Son yıllarda animasyon filmler, özellikle de Wall-e ve Inside Out gibi daha olgun Pixar filmleri sayesinde bu türün sadece çocuklara hitap ettiği önyargısı kırılmaya başladı. Ama aslında düşünürseniz, bundan 20-30 yıl öncesinde, yetişkinleri televizyon karşısına kitleyen bazı animasyon diziler çocukları hedeflemiyordu bile! Evet, konumuz The Simpsons, South Park, Family Guy gibi diziler… Bugünlerde Netflix animasyon dizileri sayesinde sayıları her geçen gün artıyor. Siz de bu önerilerimizi bir an önce listenize ekleyin ve daha fazla geç kalmadan Bojack’le, Andrew’la, Rick ve Morty’le ya da Murphy ve Belcher aileleriyle tanışın!

En kaliteli dizi deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Bojack Horseman | 2014 - ...
Bojack Horseman | 2014 – …

Netflix Animasyon Dizileri

Bojack Horseman | 2014 – …

Bojack Horseman, 90’lardaki bir sitcomla aşırı ünlense de günümüzde hem ününü kaybetmeye başlamış hem de formdan düşmüş bir Hollywood yıldızı; Bojack Horseman, depresyonun eşiğinde bir at! İnsanların ve (konuşan) hayvanların farklı türler olarak bir arada, iç içe yaşadığı ve hayatın her alanını birlikte paylaştıkları alternatif bir evrende, ama bildiğimiz Amerikan film ve dizi endüstrisinin merkezi Hollywood’da geçiyor. Kişisel travmalarının psikolojisinde açtığı yaralar ve başkalarının hayatında bizzat kendi sebep olduğu travmaların bedelleri arasına sıkışıp kalmış bu orta yaşlı atın yaşadıkları sizde hem psikoterapi etkisi yaratacak hem de gerek Hollywood referanslı esprileri gerekse hayvanlar dünyasına referanslı şakalarıyla sizi çokça güldürecek.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.5/10

Big Mouth | 2017 – …

Big Mouth‘un Andrew’u, büyüme sancılarını en şiddetli şekilde yaşayan bir ergen. Üstelik animasyon bir karakter olmasına rağmen bu sancılar oldukça gerçek, hayatın içinden ve yer yer trajikomik. Aşkı, cinselliği, isyanı, küfretmenin cazibesini ve daha birçok şeyi sizin kahkahalarınız eşliğinde keşfeden Andrew ile birbirlerine karşı hislerini saklayamayan arkadaşları Nick ve Jessi’nin maceralarının perde arkasında – hem seslendirme kadrosunda hem de yazar kadrosunda – birçok ünlü komedyen yer alıyor.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.1/10

Disenchantment | 2018 – …

Bir masal diyarında yaşayan Prenses Tiabeanie, peri masallarından tanıdığınız o prenseslere hiç mi hiç benzemiyor. Birincisi, kendisinin prenslerle evlenmek gibi bir hayali yok. İkincisi, kendisi oldukça küfürbaz ve alkolik bir genç kadın. Peri masallarından alışık olduğumuz o dünyada geçse de oyunu kesinlikle kurallarına göre oynamayan Disenchantment‘ta ‘Bean’e Elfo adında saf ve çılgın bir elf ve Luci adlı kişisel şeytanı eşlik ediyor. Modern zamanlara uygun bu masalın yanında, Shrek‘in dünyası çok tozpembe kalır!

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 7.2/10

F Is for Family | 2015 – …

Murphy ailesiyle 1970’lerin ABD’sine gitmeye hazır mısınız? Nefret ettiği bir işte çalışan Frank, toplumun ondan beklediği güleryüzlü anne ve eş olmaya çalışan Sue ve biri öfkeyle dolu, rock & roll sevdalısı ergen, biri ‘ortanca çocuk bunalımındaki’ ortanca çocuk, diğeri ise küçük bir kız olmaktan çok uzak olduğu düşünülen bir kız olan üç çocukları… F Is for Family, seksistliğin ve homofobinin normal kabul edildiği, sigaranın sağlığa zararlı olmadığı ve kadınların ev işi yapmak için yaratıldığının düşünüldüğü o Mad Man yıllarında sıradan bir ailenin hayatına tanık edecek sizi. Tabii her şey basit ve sıradan değil; zira başlıktaki o F’nin sadece family için olmadığını tahmin ediyorsunuzdur…

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.0/10

Diğer Animasyon Diziler

Rick & Morty | 2013 – …

Futurama‘nın vedasıyla aynı yıl, uzayda galaksilerarasında dolaşan bir takım fikri, biraz form değiştirmiş ve Rick & Morty girmişti hayatımıza. (Üstelik (çıkmasını isteyen olmamakla beraber) çıkmak da bilmiyor, çünkü dizi 2018’de tam 70 bölüm birden yenilendi!) Dizi adını, çılgın biliminsanı Rick ve zeka seviyesi onunla ters orantılı olsa da duygusal zekası bir hayli yüksek torunu Morty’den alıyor. İkili sadece galaksilerarası değil boyutlararası yolculuklar da yaparak akla hayale sığmayacak yaratıklarla muhattap oluyor, her bölümde kendilerini farklı tehlikeler içinde buluyorlar. Farklı boyutlardaki kendileriyle de bir hayli içli dışlı olan Rick ve Morty’nin bol esprili, yer yer mide bulandırıcı ama daima eğlenceli maceralarını takip etmeye bir an önce başlamalısınız!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.3/10

Bob’s Burgers | 2011 – …

Sizi Belcher ailesiyle tanıştıracak Bob’s Burgers, lezzetli hamburgerler yapmak konusunda oldukça başarılı Bob Belcher ve onun burgerlerini satmak konusunda felaket derecede başarısız ailesinin maceralarını anlatıyor. Aileyi bir arada tutabilecek son şey olan bu işletme her geçen gün Jimmy Pesto’nun rakip restoranına müşteri kaybederken, Belcher ailesi sadece rakipleriyle değil, birbiriyle de daimi bir mücadele içinde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Robot Chicken | 2001 – …

Stop-motion tekniği üzerine kurulu olmasıyla tüm diğer animasyon diziler ile farklılaşan Robot Chicken, aklınıza gelebilecek her türlü oyuncağı kullanan, her türlü çizgi roman ve popüler filme referans veren bir pop kültür cenneti adeta. Oyuncakların canlandığı kısa skeçlerden oluşan dizinin adı 60’a yakın öneri arasından seçilmiş ve aslında dizinin yaratıcılarının sevdiği bir Çin restoranının menüsündeki yemeklerden birinin adıymış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Futurama | 1999 – 2013

En basit deyişle “uzayda geçen The Simpsons” olarak tanımlayabileceğimiz Futurama, söz konusu diziyle aynı yapımcılara ve yaratıcılara sahip olduğu için birbirlerini gerçekten de çok andırıyor. Fakat Futurama, hem gelecekte hem de evrenin farklı noktalarında geçiyor. 1999 yılında yanlışlıkla kendini donduran Philip J. Fry, 2999 yılında uyandığında dünyanın bambaşka bir yere dönüştüğünü fakat insanların gündelik dertlerinin pek de değişmediğini fark ediyor. Galaksilerarası bir kargo şirketinde işe giren Fry’ın uzaydaki maceralarında ona kargo gemisinin kaptanı tek gözlü uzaylı Leela ve ağzıbozuk, en az insanlar kadar seks meraklısı bir robot olan Bender eşlik ediyor. Animasyon diziler arasındaki ilk göz ağrılarımızdan olan Futurama, 2013’te sona ermişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

The Simpsons
The Simpsons

Ve tabii artık klasikleşmiş, yetişkinlere yönelik animasyon diziler de her zaman aklımızda. Hangimiz çocukken ya da ergenlikte ailemizden gizli South Park, The Simpsons veya Family Guy açmaya çalışmadık ki? Neyseki Colorado’da işe yaramaz insanlarla dolu, hayra alamet bir şeyin olmadığı kasaba South Park’taki çocuklar Eric, Kenny, Kyle ve Stan ya da tuhaflıklarla dolu iki aile, Springfield’dan Simpson ve Rhode Island’dan Griffin ailesinin fertleri bir yaş dahi büyümezken biz büyüdük de, artık özgürce izleyebiliyoruz bu dizileri. Üstelik South Park ve Family Guy 20, The Simpsons ise tam 30 yıldır kesintisiz devam ediyor! Politik taşlamalarıyla, küfürleriyle, cinsellik içeren şakalarıyla hayatın içinden olduğu kadar eleştirel boyutu da olan bu diziler bizi sadece güldürmeye değil, daima gündemle ilgili düşünmeye de yönlendiriyor.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri