Affogato, İtalya’da ortaya çıkmış olan bir kahve türü. Bir fincanın içine İtalyan dondurması anlamına gelen “gelato” ve üzerine sıcak “espresso” dökülmesiyle yapılıyor. Affogato’nun sözlükteki anlamına baktığımızda “boğulmak” olarak çevirildiği görülüyor. Dondurmanın üzerine dökülen sıcak espresso’yla beraber dondurma yavaş yavaş eridiği için böyle bir isim almış. Aslında İtalyan kökenli bu kahve türü tüm zıtlıkları da beraberinde sunuyor. Bir yandan dondurmanın soğukluğu ve tatlılığı, diğer taraftan ise espresso’nun acılığı ve sıcaklığı… 

Affogato
Affogato | Fotoğraf: heraldnet.com

Affogato Nedir?

Affogato yaz mevsiminde sıkça tüketilen bir içecek türü. Hemen hemen herkes tarafından bilinse bile kahvenin temeli İtalya olduğu için kendi ülkemizde aynı lezzeti yakalamak biraz zor olabilir. Bu kahvenin kendine özgü püf noktaları mevcut:

_Orijinalinde vanilyalı gelato kullanılıyor. Gelato yerine bizim ülkemizde bizim kendi dondurmalarımız tercih edildiği için tadı ve aroması elbette değişebilir. Aynı zamanda başka dondurma tercih edenler olabilir ancak orijinalinde sadece vanilyalı dondurma yer alıyor.

_Diğer püf noktalardan biri de espresso miktarını dengede tutmak. Espresso sert bir kahve olduğu için miktarını ayarlamak oldukça mühim. Espresso ne kadar iyi olursa affogato da o kadar iyi oluyor. İnce çekilmiş kahve espresso’nun tam kıvamına gelmesini sağlıyor. Bu noktada kahvenin kalın çekilmiş olmaması gerekiyor. 

_Affogato lezzet anlamında da farklılıklar sunduğu gibi tüketilmesinde de bazı farklılıkları bünyesinde bulunduruyor. İki farklı şekilde tüketilebiliyor: İlk olarak dondurmanın erimesi beklenip daha sonra içilebiliyor ya da bir tatlı kaşığı yardımıyla dondurma yeniliyor ve o şekilde içeceğin keyfi sürülebiliyor. Burada tercih tamamen size ait diyebilirim.

Her yönüyle zıtlıkları içinde barından içecek tüm bu zıtlıklarıyla adeta bizlere lezzet şöleni sunuyor. 

Affogato Tarifi

Yapılışı da bir o kadar pratik olan bu kahve türünü evlerimizde kolaylıkla deneyebiliriz. Gereken malzemeler 1 top vanilyalı dondurma ve 1 ya da 2 shot espresso. Bazen likör ile de karıştırılıyor. Hem malzeme bakımından hem de yapılışı bakımından oldukça zahmetsiz. (1 bardak = 240 kalori)

Yapılışı:

  • İlk olarak espresso’yu hazırlamamız gerekiyor. Kahveyi espresso makinesinde ya da imkanınız yoksa bir bardak sıcak suda bile demleyebilirsiniz.
  • Daha sonra kahvenin sunumunda kullanacağımız fincanın içerisine 1 top vanilyalı dondurma ekliyoruz.
  • Ve son olarak dondurmanın üstüne hazırlanan sıcak espresso döküyoruz.
  • Eğer arzu ederseniz tüm malzemenin üzerine çikolata ya da istediğiniz sosu ekleyebilirsiniz.

Keyifli sohbetlerinize eşlik etmesi dileğiyle…. Afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Hürriyet

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Kahve Çeşitleri