9 Eylül 2013 tarihinde çıkan ” If You Wait” isimli albümleri baştan sona sıkılmadan dinlediğim albümler arasına girdi. Bu yepyeni acayip yetenekli grubu sizle de tanıştırmak istedim.

london grammar 4

London Grammar, İngiliz kökenli bir trip hop grubu. Açıkçası ben de başta indie rock grubu olduklarını düşünmüştüm. Yaptıkları müzik açısından özellikle aşağıda dinleteceğim şarkıları dinledikten sonra bana hak vereceğinizi düşündüğüm “The XX ” grubunun kendileri ile özdeşleşmiş tını ve intro müziğini çağrıştıran bir soundları var. (Geçen yaz en keyif alarak dinlediğim konserlerden biri idi “The XX” Parkorman konseri bu arada.)

london grammar 2

Grubun baş vokali Hannah Reid. Diğer iki müzisyen ise Dot Major ve Dan Rothman.

Grubun şarkılarından “Darling Are You Gonna Leave Me” ve “Feelings ” buram buram “Florence & The Machine” kokuyor. Hannah’nın sesi aynı Florence. Prodüksiyon sanki onlara ait gibi hissettim ne yalan söyleyeyim.

london grammar 1

Şahsen en sevdiğim şarkıları “Darling Are You Gonna Leave Me”, “Strong” ve “Feelings”.

Sonuç olarak yapılan bütün işe ve büyük resme bakacak olursak gene de gözden kaçırılmayacak kadar başarılı bir grup olduklarını düşünüyorum.

london-grammar

Bu arada trip hop akımı nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu tarz grupları tanıtırken farklı müzik janrlarından da detaylı bahsetmekte fayda var. Trip hop, 90’lı yıllarda İngiltere’nin Bristol şehrinde doğmuş bir akım. Biraz down-tempo elektronik, biraz da deneysel breakbeat şarkılarını kapsayan janr diyebiliriz. En belirgin özelliği olan bateri kullanımını hip hop’dan, diğer öğelerini de dans müziği, house, dub ve reggae’den alıyor. Öyle az buz da değil bu akımın temsilcileri; hepimizin çok sevdiğini düşündüğüm Gorillaz, RadioHead, Portishead, Massive Attack trip hop akımını yaptıkları müzikte kullanmış ve etkilenmişler. Portishead ve Massive Attack zaten bu akımın öncülerinden.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR