Öncelikle Say Hello’nun eski yerinde artık Primitif Birahane’nin olduğunu söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Sürekli yeni açılan yerlere giden bir insan olarak bir hafta içerisinde iki kez aynı yere gidebileceğimi ise hiç düşünmezdim; ama hem Say Hello’nun yerinin güzelliği -yemeklerini de çok seviyordum- hem de Bomonti’deki Primitif’in yemekleri birleşince bu durum kaçınılmaz oldu. O zaman, şimdi biraz sizlere Moda’daki Primitif Birahane’yi anlatayım! 

Primitif Birahane Konum

Yukarıda da belirttiğim gibi Say Hello’nun yerinde artık Primitif Birahane var. Yani Moda’da Kadıköy Anadolu Lisesi’ni arkamızda bıraktığımızda sağda Riva’s Moda Butik Otel’in altında yer alıyor. Hem Dr. Esat Işık Caddesi üzerinden hem de Moda sahilinden çift girişi bulunuyor, yani burada sahille iç içesiniz. Say Hello’nun sahipleri ile Primitif’in bir ortaklığı söz konusu olmuş, çok da güzel olmuş diyebilirim. 

Primitif, Bomonti’de ilk açıldığında gidip “Aptal Tavuk” burgerini bayıla bayıla yediğim, tüm menüyü tatmak istediğim; ancak uzaklığından dolayı bu hayali gerçekleştiremediğim bir yerdi. Say Hello’yu ise burada anlatmıştım zaten. Şimdi iki sevdiğim yer birleşti ve harika bir birahane ile karşımızdalar. Menüsü çok net, kısa ve lezzetli. Bahçesi kocaman, yaz günlerinde bizi kurtaracak güzellikte bir esintisi var, denize yakınlığı harika, bira ile kokteyl çeşitleri de oldukça tatmin edici. Eh insan daha ne ister? Lezzetler de cabası…

Madem öyle hadi menüye dönelim. Burada sizleri tam bir “Kalabalık gel, tüm seçenekleri sipariş et” türünde bir menü karşılıyor, yani ne varsa masaya gelsin istiyor insan. Mac’n cheese topları, burger çeşitleri, kömür fırınından tavuk, füme sosis, kokoreç, közlenmiş mısır, patates çeşitleri ve bira şarküteri tabağı! Her biri denenmeli. Özellikle burgerlerden “Aptal Tavuk” ve “Konya Küflü Burger” Primitif’in en özel lezzetlerinden.

Fakat şimdi sizlere buradaki diğer favorilerimden bahsedeceğim; mozarellalı, sarımsaklı waffle ve Konya küflü peynirli, acı şeftali reçelli, Antep fıstıklı pizetta! Bu ikisi için defalarca yeniden yeniden gidebilirim Primif Birahane’ye. Tabi o kocaman, serin bahçesi ve çalan güzel müzikler için de! Siz de gidin mutlaka, rezervasyon almıyorlar. Benden tavsiye 15:00-16:00 gibi gidip güzel bir masaya yerleşin ve akşamüstünü burada geçirin. Seveceğinize eminim!

Kapak Fotoğrafı: Instagram @primitifbirahane

İlginizi çekebilir: Istanbul Flaneur’den İstanbul’un En İyi Burgercileri