Beşinci sezonuyla ekranlara veda eden The Marvelous Mrs. Maisel, en iyi komedi dizilerinden biri olmasının yanında 50’lerin stilini yansıtmasıyla da adeta bir ikon haline geldi. Yazımda Miriam ‘Midge’ Maisel’ın ikonikleşmiş stilini sizler için anlattım.

mmm_201_05681_rt2_fnl_rgb_thumb
Donna Zakowska ve Rachel Brosnahan | Fotoğraf: Amazon Studios

Prime Video’nun Emmy ödüllü dizisi The Marvelous Mrs. Maisel, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan dokuzuncu bölümüyle birlikte sevenlerine veda etti. Son zamanların en iyi komedi dizilerinden biri olan The Marvelous Mrs. Maisel, sadece esprili diliyle değil Rachel Brosnahan’ın canlandırdığı Miriam ‘Midge’ Maisel’ın ikonik 50’ler tarzıyla da yayınlandığı günden beri konuşulmayı başarıyor. Mükemmeliyetçi bir ev kadını olarak karşımıza çıkan Miriam Maisel’ın; hayal kırıklıklarını, heyecanlarını, dönüm noktalarını ve daha birçok yanını gördüğümüz Mrs Maisel, hikayesiyle olduğu kadar 50’li yılların modasını yansıtmasıyla da izleyicisini etkiliyor.

Gündüzleri zengin ve şık bir ev kadını olarak izlediğimiz Midge, akşamları ise eline aldığı mikrofon ve birbirinden renkli sahne kostümleriyle ortamdaki en görkemli ve komik kişi oluveriyor. Hiç şüphesiz beşinci sezonun görkemli görünümlerinin de eklenmesiyle birlikte hikayesi ve karakterleriyle olduğu kadar birbirinden farklı görünümleriyle de The Marvelous Mrs. Maisel, uzun bir süre akıllarımızdan silinmeyecek. 

adsiz-tasarim-1-6
Donna Zakowska’nın Çizimleri | Fotoğraf: Amazon Studios

ELLE.com’a Maisel’ın kıyafetlerinin yaklaşık yüzde 98’inin özel yapım olduğu açıklamasında bulunan tasarımcı Donna Zakowska, Mrs. Maisel’ın tarzını yaratırken döneme dair biriktirdiği görsellerle tasarımlarını desteklediğini de belirtti. Mrs. Maisel’ın tarzını oluştururken renklerle oyunlar oynadığını belirten Zakowska, dönemin ruhundan, dizide geçen mekanlardan ve Maisel’ın karakter gelişiminden ilham aldığını ekliyor. The Marvelous Mrs. Maisel’ın muhteşem kostümlerinin arka planındaki isim olan ve dizi için çizdiği tasarımlarıyla ödüle layık görülen Donna Zakowska’nın Mrs. Maisel tarzını birlikte inceleyelim.

Mrs. Maisel Stilinin Vazgeçilmezleri

Desenler

mrsm_s5_ut_505_220511_antphi_00065r_700
Rachel Brosnahan, Marin Hinkle , Caroline Aaron | Fotoğraf: Amazon Studios

50’li yıllarda kadınların en çok tercih ettiği parçalardan biri olan elbiseler, dönemin yükselişte olan moda akımlarından biri olan desenli kumaşlarla Zakowska’nın ellerinde Midge’in tarzının olmazsa olmazlarının arasında yerini alıyor.

Dar Belli Elbiseler

042_0308_20210629-_x1v1220r2_thumb
Rachel Brosnahan | Fotoğraf: Amazon Studios

Dior’un “New Look” koleksiyonunu andıran kum saati stili olarak adlandırılan kabarık etekli, bel inceliğini vurgulayan elbiseleri 50’li yılların kadınlarının ve tabii Midge’in gardırobunun da olmazsa olmazlarından.

Cigarette (Sigaret) Pantolon

4-199
Rachel Brosnahan | Amazon Studios

Dönemin stil ikonlarından Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn’ün de tercih ettiği sigaret pantolonlar, şık ve zarif bir görünüm sunarken rahat bir görünüm tercih eden kadınların tercih ettiği parçalardan biri haline geliyor. Sadece günlük hayatında değil, sahne stilinde de sigaret pantolonları tercih eden Midge, dönemin ruhunu da yansıtıyor.

Kalem Elbiseler

mmm_107_35910_1_fnl_rgb_thumb
Rachel Brosnahan | Fotoğraf: Amazon Studios

1950’li yıllarda moda olan kum saati vücut tipi kadınların elbise seçimlerinde de önemli faktörlerden biriydi. Kum saati görünümü ve moda olan kalem eteklerle birlikte tekrar gardıroplarda yerini alan kalem elbiseler Midge’in tercihleri arasında yerini alıyor.

Kedi Gözü Gözlükler ve Şapkalar

mmm_204_26379_rt3_final_rgb_thumb
Rachel Brosnahan | Fotoğraf: Amazon Studios

Tabii Midge’in tarzının dikkat çeken noktalarından birisi de kullandığı aksesuarlardır. Midge, 50’lerin ikonik aksesuarlarından kedi çerçeveli gözlükler ve her boydan şapkalarıyla stilini tamamlıyor.

Kapak Fotoğrafı: Amazon Studios

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Babil’in Kostüm Tasarımları