni bir edisyonunu yayınladığı bu rehberde topluyor. Her yıl yeni edisyonunu edinmeniz ve viski tadarken danışmanız gereken öncelikli kaynaklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bir diğer önerimse Charles MacLean’in Whiskypedia’sı olacak. Tadım notlarındansa damıtımevi odaklı bir kitap olan Whisypedia, damıtımevlerinin tarihini, onlarla özdeşleşmiş isimleri ve çalışma prensiplerini inceleyen bir ders kitabı niteliğinde.

viski hakkında kitap önerileri – a table

Son olarak viskinin biraz ötesine geçmek, viskiyi sadece viski olarak tatmaktan fazlasını yapmak isteyenler için iki öneride bulunayım: Brian van Flandern’in Whisky Cocktails kitabında, viskili kokteyl önerileri ve tarifleri bulacaksınız. Martine Nouet’in À Table: Whisky from Glass to Plate adlı yemek kitabı ise viski mutfağı konusunda önemli kaynaklardan biri. Kitapta çorbalardan tatlılara viskili tarifler, eti viski kullanarak nasıl marine edebileceğinizden hangi viskiyi hangi yemekle eşleştirmek gerektiğine dair notlar ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Ama özellikle uyarmak isterim ki kitap için özel çekilmiş fotoğraflar karnınızı acıktıracak!

İyi okumalar ve Sláinte!