Beytepe Mahallesi’nde ana yol üstünde göze çarpan mimarisiyle Mozz Pizza’yı buluyorum. Sahibi Güneş Öztürk’le konuşurken öğreniyorum ki ismini mozzarella peynirinden almış. Mekanın isminin pizzanın olmazsa olmaz malzemelerinden birinden gelmesi bize gösteriyor ki içeride pizza tutkunu birileri var!

Konum

Mozz
Mozz | Fotoğraf: Foursquare

Kapıdan girince bile Ankara için oldukça sıra dışı bir mekanla karşılaştığımı anlıyorum. Müstakil bir yapı, çelik kirişler, boydan boya cam kaplama cephe, şık ve sade dekore edilmiş uzun masalar, metal aydınlatmalar bana ilk bakışta ferahlığı, rahatlığı, uzun saatler süren uzun aile yemeklerini anımsatıyor.

Mozz’un sahibi Güneş Öztürk, pizzayı çok seven bir ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu, uzun yıllar kurumsal şirketlerde çalışmış, bunun yanında da yurtiçi yurtdışı tüm seyahatlerinde yemeklerle ilgili gözlem yapmış, okumuş, araştırmış ve özellikle de pizza konusunda kendini geliştirmiş. Son 4-5 yıldır had safhaya ulaşan pizza ilgisi, kitaplar okuyarak, Youtube videoları izleyerek, evde pizza tabanları ve içerikleri deneyerek gelişmiş. Ve 25 Ekim 2019’da Mozz’u açmış. Bence çok cesur ve güzel bir karar, iyi ki açmış!

Herkese açık bir pizza tezgahı karşılıyor beni içeri girdiğimde. Pizzam hazırlanırken gözlemliyorum, oldukça temiz, özenli ve keyifli bir alan. Solda kocaman bir pizza fırını yerini almış, mekanın yüksek tavanlı olmasının avantajını kullanmışlar, asla çok büyük görünmüyor fırın. Mekanla ilgili çok sevdiğim konulardan biri, Güneş Öztürk her şeyi yapabilen, her sürecin altından kalkmayı başarabilecek bir ekip yetiştirme arzusunda. 4-5 kişilik çekirdek ekibe, yarı zamanlı çalışan arkadaşlar da ekleniyor.

Pizzalar Napoli usülüne yakın bir usül ile pişiriliyor ancak daha az sulu olacak şekilde. Bence Türk damak tadına iyi bir uyarlama. 48 saat kontrollü şekilde mayalanan hamur, 400 derecelik fırında yaklaşık 1.5 – 2 dakika pişiyor.

Mozz’un kısıtlı ancak çok özenli bir menüsü var. İyi ve taze malzeme kullanabilmek ve pizzalarıyla ayrışabilmek adına çok iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Halloween için bal kabaklı ve rokforlu pizza çalışmışlar, şimdi yeni yılı karşılarken hindili ve kırmızı lahanalı pizza menüye giriyor! Bu yeni pizza seçeneklerine tüm ekip deneyler yaparak, düşünerek, üreterek, tadarak karar veriyor. Çok güzel bir fikir birliği sağlanıyor menüde.

Bu arada pizzaya eşlikçi sebzeler, humus, muhammara ve babagannuş da deneyebilirsiniz. Şimdilik bir alkol menüsü yok, ancak ruhsat alma süreci tamamlandığında pizza menüsü gibi alkol için de özenli seçenekler bulabileceksiniz.

Ben Güneş’in tavsiyesi ile soğanlı ve rokalı pizza tercih ettim. Hem karamalize soğan hem kırmızı soğan kullanılmış ve gouda peyniri ile zenginleştirilmişti. Kavrulmamış çam fıstığı, bol zeytinyağı ve birkaç damla nar ekşisi ile servis edildi.Bir bütün pizzayı nasıl yediğimi hatırlamıyorum. Lezzetini anlatamam! Soğandan böyle bir lezzet beklemezdim.😊

Soğanlı ve Rokalı Pizza
Soğanlı ve Rokalı Pizza | Fotoğraf: Canan Keleş

Şaka bir yana Mozz’un pizzası benim uzunca zamandır Türkiye’de yediğim en iyi pizzalardan birisi! Çalışma gün ve saatlerini kontrol ederek, mekan da çok büyük olmadığı için rezervasyon yaptırarak gitmenizi öneririm.

Pizza seviyorsanız Mozz’a uğrayın,bir arkadaşıma sözüm var, bir sonraki ziyaretimizde levrekli veya burrata pizza tercih edeceğim.

Mozz’da görüşürüz!

InstagramWebsitesi

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un En İyi Pizzacıları

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten “Ankara’da: İmza: Bir Tost