Bu aralar havalar sıklıkla karanlık, kapalı ve yağmurlu. Ben gibi biraz koalagillerdenseniz, havayı biraz kapalı gördüğünüz zaman, evdeki beyaz koltuklara gömülür, dizlerinize sıcacık battaniyenizi örtersiniz. Elinize bir de kahve aldınız mı, keyfinize diyecek yok! Derken… İnsan ruhu, müziğe aç tabii ancak kapalı havada da her şarkı dinletemez kendini haliyle. Benim böyle günlerde, sürekli dinlediğim mini bir playlistim var, sizinle paylaşmadan edemedim.

Kapalı hava demek, biraz ruhu karanlık şarkılarda huzur bulmak demek benim için. Şarkıların sözlerini dinlemek, anlamlarını sindirmek ve eşlik etmek demek…

The XX- Crystalised

6 şarkılık mini listemize, 2008 yılında Londra’da kurulan indie-pop grubu The XX’in Crystalised adlı vokal performansı son derece başarılı ve özel şarkısı ile başlıyorum beyaz kanepe keyfime.. Gerek vokaller, gerek melodi şarkının karanlık bir ruh hali ile oluşturulduğunu kanıtlar nitelikte. Sizce de gizemli bir tarafı yok mu bu şarkının?

Arcade Fire – Wake Up

Londra’dan Kanada’ya geçip, en en en sevdiğim gruplardan biri olan, ilk albümleri ile dünyayı kaliteli müziğin ölmediğine inandıran, Arcade Fire’ı dinleme vaktidir şimdi de benim için. Hayır Suburbs değil, Wake Up, kapalı havaların şarkısı bana göre…

Oh Land- Wolf & I

Mükemmelliğin ve yaptığı işi tutku ile yapmanın sembolü olan, Danimarkalı Oh Land ile devam ediyorum… Klibinden gördüğümü yapıyorum, gözlerim kapalı eşlik ediyorum şarkıya.

Florence + The Machine – Leave My Body

Karl Lagerfeld başta olmak üzere neredeyse tüm ünlü moda tasarımcılarının “muse” leri olarak işaret ettiği, benim için yeryüzündeki en güzel sese sahip olan kadına, Florence Welch’e geçiyorum Oh Land’in ardından. Bir süre takılıp kalıyorum tabi ki. Son albümününden, Leave My Body favorilerimden, bu şarkının yeri ayrı.

Dark Was the Night, Cold Was the Ground

Wim Wenders’ın Paris-Texas adlı filmini ne kadar çok sevdiğimi, film ile ilgili yazımdan hatırlarsınız. Böyle havalarda, soundtrackini dinleyerek hep o filme selam çakarım ve hep içim burkulur. Bugün de öyle yaptım, ve evet, içim burkuldu.

Bu “mini” playlisti uzatıp, genişletmek mümkün. Ancak, kapalı havalarda kendinize geçeceginiz güzel bir kıyak olan kahvenizin yanında size eşlik edecek birkaç şarkı önerisi ile sınırlandırıp, tadında bırakayım derim.

Ennio Morricone- Ecstasy of Gold

Kahvemin son yudumlarını alırken, her zaman bir klasik olmuş The Good, The Bad and The Ugly’den, dahi Ennio Morricone’nun ruhani Ecstasy of Gold’u ile sonlandıyorum keyfimi. Yenilenmiş hissediyorum, şimdi günüme kaldığım yerden devam edebilirim!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?