Okumanın, öğrenmenin, düşünmenin, sorgulamanın kıymetini canı pahasına savunmuş İskenderiyeli Hypatia’nın tarihteki önemi saymakla bitmiyor; ilk kadın matematikçi, astronom, filozof, dünyanın ilk bilim kadını… Çağın en önemli bilim ve medeniyet merkezi İskenderiye Kütüphanesi’nde etrafına ışık saçan ilk ve tek kadın, aynı zamanda da Neoplatonist Felsefe Okulu’nun lideri. Hypatia İstanbul da ismini bu tarihi kadından alan bir kitap-kafe!

Hypatia İstanbul
Hypatia İstanbul | Fotoğraf: Işıl Birengel

Hypatia İstanbul, Akaretler

Fi-Çi-Pi, Aeden ve en son Gör Beni kitaplarından tanıdığımız Azra Kohen’in Akaretler’de açtığı kitap-kafenin girişinde yer alıyor bu yazı. Mekanın adını aldığı Hypatia’nın kim olduğunu girer girmez öğrenmiş oluyorum böylece. İlk önce tüm duvarı kaplayan kitaplar dikkatimi çekiyor tabii, sonra tavandan sarkan sarmaşıklar, güzel müzik, duvardaki yazılar derken epey bir çevremi inceliyorum…

Beşiktaş Kitapçı-Kafeler’e eklenenlerin en yenilerinden Hypetia’nın kahvaltı menüsünü aldığımda çok mutlu oluyorum, zira her zevke uygun alternatif sunulmuş; iki kişilik serpme kahvaltı da var, omlet, krep, tost veya granola da… 9-12 arasında kahvaltı servisiyle beraber limitsiz çay ve filtre kahve servisi de yapıyorlar üstelik. Kahvaltıya yetişemezseniz de dert etmeyin, çünkü yemek menüsü de oldukça çeşitli; çorbalar, zeytinyağlılar, burger, mantı, salatalar… Yemeklerin detaylarına da dikkat ettim, çoğu organik üründen yapılmış, glütensiz ve vejetaryen seçeneklerden oluşuyor. Yemek haricinde “Slow juicer” ile sıkılmış sebze sularını, antioksidan karışımlarını, kahvelerini ve  bitki çaylarını da deneyebilirsiniz.

Hypatia İstanbul
Hypatia İstanbul | Fotoğraf: Işıl Birengel

Burası aynı zamanda bir kitapçı tabii ki. Raftaki kitapları satın alabiliyor ve hatta zarar vermemek koşuluyla okuyabiliyorsunuz. Ders çalışmak, kitabınızı okumak, dizüstü ile çalışmak için de oldukça uygun bir yer. Üst katında biraz daha sakin bir kütüphanesi ve toplantı odası da olan Hypatia’nın, ayrıca havalar ısınınca çıkabileceğimiz bir bahçesi de var.

Hypatia İstanbul
Hypatia İstanbul | Fotoğraf: Işıl Birengel

Duyduğuma göre Hypatia, bir de okuma kulübü oluşturmayı planlıyor. Eğer siz de katılmak isterseniz mail adresinizi kafedeki arkadaşlara söyleyebiliyor veya Instagram hesapları aracılığıyla onlara iletebiliyorsunuz.

Instagram

Kapak fotoğrafı: Işıl Birengel

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Sahaflar