Hindistan sineması ve Hint filmleri için Bollywood ifadesinin kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur ve evet, bu ifade tam da tahmin ettiğiniz gibi, Amerikan film endüstrisinin merkezi olan Hollywood’un ismiyle yapılmış bir kelime oyunu: Hindistan film endüstrisinin merkezi çünkü, günümüzde adı Mumbai olarak değişen Bombay şehri. Hindistan film endüstrisi, dünyanın en büyük film üreticisi konumunda; ülkede içinde bulunduğumuz onyılda, neredeyse her yıl 1900’den fazla film çekilmiş. Fakat tüm Hindistan yapımı filmlerin Bollywood filmi olduğunu söylemek mümkün değil, çünkü bu ifade sadece Mumbai’deki stüdyoların ve yapımcıların üretimini kapsıyor ve ülkedeki filmlerin filmlerin yalnızca %20’sini oluşturuyor.

Lagaan: Once Upon a Time in India
Lagaan: Once Upon a Time in India | 2001, Ashutosh Gowariker

Hindistan’da Tamil ve Telugu sineması ve diğer bölgelerin sinemaları da büyük önem taşıyor. Diğer yandan 3 saati aşkın süreleri, sürükleyici senaryoları, kalabalık dans koreografileri, Hindistanla özdeşleşmiş müzikleri ve yıldız oyuncularıyla geniş kitleleri çeken Bollywood filmleri, ülke gişe rakamının %50’sine ulaşabiliyor, uluslararası başarı elden filmler de genelde Bollywood filmleri oluyor.

Gelin, Bollywood filmleri ve Hindistan sinemasının en iyilerini birlikte keşfedelim:

En İyi Bollywood Filmleri

Dangal | 2016, Nitesh Tiwari

Bollywood’un gözde oyuncularından Aamir Khan‘ın başrolünde yer aldığı Dangal, Commonwealth Oyunları’nı kazanan ilk Hintli kadın güreşçi Geeta Phogat ve ailesinin gerçek hikayesini anlatıyor. Güçlü ve yetenekli bir güreşçi olan Mahavir Singh Phogat, ataerkil ve kadınların güreşe merak salmasının yadırgandığı küçük, kapalı bir toplumda iki kızını zorlu antrenmanlarla çalıştırıyor ve onları yıldız birer güreşçiye dönüştürüyor. Film, toplumsal cinsiyete meydan okuyan yapısıyla, şaşırtıcı spor filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

PK | 2014, Rajkumar Hirani

Bollywood usulü bir bilim kurgu – komediye hazır mısınız? Uzay gemisiyle olan bağlantısı kesilen uzaylı P.K., masum yapısı ve çocukça sorularıyla insanları sorgulamaya başlıyor. P.K.’in insanlarla olan etkileşimi, tüm ülkenin din ve inanç gibi kavramları sorgulamasına ve bir özeleştiri yapmasına neden oluyor. Bollywood’un yıldız oyuncusu Aamir Khan, uzaylı P.K. rolüyle güldürürken düşündürüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Gangs of Wasseypur | 2012, Anurag Kashyap

Uzun yıllara yayılan, bir aile ve nesiller boyu süren bir hesaplaşma üzerinden farklı dönemleri yansıtan, iki bölümlük Gangs of Wasseypur‘un süresi beş saati aşıyor. Önce Shahid Khan, ardından babasının onurunu korumaya ant içmiş oğlu Sardar Khan’ın merkezde olduğu bu çete filmi, yönetmenlik seçimleriyle dikkat çekiyor ve uzun süresine rağmen heyecanla izleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

3 Idiots | 2009, Rajkumar Hirani

Geçmişte ayrılmaz bir üçlü olan ve dünyanın geri kalanından farklı düşünüp farklı davrandıkları için “aptallar” olarak adlandırılan Farhan, Raju ve Rancho’dan ilk ikisi, yıllar sonra aralarında en aykırı olan üçüncülerinin, Aamir Khan‘ın canlandırdığı Rancho’nun peşine düşüyor. Tatlı ve acı anıların gün yüzüne çıktığı bu gizem dolu yol hikayesi, Bollywood’un en iyi komedilerinden birine dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

A Wednesday | 2008, Neeraj Pandey

Nefes nefese izleyeceğiniz bu aksiyon filmi, Mumbai’de polisi arayan bir adamın şehrin beş farklı noktasına, aynı anda patlayacak beş bomba yerleştirdiğini haber vermesiyle başlıyor. Bombaları devre dışı bırakmak karşılığında dört teröristin salınmasını talep eden bu adamın kimler için çalıştığının, amacının ne olduğunun ve en önemlisi talebi karşılanmazsa yapabileceklerinin bilinmemesi Hollywood aksiyonlarından kalır yanı olmayan bir macerayı başlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Taare Zameen Par / Like Stars on Earth | 2007, Aamir Khan

Ünlü yıldız Aamir Khan‘ın bu kez sadece rol almakla kalmadığı ve yönettiği Taare Zameen Par, başarısız olduğu tembel ve sorunlu olduğu düşünülen sekiz yaşındaki bir çocuğun, okula yeni gelen sanat öğretmeni sayesinde geçmişteki travmalarıyla yüzleşmesini konu alan, sımsıcak bir film. Görselliği ve hissettirdikleriyle yürek ısıtan film, dünya sinemasının ilham verici öğretmenleri arasına da bir yenisini ekliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Rang De Basanti / Colour It Yellow | 2006, Rakeysh Omprakash Mehra

İngiliz bir genç kadın olan Sue, Hindistan’ın yakın geçmişinde önemli bir yeri olan özgürlük savaşçılarını konu alan bir belgesel çekmek üzere ülkeye geliyor ve burada altı gençle tanışıyor. Başta Aamir Khan‘ın canlandırdığı DJ olmak üzere bu altı genç, ülkeleri, toplumları ve geçmişleriyle yüzleşmek zorunda kalıyor ve bu sırada kimi zaman eğlenceli kimi zaman zorlu anlar yaşıyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Lagaan: Once Upon a Time in India | 2001, Ashutosh Gowariker

Aamir Khan‘ın başrolünde yer aldığı bu epik bir dönem filmi. Britanya İmparatorluğu’nun egemenliğinde yaşayan, ağır vergiler altında ezilen köylüleri temsilen otoriteye karşı gelen ve Jack Russell’a krikette meydan okuyan bir adamın, Bhuvan’ın cesaretini anlatan Lagaan adını Hintçe “vergi” sözcüğünden alıyor. Bhuvan’ın kabul edilen meydan okuması, halk için bir spor karşılaşmasından çok daha fazlasını ifade ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Salaam Bombay! | 1988, Mira Nair

Bollywood’dan Hollywood’a transfer olan başarılı yönetmen Mira Nair‘in kariyerini yükselişe geçiren film 1988 tarihli, En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar adaylığı elde etmiş Salaam Bombay!. Önce kardeşine bisiklet alabilecek kadar parayı kazanmadan eve dönmemesini söyleyen annesi, ardından annesinin onu emanet ettiği sirkten kovulan küçük Krishna’nın büyüme hikayesi, Mumbai’nin arka sokaklarındaki hayatın ne denli zor olduğunu gösteriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Sholay | 1975, Ramesh Sippy

1970’lerin sonunda Hindistan’da, ardından tüm dünyada olay olmuş Sholay, bir intikam hikayesi. Ailesi azılı bir suçlu tarafından öldürülen eski bir polis memuru, hapishaneden yeni çıkan iki mahkumla anlaşıyor ve ailesini katleden adamı yakalamalarını istiyor. Hindistan usulü bir aksiyon, unutamayacağınız bir deneyim sunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xlLb6IvVpk0

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz gereken Güney Kore Filmleri