Geçtiğimiz hafta okumaya başladığım, bir çırpıda bitirdiğim ilham verici bir kitaptan ve kitabın yarattığı fikirlerden bahsetmek istiyorum bu kez size. “Günlük Ritüeller -Büyük Eserlerin Yaratıcıları Nasıl Çalışır?-“

Öncelikle sizlere biraz kitaptan bahsetmeliyim. Başarılı kimlikleriyle tanıdığımız siyasetçilerin, sanatçıların, bilim insanlarının, kısacası ünlü kişilerin başta çalışma ritüelleri olmak üzere yaşam biçimlerine kısacası hayatlarının bir gününe konuk oluyoruz sayfalarda. Chopin’den Beethowen’a Andy Warhol’dan Karl Marx’a kadar pek çok kişinin nasıl bir organizasyonla başarı elde ettiklerine; nasıl çalıştıklarına/dinlendiklerine şahit oluyoruz. Bir yandan da aile ilişkileri, çevreleriyle iletişimleri ya da uyku düzenleriyle ilgili şaşırtıcı, ilgi çekici bilgiler ediniyoruz.

Yaşadığımız bu olağanüstü yıl ve onca zorlayıcı olaydan sonra, akışta kalmanın ve kendimizi öncelik olarak tutarak sürüklenmeden kalabilmenin ne kadar zor olduğunu maalesef hepimiz deneyimliyoruz. Bizi “an” a döndürecek bazı totemlerimizin, bazı ritüellerimizin olmasının bizi canlı tutacağına ise eminim. Bu anlamda, self-heal ve mindfullness kavramlarının ritüellerden ayrı düşünülmesi pek mümkün değil. Benim gibi bazı ritüellere sahip ve  bu konuda hassas olan birisi için bile çok ilham verici bulduğum kitap, kendine zaman ayırmak ve kendi hayat dinamiğini yaratmak isteyenler için çok güzel bir yeni yıl kitabı olacaktır.

Evde Ritüeller
Evde Ritüeller | Fotoğraf: Unsplash/@arnold_leung423

Bir ritüel yaratmayı; tıpkı daha yaratıcı olmak, daha huzurlu olmak ya da daha iş bitirici olabilmek için kendi algoritmanızı yaratmaya benzetiyorum ben. Makinalaştığımız, hayatın rutininde kaybolduğumuz günümüz modern dünyasında, kendiniz için de bir algoritma yazma fikri yabancı gelmiyor olsa gerek, özellikle bu terimler kullanıldığında! 

Algoritma dediğim için çok büyük hikayeler, büyük çabalar gerektiriyor diye düşünmeyin sakın. Ritüel oluşturmak demek, bazı olayları, aktiviteleri, belki şarkıları ya da kokuları bile kullanarak kendinizi uyarmak istediğiniz konularla ilgili eşleştirmeler yapmanız demek. Güne meditasyonla başlanmasını içeren ve sonucunda arınmış bir zihinle parlak bir sabahı size armağan eden uyanma ritüeli, banyoda kendi kendinize tekrarlayacağınız bazı sözlerle yakacağınız bir mumun sonrasında sizi daha mutlu, sorunlarından uzaklaşmış ve daha yenilikçi fikirlere sahip birisi haline getirdiği banyo ritüeli, adaçayı yakarak huzur yaratabileceğiniz haftalık ev ritüeli gibi daha niceleri. Güne güzel bir şarkıyla başlamak, her sabah aynada birkaç dakika gülümseyerek kendinize bakmak, herkese her zamankinden daha neşeli şekilde günaydın demek…

Günlük Ritüeller | Fotoğraf: Unsplash/@itsdavo

Kulağa basit ve bazen komik gelen bu ritüeller bizi, başarımızı, neşemizi, yarınımızı şekillendiriyor. Kitapta da kendinize ilham alabileceğiniz, ya da belki çok uzaklaşabileceğiniz ritüeller göreceksiniz. Bir de kendi standardınızı yaratmanın önemini. Çünkü “tesadüf” kelimesine inanmayan bizler, dünyadaki işlerin rastgelelikten çok daha mükemmel şekilde yürüdüğüne çok kez şahit oluyoruz. Herkese başta kendisi olmak üzere güzellikler keşfedeceği güzel günler ve şimdiden mutlu yıllar dilerim!

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@jmuniz

İlginizi çekebilir: Hatun Altunöz’den Gua Sha Güzellik Ritüeli