Sizlerle bu yıl ilki düzenlenecek olan, 120 kısa filmin sinemaseverler ile buluşacağı, çok değerli yönetmenler ile söyleşilerin düzenleneceği ve Antalyalıların üç günde sanata doyacağı “Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali”nin detaylarını paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Detaylar için yazının devamında buluşalım.

festival-2-2
Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali | Fotoğraf Kaynağı: Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali (KISFF)

100’ün üzerinde ülkeden yönetmenin başvurduğu ve toplamda 2000 film arasından seçilen 120 kısa filmin gösterimde olacağı “Konyaaltı Kısa Film Festivali” bu yıl ilk defa 3 Şubat’ta sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. 

Biliyorsunuz ki ülkemizde çok fazla film festivali düzenleniyor. Bu zamana kadar da çok kıymetli filmler bu festivaller aracılığı ile sevenleriyle buluştu. Ama maalesef ki düzenlenen bu festivaller genellikle uzun metraj filmler arasında gerçekleşiyor. Konyaaltı Kısa Film Festivali’nin en büyük amacı da çoğunlukla uzun metraj filmlerin gösterildiği ve gündemde olduğu sinema sektörüne yeni bir soluk getirerek çeşitliliği arttırmak ve olabildiğince eşitliği sağlamak.

Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali

Festival, ”Eşitlik, çeşitlilik, kapsayıcılık” temalarının ön planda olduğu, farklı dilden ve coğrafyadan olan 120 kısa filmi aynı çatı altında toplayarak izleyicisiyle buluşturuyor. 3-4-5 Şubat 2023 tarihlerinde Konyaaltı Belediyesi’nin ev sahipliği ile Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan festivalin destekçi partnerleri de kendi kadar ses getiriyor. British Council Türkiye destekleri ile Oska Film Festivali / Carousel (İngiltere) ile Detmold Uluslararası Kısa Film Festivali / Kultur und Art Initiative e.V. (Almanya) kurumlarının da desteklerini alan Konyaaltı Kısa Film Festivali’nin yönetmeni Levent Arslan, eşitliğin ve engelsizliğin hakim olacağı bir etkinlik için bütün gayretlerini gösterdiklerini de dile getiriyor.

Festivalde gösterimde olacak filmlerin konuları her ne kadar çeşitlilik gösteriyor olsa da; ekoloji, savaş, sanat, engelsizlik ve aşk gibi temaların ön planda olduğu ortak konuların olduğunu görüyoruz. Filmlerde genellikle savaşmak yerine üreten, dans eden, şarkı söyleyen bireylere yer veriliyor. Festivalin de üzerinde en çok durduğu konulardan biri olan “engelsizlik” kavramı filmlerde de bolca karşımıza çıkacak. Günlük yaşamda dışlanma ve ötekileştirme ile karşı karşıya kalan engelli bireyler için  herkesin eşit haklara ve eşit şartlara sahip olması gerektiğinin de altı çiziliyor.

festival-3
Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali| Fotoğraf Kaynağı: KISFF

Festival, birçok profesyonel yönetmenin ödüllü filmlerini de bünyesinde barındırıyor. Queen grubunun “Who Wants To Live Forever” isimli parçasından yola çıkarak vahşi yaşamı korumak ve gezegenimizin durumunu göstermek için dünyanın dört bir yanından katılan sanatçıların da işbirliği ile küresel bir filme imza  atıyor. Grubun gitaristi, Brian May’in 5 kıtadan katılan sanatçılar ile doğa koruma platformu “Save Me Trust” için hazırladığı gezegenimizin karşı karşıya olduğu tehlikeyi anlatan film de, bu festivalde seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Festival Programına Bir Bakış

3 Şubat’ta Dicle Alkan ve Elena Möller’in sunuculuğu ile resmi açılışını yapacak olan Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ilk gününde “35 & 07” adlı müzik grubu sevilen filmlerin müziklerini çalacakları bir konser ile katılımcılara eğlenceli anlar yaşatacaklar.

festival-4
Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali | Fotoğraf Kaynağı: KISFF

Festivalin geri kalan günlerinde ise ünlü oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu, yönetmen Özgür Sevimli; gazeteci yazarlar Burak Göral ve Ünsal Ünlü, birçok televizyon dizisi, film ve tiyatro oyununda yer alan Haluk Cömert ve Çiğdem Batur izleyenler ile buluşup keyifli söyleşiler gerçekleştirecekler. Ruhi Sarı, Hakan Salınmış ve Uğur Polat gibi ünlü isimlerinde katılacağı kısa film festivalinde izleyenler işin profesyonelleri ile yakından tanışma fırsatını yakalamış olacak.

Kırmızı halı seremonisinin ardından ise 1964 yılından beri sinemaya büyük katkılarda bulunmuş, Çöpçüler Kralı (1977), Kibar Feyzo (1982), Yol (1984) gibi filmlerden tanıdığımız, yönetmen ve görüntü yönetmeni olan Erdoğan Engin’e onur ödülü takdim edilecek.

festival-5
Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali | Fotoğraf Kaynağı: KISFF

Eğlenirken Öğreten Kısa Film Atölyesi

“Yalnızca film izlemek istemiyorum film de çekmek, işin inceliklerini de öğrenmek istiyorum” diyorsanız, Konyaaltı Kısa Film Festivali onu da düşünmüş. Festivalin kendi bünyesinde düzenlediği “Kısa Film Atölyesi” katılımcılara küçük ekipler halinde kendi fikirlerini gerçekleştirdikleri, birlikte çalışıp, birlikte üretim yapabilecekleri bir ortam da sunuyor. Kısa Film Atölyesi’nde; film yapım ve yönetimi, senaryo yazarlığı ve oyunculuk gibi eğitimler verilerek kısa filmler çekilecek ve atölye bitiminde de bu filmler halkın beğenisine sunulacak. Ayrıca bu kadarla da bitmiyor. Atölyeye katılanlar arasından seçilenler Almanya’da düzenlenen Uluslararası Kısa Film Festivali Detmold’a katılarak “Get Your Own Picture” film atölyesinde yer almaya hak kazanacaklar. En güzel senaryoları ben yazar, en güzel filmleri ben çekerim diyenler varsa aranızda Kısa Film Atölyesi için başvurularınızı; buradan yapabilirsiniz. Hepinize şimdiden iyi eğlenceler ve başarılar diliyorum.

Konyaaltı Uluslararası Kısa Film Festivali daha resmi açılışını yapmadan adından sıkça söz ettirmeye başladı bile. Ben de bir sinemacı olarak bu güzel haberi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu gibi festivalleri ülkemizde daha çok görmek istiyor ve hepimize bol sanatlı günler diliyorum. Festivale Antalya’dan ya da şehir dışından katılmak isteyen veya katılmayı düşünenlerle de bakarsınız festivalde karşılaşırız 🙂 Şimdiden görüşmek üzere. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@jeremyyappy

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan 95. Akademi Ödülleri Adayları