Bled kasabasında yer alan küçük bir göl ve ortasında küçük bir ada… Göl kenarında dik bir yamaca inşa edilmiş bir kale ve gölü çevreleyen yemyeşil tepeler… Sadece bu tasvir bile ilgi çekiciyken bir de gördükten sonra Bled hakkında olumlu düşünmemek mümkün değil. Burayı özel kılan konulardan bir tanesi de havasında romantizm rüzgarlarının esiyor oluşu. Görsel olarak bu izlenimi yaratmasının ötesinde Bled’e atfedilen romantizm vurgusuna göl kıyısında yürürken birçok şekilde rastlıyorsunuz. Bled turistik bir bölge. Göl ve etrafındaki yürüyüş parkuru doğal güzellik anlamında tatmin edici, ancak bir doğa harikası arıyorsanız adres kesinlikle Bohinj Gölü. Bled’e nazaran bakir ve daha sakin. Etrafında yürürken nefes kesici görüntüler sizi bekliyor ve iç huzurunuzu bulabileceğiniz ender yerlerden bir tanesi olacağına eminim.    

Bled ve Bohinj: Doğayla İç İçe Romantik Bir Rota
Bled ve Bohinj: Doğayla İç İçe Romantik Bir Rota

Bled Konum

Bled Gölü ve Adası

Bled, Ljubljana’ya yaklaşık bir buçuk saat mesafede küçük bir kasaba. Ljubljana’dan direkt otobüsle ya da Bled’e on dakika mesafedeki Lesce kasabasına trenle gelebilir ve otobüsle aktarma yapabilirsiniz.

Bled Gölü ise, çevresini 1.5-2 saatte rahatlıkla dolaşabileceğiniz küçük bir göl. Ortasında yer alan adaya gondol benzeri sandallarla geçip adada yer alan kiliseyi görebilirsiniz. Gölü ve adayı daha yüksekten görmek isterseniz ise iki alternatifiniz var. İlki bir seyir tepesi olan Osjtrica’ya çıkıp uzaktan gölü seyretmek, güzel fotoğraflar çekmek.  İkincisi ise Bled Kalesi’ne çıkıp göl ve ada manzarasını doya doya izlemek!

Gölün etrafı yemyeşil tepelerle ve ağaçlık alanlarla dolu. Slovenyalılar her mevsim güzel olan Bled’in sonbahar başlangıcında, etrafa hakim olan renk yeşilden yavaşça sarıya döndüğünde oldukça romantik olduğunu belirtiyorlar. Sevgilisine güzel bir sürpriz yapmak isteyenlere veya romantik bir tatil geçirmek isteyenlere Bled ve çevresini tavsiye ederim.

Bled Kalesi Konum

Bled Kalesi

Bled Kalesi, göl kenarındaki yüksek bir yamacın üzerine inşa edilmiş. Tarihi Orta Çağ’a kadar dayanıyor. Göl kıyısından tırmanarak da çıkabilirsiniz ama yorulmayayım derseniz merkezden kalkan otobüslerle birkaç dakikada kaleye ulaşabilir, inişte ise ağaçların arasından kıvrılarak inen patika yoldan göl kıyısına inebilirsiniz. Kalenin içinde küçük bir müze, seyir terası, restoran bulunuyor. Ama en önemlisi kalenin göl ve adayı fotoğraflayabileceğiniz çok güzel bir konumu var. Bununla birlikte göl seviyesinden Bled Kalesi’nin görüntüsü oldukça güzel ve benim Bled çevresinde en çok hoşuma giden şeylerden biri göl kenarında yürürken sık sık kaleye bakmak ve onu fotoğraflamak oldu.

Vintgar Gorge Konum

Vintgar Gorge

Bled’e yaklaşık 15 dakika mesafede yer alan Vintgar Gorge, bir vadi. Bu vadi boyunca akan bir nehir ve küçük şelalelerden meydana gelen bir yer konumunda. Bir ucundan diğerine yürümek yaklaşık 30 dakika sürüyor olsa da, kalabalık bir zamanda gittiğinizde bu süre 1 saati bile geçebilir. Muğla’daki Saklıkent Kanyonu’nun girişindeki gibi dar tahta köprü ve yürüyüş yollarında ilerliyorsunuz ancak burada bazı yerler daracık ve iki kişi bile geçemediği için karşıdan gelenlerin geçmesini beklemek zorundasınız. Dolayısıyla bu güzel yerin tadını çıkarmak için buraya sabah erkenden gitmenizi öneririm. Bled’den buraya shuttle taksilerle ya da Union durağından geçen ring otobüs hattıyla ulaşabilirsiniz. Ulaşım alternatifleri biraz kısıtlı olduğu için iyi bir planlama yapmanızı öneririm.

Bled ve çevresini bir günde rahatlıkla gezebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Eğer seyahatinizde ekstra bir gün varsa mutlaka görmeniz gereken yer Bohinj Gölü olmalı. Benim Slovenya seyahatimde en çok sevdiğim ve etkilendiğim yer burasıydı.

Bohinj Gölü Konum

Bohinj Gölü

Bled’den yaklaşık yarım saat uzaklıkta yer alan bu buzul gölü, Julian Alpleri’nin eteğinde yer alıyor. Etrafında yükselen dağların arasında yer yer turkuaz, yer yer koyu mavi renginde olan gölü seyretmek bile huzur verici. Gölün etrafını birkaç saatte gezebilirsiniz. Ancak benim önerim güney kısmını yürümemeniz çünkü yürüyüş yolu gölün hemen dibinde değil de, asfalt yolun kenarında. Dolayısıyla Bohinj Gölü’ne eğer otobüsle geldiyseniz Göl durağında (Ribcev Laz kasabası) inip göl kenarındaki köprü, kilise ve bölgenin simgesi keçi heykelini gördükten sonra gölün kuzey kısmındaki yürüyüş yolundan Ukanc kasabasına kadar olan kısmı dura dura, hatta belki bazı yerlerde göle girerek, yaklaşık 2.5-3 saatte bitirebilirsiniz. Bu arada yürüyüşe alternatif bisiklet opsiyonu da bu göl ve çevresi için oldukça makul bir seçenek, her ne kadar kuzey kısmındaki patika kısımlarda yer yer bisikletle zorlansanız da tüm göl çevresini bisikletle keşfetmek de keyifli olacaktır.

Bohinj Gölü’nün etrafında gezerken, sakin bir yerde göl kenarında otururken, size yaklaşan göl balıkları ya da yaban ördekleri görürseniz şaşırmayın. İnsanlara oldukça alışmış olan ördekler, gölde yüzmeye girdiğinizde dahi sizden kaçmıyorlar.

Bohinj Gölü

Bled Gölü ne kadar turistik ise bu göl bir o kadar bakir, etrafta gezerken daha az insana rastlıyorsunuz ve göl kenarında tenha bir yerde ayaklarınızı gölün serin sularına soktuğunuzda “İşte huzur bu” diyebiliyorsunuz. Bohinj Gölü bence herkesin mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde olmalı. Göl ve çevresi oldukça etkileyici olduğu için buraya daha sonra gelmeye ve sadece bu bölgede daha çok vakit geçirmeye karar verdim, umarım bunu yakın bir zamanda tekrar yapabilirim.

Slap Savica Konum

Slap Savica

Bohinj Gölü gezisinde Ukanc kasabasına geldiğinizde buradan Slap Savica’ya giden otobüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bu şelale 78 metre uzunluğunda, görsel anlamda oldukça etkileyici. Ancak maalesef şelalenin döküldüğü yerdeki suya girme gibi bir şansınız yok, sadece karşısında sona eren seyir bölgesine kadar gidebiliyorsunuz. Şelaleye ulaşım otopark alanından yaklaşık 20 dakika sürüyor ancak kayda değer bir tırmanış yapmanız gerekiyor.

Vogel Konum

Kışın kayak yapılan bir yer olan Vogel, yaz aylarında teleferikle çıkılan ve seyir alanı olarak kullanılan bir bölge. Ben bu seçeneği es geçtim ama meraklısına Ukanc kasabasından bir durak önce yer alan tırmanış noktasından teleferiğe binerek 1.500 metreden fazla bir yüksekliğe çıkmasını önerebilirim, buradan Bohinj Gölü manzarasını izleyebilirsiniz. Bohinj civarında birden fazla gün geçirmeyi hedefliyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak eğer Bled Bohinj bölgesine iki gün ayırdıysanız günlük rotalarınızı şu şekilde oluşturak bir seçenek olabilir:

1. gün // Bled: Sabah Vintgar Gorge gezisini tamamladıktan sonra dönüş yolunda Bled Kalesi’ni gezmek ve günün ikinci yarısında ise Bled Gölü çevresini dolaşıp adaya çıkmak. Akşam ise Bled, Bohinj ya da Lesce’de konaklamak.

2. gün // Bohinj: Sabah Ribcev Laz kısmını gezip Bohinj Gölü’nun doğusundan batısına kuzey tarafından dolaşmak, öğlen Slap Savica’yı görmek ve dönüşte Ukanc ve göl çevresinde uygun bir yerde göle girip ferahlamak, tenha seyir noktaları bulup doyasıya etrafa bakmak, akşam Ljubljana’ya dönmek.

Eğer bu bölgede iki gün geçirecekseniz konaklama için Bled’i seçebilirsiniz, en çok ulaşım seçeneği buradan mevcut. Ancak seyahatinizi son dakikaya bıraktıysanız veya Bled’deki seçenekler pahalı geldiyse Bled’e 10 dakika mesafede ve tren istasyonu bulunan kasaba olan Lesce’de konaklayabilirsiniz. Buradan sık sık Bled ve Bohinj’e otobüs seferleri mevcut.

Bled’de Ne Yenir?

Slovenya’nın ünlü yerel tatlısı Kremna Rezina, Bled orijinli. Dolayısıyla Beld’de göl kenarında yer alan The Park Cafe’de bu tatlıyı yiyebilirsiniz. Enfes olduğunu bir kere daha söylemeden edemeyeceğim. Bunun yanı sıra lokal tatlar denemek isterseniz Bled’de yer alan Gostilna Pri Planincu iyi bir seçenek. Bölgeye özgü mantar çorbasını burada denemenizi tavsiye ederim. Bunların dışında Bled tarafında romantik denebilecek, fiyatları Slovenya ortalamasının üzerinde birçok mekan var, internet ve ilgili uygulamalarda görebileceğiniz üzere genellikle yorumları iyi. Romantik bir seçenek arıyorsanız bunları değerlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kadir Sayım’dan “Piran Notları”